Skip to main content

37th Annual Summertime Classic Results/Updated Point Standings

July 19, 2013

BUNCHED TOGETHER — Jake Davis from Hackett, Ark. (front), Lonnie Robins from Alma, Ark., center, and Spiro's Martin Hemphill head through Turns 1 and 2 during last Saturday night's USRA A Modified race at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

July 13
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. David Church, Mountainburg, Ark.; 2. Dawson Graham, Van Buren, Ark.; 3. Jesse Ruark, Sallisaw; 4. Charlie Brummett, Mountainburg; 5. Wesley Bourne, Cameron.
Economy Modified Race
1. Ryan Williams, Fort Smith, Ark.; 2. Lance Robins, Dyer, Ark.; 3. Chris Belt, N/A; 4. Billy Smith, Rogers, Ark.; 5. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 6. Lester Weese, Van Buren; 7. Corey Davis, Lowell, Ark.; 8. Wade Barnes, Uniontown, Ark.
Factory Stock Race
1. Harry Palmer, Muldrow; 2. Marty Huff, Sallisaw; 3. Rick Edgerton, Fort Smith; 4. Jimmie Wright, Piedmont; 5. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 6. Ryan Blue, Checotah; 7. Justin Johnson, Van Buren; 8. Michael Huff, Sallisaw; 9. Matt Thompson, Sallisaw.
USRA A Modified Race
1. Shannon Weese, Van Buren; 2. Ryan Taylor, Muldrow; 3. George Martin, Fort Smith; 4. Lonnie Robins, Alma; 5. Kyle Ledford, Hackett, Ark.; 6. Randy Henson, Alma; 7. Jake Davis, Hackett; 8. Martin Hemphill, Spiro; 9. Scott Glover, Hackett; 10. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 11. Chris Ross, Alma.
Super Stock Race
1. Neil Johnston, Fort Smith; 2. Dylan Davlin, Shady Point; 3. Brandon Henry, Ozark, Ark.; 4. T.J. Moore, Fort Smith; 5. Roy Roberts, Alma; 6. Jim Philpot, Greenwood, Ark.; 7. Bobby Prewett, Muldrow; 8. Shane Hickey, Fort Smith; 9. Chris Nicholson, Pocola; 10. Ty Evans, Fort Smith; 11. Heath Philpot, Greenwood; 12. Ricky Smith, Muldrow; 13. Brian Young, Van Buren.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 4. Dallas Bourland, Fort Smith.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 577 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 542; 3. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 4. Dawson Graham, Van Buren, 295; 5. Wesley Bourne, Cameron, 256; 6. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 7. J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 95; 8. Marshall Penson, Van Buren, 91; 9. (tie) Billy Neering, Wilburton and Randall Jones, Dyer, 84; 11. (tie) Rodney Pace, Lowell and Chris Belt, Van Buren, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 925 points; 2. Lance Robins, Dyer, 767; 3. Eric Beshoner, Fort Smith, 670; 4. Ryan Williams, Fort Smith, 595; 5. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 6. Haylee Oliver, N/A, 336; 7. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 8. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 265; 9. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 11. Brody Young, Alma, 91; 12. Billy Smith, Rogers, 87; 13. (tie) Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 15. Lester Weese, Van Buren, 81; 16. Corey Davis, Lowell, 78; 17. Wade Barnes, Uniontown, 76; 18. Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,198 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 872; 3. Justin Johnson, Van Buren, 651; 4. Cody Lovell, Greenwood, 568; 5. Gary Clark, Hackett, 527; 6. Andrew Bohanan, Stigler, 500; 7. H. Palmer, Muldrow, 477; 8. Brandon Lovell, Bokoshe, 462; 9. Marty Huff, Sallisaw, 448; 10. David Palmer, Sallisaw, 395; 11. Brandon Morris, Booneville, 339; 12. Dawson Graham, Van Buren, 333; 13. Gary Strange, Greenwood, 319; 14. Jay Anderson, Paragould, Ark., 313; 15. Rod Lairamore, Pocola, 309; 16. Michael Brasch, Pocola, 251; 17. Grant Davis, Muldrow, 178; 18. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 20. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 21. Charley Haley, N/A, 160; 22. Brad Johnson, Keota, 159; 23. Jeremy Smith, Spiro, 138; 24. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 25. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 26. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 27. (tie) Jimmie Wright, Piedmont, Charlie Brummett, Mountainburg and Chris Patterson, Greenwood, 87; 30. Travis Vaughn, Pocola, 84; 31. (tie) Glen Qualls, Muldrow and Ryan Blue, Checotah, 81; 33. Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 34. Michael Huff, Sallisaw, 76; 35. Matt Thompson, Sallisaw, 74; 36. Chris Belt, Van Buren, 64; 37. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,163; 2. Lonnie Robins, Alma, 1,053; 3. Jay Rierson, Booneville, 1,041; 4. Brent Holman, Rogers, 966; 5. Randy Henson, Alma, 963; 6. Kyle Ledford, Hackett, 894; 7. Chris Ross, Alma, 678; 8. Jeremy Vaughn, Pocola, 666; 9. Shannon Weese, Van Buren, 417; 10. Darwin Hale, Spiro, 381; 11. Scott Glover, Hackett, 352; 12. Trevor Latham, Rogers, 324; 13. (tie) Martin Hemphill, Spiro and Larry Tounzen, Van Buren, 315; 15. Ryan Taylor, Muldrow, 313; 16. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 216; 17. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 18. Andy Milliken, N/A, 153; 19. Jerry Standifer, Howe, 149; 20. Cody Jones, Fort Smith, 146; 21. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 22. (tie) Robbie Gates, N/A and Jon Sheets, Nevada, Mo., 95; 24. Stephen Muilenburg, Sparta, 84; 25. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Jake Davis, Hackett and Robert Janes, Need, Ark., 78; 29. (tie) Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., J.P. Hassett, Fort Smith and Rob Muilenburg, Sparta, 76; 32. Lance Robins, Dyer, 74; 33. Matt Thompson, Bentonville, Ark., 68; 34. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 1,000 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 998; 3. Ray Phipps, Pocola, 689; 4. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 5. Ty Evans, Fort Smith, 671; 6. Chris Nicholson, Pocola, 657; 7. Gean Davlin, Shady Point, 650; 8. Neil Johnston, Fort Smith, 639; 9. Brian Young, Van Buren, 630; 10. T.J. Moore, Fort Smith, 521; 11. Ron Grover, Pocola, 497; 12. Roy Roberts, Alma, 465; 13. Robert Southerland, Sallisaw, 464; 14. Chance Asher, Muldrow, 430; 15. Brandon Henry, Ozark, 386; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 344; 17. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 18. H. Palmer, Muldrow, 244; 19. Jim Philpot, Greenwood, 239; 20. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 21. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 176; 22. Randy Moses, Muskogee, 172; 23. Chris Douglas, N/A, 155; 24. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 25. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 26. Heath Philpot, Greenwood, 140; 27. Tim Moore, Fort Smith, 138; 28. Chuck Fountain, N/A, 132; 29. Randy Moses II, Muskogee, 87; 30. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 31. Johnny Mitchell, Fort Smith, 74; 32. (tie) Kent Bright, Sand Springs and Ryan Adams, N/A, 70; 34. Ricky Smith, Muldrow, 68; 35. Joe Pulliam, Fort Smith, 64; 36. Mark Williams, Greenwood, 15.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,205 points; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 1,150; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,134; 4. Camden Perry, Lincoln, 1,085; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 433; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. (tie) Nathan Reed, Alma and Nick Whitehead, Sparta, 81; 9. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
Let me take this time to wish all of you Merry Christmas, and let's not forget that Jesus Christ is...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes