Skip to main content

15th Annual Super Stock Showdown/Updated Point Standings

August 2, 2013

BUNCHED TOGETHER — Jeff Metcalf (17M) from Watts, Burl Woods (135) from Republic, Mo., Jeremy Huffman (01) from Pea Ridge, Ark., Dylan Davlin (26D) from Shady Point and others fight for every inch during the Super Stock Feature Sunday afternoon during the second day of racing the 15th annual Super Stock Showdown at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

July 27-28
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. David Church, Mountainburg, Ark., 2. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 3. Justin Burt, Lockesburg, Ark.; 4. Jimmy Wiley, Watts; 5. Eric Waterbury, Van Buren.
Economy Modified Race
1. Ryan Williams, Fort Smith, Ark.; 2. Rowdy Bonewell, Barling, Ark.; 3. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 4. Lester Weese, Van Buren; 5. Corey Davis, Lowell, Ark.; 6. Brody Young, Alma, Ark.; 7. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 8. Gerry Vaughn, Greenwood, Ark.; 9. Tim Adams, Fort Smith.
Factory Stock Race
1. Andrew Bohanan, Stigler; 2. Michael Brasch, Pocola; 3. Rick Edgerton, Fort Smith; 4. Chris Patterson, Greenwood; 5. Justin Burt, Lockesburg; 6. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 7. Junior Adams, Muskogee; 8. Justin Johnson, Van Buren; 9. Keremy Drewry, Stigler; 10. Jerry Harris, Fort Smith; 11. Gary Strange, Greenwood; 12. Clint Adams, Muskogee; 13. Steve Wilson, N/A.
USRA A Modified Race
1. Brent Holman, Rogers, Ark.; 2. Chris Powell, N/A; 3. George Martin, Fort Smith; 4. Andy Morris, Muskogee; 5. Jeremy Vaughn, Pocola; 6. Tony Anglin, Walnut Ridge, Ark.; 7. Trevor Latham, Rogers; 8. Jeremy Ross, Locust Grove; 9. Gene Nicholas, Lowell; 10. Dan Morris, Fort Gibson; 11. Scott Glover, Hackett, Ark.; 12. Darwin Hale, Spiro; 13. Shannon Weese, Van Buren; 14. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 15. Cody Jones, Fort Smith.
Super Stock Race
1. Tony Anglin, Walnut Ridge; 2. Dylan Davlin, Shady Point; 3. Ty Evans, Fort Smith; 4. Taylor Carver, Lockesburg; 5. Chance Asher, Muldrow; 6. Chris Nicholson, Pocola; 7. H. Palmer, Muldrow; 8. Bobby Prewett, Muldrow; 9. Jeff Metcalf, Watts; 10. Brian Parker, Stilwell; 11. Neil Johnston, Fort Smith; 12. Brandon Henry, Ozark, Ark.; 13. Derek Brown, Stoutland, Mo.; 14. Tim Brown, Stoutland; 15. Tommy New, Dover, Ark.; 16. Jeremy Huffman, Pea Ridge, Ark.; 17. Chuck Knight, Fort Smith; 18. Burl Woods, Republic, Mo.; 19. Chris Hawkins, Neosho, Mo.; 20. Johnny Mitchell, Fort Smith; 21. Randy Russell, Fort Smith; 22. Aaron Carr, Lockesburg; 23. David Hendrix, Waynesville, Mo.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Shawn Strong, N/A; 3. Kyle McAllister, Fort Smith; 4. Gerry Vaughn, Greenwood; 5. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 6. Dallas Bourland, Fort Smith.
Super Stock Race No. 1
1. Derek Brown, Stoutland; 2. Robert Knowles, Buffalo Valley; 3. Taylor Carver, Lockesburg; 4. Aaron Carr, Lockesburg; 5. Randy Moses II, Muskogee; 6. T.J. Moore, Fort Smith; 7. Joe Payne, Concord, Ark.; 8. Gean Davlin, Shady Point; 9. Joe Adams, Enid; 10. Ray Phipps, Pocola; 11. Jeremy Tharp, Bald Knob, Ark.
Super Stock Race No. 2
1. Randy Russell, Fort Smith; 2. Chance Asher, Muldrow; 3. Bobby Prewett, Muldrow; 4. Johnny Mitchell, Fort Smith; 5. Jim Philpot, Greenwood; 6. Shane Hickey, Fort Smith; 7. John Coats, Joplin, Mo.; 8. Bradley Hobbs, Kenton, Tenn.; 9. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark.; 10. Kent Bright, Sand Springs; 11. Elmo Floyd, Russellville, Ark.; 12. Heath Philpot, Greenwood.
Super Stock Race No. 3
1. Brandon Henry, Ozark; 2. Neil Johnston, Fort Smith; 3. David Hendrix, Waynesville; 4. H. Palmer, Muldrow; 5. Kyle Ledford, Hackett; 6. Ron Grover, Pocola; 7. Tim Moore, Fort Smith; 8. Jeffrey Fountain, Spiro; 9. Roy Roberts, Alma; 10. Chuck Fountain, Spiro; 11. Brian Wolfe, Cromwell; 12. Jimmy Freeman, Talihina; 13. Chance Bishop, Bartlesville.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 692 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 652; 3. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 4. Dawson Graham, Van Buren, 295; 5. Marshall Penson, Van Buren, 286; 6. Wesley Bourne, Cameron, 256; 7. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 8. J.P. Harris, Bella Vista, Ark.; 95; 9. Justin Burt, Lockesburg, 91; 10. Jimmy Wiley, Watts, 87; 11. (tie) Billy Neering, Wilburton, Eric Waterbury, Van Buren and Randy Jones, Dyer, Ark., 84; 14. (tie) Rodney Pace, Lowell and Chris Belt, Van Buren, 15.
Ecomony Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,111 points; 2. Ryan Williams, Fort Smith, 795; 3. Lance Robins, Dyer, 767; 4. Eric Beshoner, Fort Smith, 685; 5. Rowdy Bonewell, Barling, 360; 6. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 7. Haylee Oliver, N/A, 336; 8. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 9. Corey Davis, Lowell, 253; 10. Wade Barnes, Uniontown, 241; 11. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 13. Brody Young, Alma, 172; 14. Lester Weese, Van Buren, 168; 15. Billy Smith, Rogers, 87; 16. (tie) Nathan Reed, Alma, Slade Campbell, Farmington and Taylor Hall, N/A, 84. 19. Adam McMellon, Rudy, Ark., 81; 20. Gerry Vaughn, Greenwood, 76; 21. Tim Adams, N/A, 74; 22. (tie) Shane Stone, Booneville and Lonny Flanagan, Rudy, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,389 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 1,037; 3. Justin Johnson, Van Buren, 801; 4. Gary Clark, Hackett, 603; 5. Andrew Bohanan, Stigler, 600; 6. Harry Palmer, Muldrow, 572; 7. Cody Lovell, Greenwood, 568; 8. Brandon Lovell, Bokoshe, 540; 9. Marty Huff, Sallisaw, 448; 10. Brandon Morris, Booneville, 430; 11. David Palmer, Sallisaw, 395; 12. Jay Anderson, Paragould, Ark., 394; 13. Gary Strange, Greenwood, 389; 14. Michael Brasch, Pocola, 346; 15. Dawson Graham, Van Buren, 333; 16. Rod Lairamore, Pocola, 309; 17. Chris Patterson, Greenwood, 261; 18. Grant Davis, Muldrow, 178; 19. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 21. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 22. Charley Haley, N/A, 160; 23. Brad Johnson, Keota, 159; 24. Jeremy Smith, Spiro, 138; 25. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 26. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 27. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 28. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 30. Justin Burt, Lockesburg, 84; 31. (tie) Glen Qualls, Muldrow and Ryan Blue, Checotah, 81; 33. (tie) Junior Adams, Muskogee and Jim Atcheson, Beebe, Ark.; 78; 35. Michael Huff, Sallisaw, 76; 36. (tie) Jeremy Drewry, Stigler and Matt Thomason, Sallisaw, 74; 38. Jerry Harris, Fort Smith, 72; 39. Clint Adams, Muskogee, 68; 40. Steve Wilson, N/A, 66; 41. Chris Belt, Van Buren, 64; 42. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Standings
1. George Martin, Fort Smith, 1,354 points; 2. Jay Rierson, Booneville, 1,186; 3. Brent Holman, Rogers, 1,161; 4. Lonnie Robins, Alma, 1.053; 5. Randy Henson, Alma, 1,047; 6. Kyle Ledford, Hackett, 894; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 841; 8. Chris Ross, Alma, 678; 9. Shannon Weese, Van Buren, 483; 10. Darwin Hale, Spiro, 449; 11. Scott Glover, Hackett, 422; 12. Trevor Latham, Rogers, 402; 13. (tie) Martin Hemphill, Spiro and Larry Tounzen, Van Buren, 315; 15. Ryan Taylor, Muldrow, 313; 16. Cody Jones, Fort Smith, 295; 17. Tyler Wolff, Fayetteville, 216; 18. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 19. Andy Milliken, N/A, 153; 20. Jerry Standifer, Howe, 149; 21. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, 100; 22. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., Chris Powell, N/A and Robbie Gates, N/A, 95; 25. Andy Morris, Muskogee, 87; 26. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 27. Tony Anglin, Walnut Ridge, 81; 28. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Jake Davis, Hackett and Robert Janes, Need, Ark., 78; 32. (tie) Jeremy Ross, Locust Grove, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark. and J.P. Hassett, Fort Smith and Rob Muilenburg, Sparta, 76; 36. (tie) Lance Robins, Dyer and Gene Nicholas, Lowell, 74; 38. Dan Morris, Fort Gibson, 72; 39. Matt Thompson, Bentonville, Ark., 68; 40. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,093 points; 2. Shane Hickey, Fort Smith, 1,091; 3. Neil Johnston, Fort Smith, 726; 4. Chris Nicholson, Pocola, 715; 5. Brian Young, Van Buren, 704; 6. Ray Phipps, Pocola, 689; 7. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 8. Ty Evans, Fort Smith, 671; 9. Gean Davlin, Shady Point, 650; 10. T.J. Moore, Fort Smith, 597; 11. Ron Grover, Pocola, 581; 12. Roy Roberts, Alma, 527; 13. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 14. Brandon Henry, Ozark, 486; 15. Chance Asher, Muldrow, 430; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 344, 17. Dewayne Crouch, Mulberry, 270; 18. H. Palmer, Muldrow, 244; 19. Jim Philpot, Greenwood, 239; 20. Tim Moore, Fort Smith, 202; 21. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 22. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 176; 23. Randy Moses, Muskogee, 172; 24. Chris Douglas, N/A, 155; 25. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 26. Elmo Floyd, Russellville, 146; 27. Johnny Mitchell, Fort Smith, 142; 28. (tie) Ricky Smith, Muldrow and Heath Philpot, Greenwood, 140; 30. Chuck Fountain, N/A, 132; 31. Randy Moses II, Muskogee, 87; 32. Shawn Sweeten, Pocola, 81; 33. Danny Southerland, Shady Point, 78; 34. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 35. (tie) Bryan McKenzie, Muldrow, Kent Bright, Sand Springs and Ryan Adams, N/A, 70; 38. Chuck Knight, Fort Smith, 66; 39. Joe Pulliam, Fort Smith, 64; 40. Mark Williams, Greenwood, 15.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,405; 2. Kenneth Bourland, Fort Smith, 1,318; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,316; 4. Camden Perry, Lincoln, 1,264; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 604; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. Shawn Strong, N/A, 95; 8. (tie) Nathan Reed, Alma and Nick Whitehead, Sparta, 81; 10. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
Add to calendar
If Poteau was to stay in the game, the Pirates had to perform at their max level. One major factor...
SPIRO — After a brief 1-point deficit in the first quarter, Spiro jumped ahead to lead Muldrow 28-7...
TALIHINA — Last season, the Antlers Bearcats almost upset the Talihina Golden Tigers in Antlers....

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes