Skip to main content

42nd Annual Firecracker Spectacular/Curtis Tennant Memorial Races/Updated Point Standings

July 5, 2013

MICHAEL SETS THE PACE — Michael Brasch, left, from Pocola, leads a tight pack of factory stock racers in Turn No. 1 during last Saturday night's racing card at Tri-State Speedway. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

June 29
Tri-State Speedway, Pocola
Pure Stock Race
1. David Church, Mountainburg, Ark.; 2. J.P. Harris, Bella Vista, Ark.; 3. Charlie Brummett, Mountainburg; 4. Jesse Ruark, Sallisaw; 5. Kris McCawley, Sallisaw; 6. Wesley Bourne, Cameron.
Economy Modified Race
1. Ryan Williams, Fort Smith, Ark.; 2. Lance Robins, Dyer, Ark.; 3. Eric Beshoner, Fort Smith; 4. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 5. Haylee Oliver, N/A.
Factory Stock Race
1. Andrew Bohanan, Stigler; 2. Rick Edgerton, Fort Smith; 3. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 4. Wendell Vaughn, N/A; 5. Monte Huff, Sallisaw; 6. David Palmer, Sallisaw; 7. Jim Atcheson, Beebe, Ark.; 8. Bruce Jordan, Muldrow; 9. Marty Huff, Sallisaw; 10. Brandon Morris, Booneville, Ark.; 11. Brad Johnson, Keota; 12. Brandon Lovell, Bokoshe; 13. Justin Johnson, Van Buren, Ark.; 14. Michael Brasch, Pocola.
USRA A Modified Race
1. Lonnie Robins, Alma, Ark.; 2. Brent Holman, Rogers, Ark.; 3. Jeremy Rasmussen, Rogers; 4. Kyle Ledford, Hackett, Ark.; 5. Martin Hemphill, Spiro; 6. George Martin, Fort Smith; 7. Shannon Weese, Van Buren; 8. Jeremy Vaughn, Pocola; 9. Randy Henson, Alma; 10. Jay Rierson, Booneville; 11. Darwin Hale, Spiro; 12. Trevor Latham, Rogers; 13. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.; 14. Larry Tounzen, Van Buren; 15. Scott Glover, Hackett.
Super Stock Race
1. H. Palmer, Muldrow; 2. Neil Johnston, Fort Smith; 3. Ron Grover, Pocola; 4. Gean Davlin, Shady Point; 5. Shane Hickey, Fort Smith; 6. Chris Nicholson, Pocola; 7. Dylan Davlin, Shady Point; 8. Ray Phipps, Pocola; 9. Jim Philpot, Greenwood, Ark.; 10. T.J. Moore, Fort Smith; 11. Elmo Floyd, Russellville, Ark.; 12. Brian Young, Van Buren.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 4. Gerry Vaughn, Greenwood; 5. Dallas Bourland, Fort Smith; 6. Nathan Reed, Alma.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 377 points; 2. Jesse Ruark, Sallisaw, 369; 3. Charlie Brummett, Mountainburg, 360; 4. Dawson Graham, Van Buren, 200; 5. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 6. J.P. Harris, Bella Vista, 95; 7. Marshall Penson, Van Buren, 91; 8. (tie) Billy Neering, Wilburton and Randall Jones, Dyer, 84; 10. Wesley Bourne, Cameron, 81; 11. (tie) Rodney Pace, Lowell, Ark., and Chris Belt, Van Buren, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 750 points; 2. Eric Beshoner, Fort Smith, 655; 3. Lance Robins, Dyer, 572; 4. Ryan Williams, Fort Smith, 495; 5. Duane Kirkpatrick, Farmington, 347; 6. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 7. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 265; 8. Haylee Oliver, N/A, 249; 9. Gary Clark, Hackett, 186; 10. Brody Young, Alma, 91; 11. (tie) Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 13. Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,016; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 712; 3. Gary Clark, Hackett, 527; 4. Justin Johnson, Van Buren, 503; 5. Cody Lovell, Greenwood, 487; 6. Andrew Bohanan, Stigler, 400; 7. Brandon Lovell, Bokoshe, 384; 8. Marty Huff, Sallisaw, 353; 9. Brandon Morris, Booneville, 339; 10. Dawson Graham, Van Buren, 333; 11. David Palmer, Sallisaw, 321; 12. Gary Strange, Greenwood, 319; 13. Rod Lairamore, Pocola, 309; 14. H. Palmer, Muldrow, 282; 15. Michael Brasch, Pocola, 251; 16. Jay Anderson, Paragould, Ark., 229; 17. Grant Davis, Muldrow, 178; 18. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 20. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 21. Charley Haley, N/A, 160; 22. Brad Johnson, Keota, 159; 23. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 24. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 25. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 26. Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 27. Travis Vaughn, Pocola, 84; 28. Glen Qualls, Muldrow, 81; 29. Jim Atcheson, Beebe, 78; 30. Jeremy Smith, Spiro, 66; 31. Chris Belt, Van Buren, 64.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 988 points; 2. Brent Holman, Rogers, 966; 3. Jay Rierson, Booneville, 895; 4. Lonnie Robins, Alma, 866; 5. Randy Henson, Alma, 810; 6. Kyle Ledford, Hackett, 732; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 666; 8. Chris Ross, Alma, 517; 9. Darwin Hale, Spiro, 381; 10. Shannon Weese, Van Buren, 317; 11. Larry Tounzen, Van Buren, 300; 12. Scott Glover, Hackett, 278; 13. Trevor Latham, Rogers, 229; 14. Ryan Taylor, Muldrow, 218; 15. Tyler Wolff, Fayetteville, 216; 16. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 17. Martin Hemphill, Spiro, 158; 18. Jerry Standifer, Howe, 149; 19. Cody Jones, Fort Smith, 146; 20. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 21. (tie) Robbie Gates, N/A and Jon Sheets, Nevada, Mo., 95; 23. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 24. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith and Robert Janes, Need, Ark., 78; 27. (tie) Rob Muilenburg, Sparta and Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., 76; 29. Lance Robins, Dyer, 74; 30. Matt Thompson, Bentonville, Ark., 68; 31. Andy Milliken, N/A, 66; 32. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 824 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 816; 3. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 4. Ray Phipps, Pocola, 617; 5. Gean Davlin, Shady Point, 572; 6. Neil Johnston, Fort Smith, 539; 7. Ty Evans, Fort Smith, 504; 8. Chris Nicholson, Pocola, 492; 9. Brian Young, Van Buren, 490; 10. Robert Southerland, Sallisaw, 464; 11. Chance Asher, Muldrow, 430; 12. Ron Grover, Pocola, 413; 13. Roy Roberts, Alma, 381; 14. T.J. Moore, Fort Smith, 358; 15. Brandon Henry, Ozark, Ark., 295; 16. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 17. Bobby Prewett, Muldrow, 266; 18. Harry Palmer, Muldrow, 244; 19. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 20. Randy Moses, Muskogee, 172; 21. Jim Philpot, Greenwood, 158; 22. Chris Douglas, N/A, 155; 23. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 24. Elmo Floyd, Russellville, 146; 25. Tim Moore, Fort Smith, 138; 26. Chuck Fountain, N/A, 132; 27. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 95; 28. Randy Moses II, Muskogee, 87; 29. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 30. Johnny Mitchell, Fort Smith, 74; 31. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Ryan Adams, N/A and Heath Philpot, Greenwood, 70; 34. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,005; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 976; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 944; 4. Camden Perry, Lincoln, 910; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 342; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. (tie) Nathan Reed, Alma and Nick Whitehead, Sparta, 81; 9. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar
After losing by 40 points against Hartshorne on Oct. 3, the Panama Razorbacks have earned two...
The good news for the Arkoma Mustangs football team was it had a better game Thursday night for...
The Poteau Youth Wrestling practices have started. Open wrestlers will practice from 7-8:30 p.m....

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes