Skip to main content

43rd Annual Points Championship Races/ Enduro No. 3 Race/Final Point Standings

October 8, 2013

RACEMAN RAY — Ray Phipps of Pocola poses with the trophy after winning the super stock race in the 43rd annual Points Championship Races on Sept. 28 at Tri-State Speedway near Pocola. Photo Submitted by Rob Jones/Tri-State Speedway

Sept. 28
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 2. Zane Hunter, Alma, Ark.; 3. David Church, Mountainburg, Ark.; 4. Tyler Chambers, Talihina; 5. Charlie Brummett, Mountainburg; 6. Lowell Steward, Rudy, Ark.; 7. Jack Muhlhauser, Chouteau; 8. Chris Jenkins, Hulbert; 9. Cody Collingsworth, N/A; 10. Jesse Garner, Alma; 11. Mike Allen, Van Buren.
Economy Modified Race
1. Eric Beshoner, Fort Smith, Ark.; 2. Ryan Williams, Fort Smith; 3. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 4. Roy Long, Stilwell; 5. Lester Weese, Van Buren; 6. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 7. Shannon Weese, Van Buren, Ark.; 8. Lee Whitworth, Alma; 9. Casey Lindell, Porter.
Factory Stock Race
1. Andrew Bohanan, Stigler; 2. Rick Edgerton, Fort Smith; 3. Wendell Vaughn, N/A; 4. Cody Lovell, Greenwood, Ark.; 5. Dusty Coles, Hulbert; 6. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 7. Brad Johnson, Keota; 8. Jerry Harris, Fort Smith; 9. Raymond Ludlow, Talihina; 10. Jack Muhlhauser, Chouteau; 11. Gary Clark, Hackett, Ark.; 12. Justin Johnson, Van Buren.
USRA A Modified Race
1. Brian Williams, Fayetteville, Ark.; 2. Andy Milliken, N/A; 3. Gary Vaughn, N/A; 4. Tyler Wolff, Fayetteville; 5. Toby Lindell, Muskogee; 6. Mike Wroblewski, Muskogee; 7. Randy Henson, Alma; 8. Brent Holman, Rogers; 9. Steve Louallen, N/A; 10. Jeremy Vaughn, Pocola; 11. Brandon Wilson, Fort Smith; 12. George Martin, Fort Smith; 13. Danny Padilla, N/A.
Super Stock Race
1. Ray Phipps, Pocola; 2. Chance Asher, Muldrow; 3. Martin Dunigan, Poteau; 4. Ty Evans, Fort Smith; 5. Neil Johnston, Fort Smith; 6. Dylan Davlin, Shady Point; 7. Ron Grover, Pocola; 8. Johnny Mitchell, Fort Smith; 9. Brian Young, Van Buren; 10. Ricky Smith, Muldrow; 11. Shane Hickey, Fort Smith; 12. Roy Roberts, Alma; 13. Gean Davlin, Shady Point; 14. T.J. Moore, Fort Smith; 15. Tim Moore, Fort Smith; 16. H. Duane Rose, Mulberry, Ark.; 17. Kyle Davis, Siloam Springs, Ark.; 18. Jim Philpot, Greenwood; 19. Roy Long, Stilwell; 20. Bryan McKenzie, Muldrow; 21. Jerrod Adams, Wister; 22. Jeffrey Fountain, Spiro.
USRA B Modified Race
1. Kyle McAllister, Fort Smith; 2. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 3. Gerry Vaughn, Greenwood; 4. Nathan Reed, Alma; 5. Brandon Wilson, Fort Smith.
Enduro No. 3 Race
1. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 2. Raymond Bieker, Greenwood; 3. Jack Bieker, Fort Smith; 4. Jesse Brooks, Batesville, Ark.; 5. Marty Harrison, Pine Bluff, Ark.; 6. Ronnie Jones, Batesville; 7. Jeremy Wilson, Humboldt, Kan.; 8. Jerry Manes, White Hall, Ark.; 9. Greg Dobbs, Booneville; 10. Cody Rongey, Booneville; 11. Terry Brooks, Batesville; 12. Travis Vaughn, N/A; 13. Jason Lewis, N/A; 14. Joe Pulliam, Fort Smith; 15. Roy King, Cameron; 16. Ryan Williams, Fort Smith; 17. Devon Midgley, Talihina; 18. Joseph Norris, Need, Ark.; 19. Joey Korte, N/A.
Final Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 1,424 points-x; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 1,395; 3. Marshall Penson, Van Buren, 1,048; 4. Jesse Garner, Alma; 609; 5. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 6. Dawson Graham, Van Buren, 295; 7. Lowell Steward, Rudy, 264; 8. Wesley Bourne, Cameron, 256; 9. Glen Qualls, Muldrow, 172; 10. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 11. Randall Irvin, Uniontown, 100; 12. (tie) Justin Allen, Van Buren, Zane Hunter, Alma and J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 95; 15. Justin Burt, Lockesburg, Ark., 91; 16. (tie) Tyler Chambers, Talihina and Jimmy Wiley, Watts, 87; 18. (tie) Billy Neering, Wilburton, Eric Waterbury, Van Buren, Joey Wertz, Dyer, Ark., and Randall Jones, Dyer, 84; 22. Jack Muhlhauser, Chouteau, 78; 23. Chris Jenkins, Hulbert, 76; 24. Cody Collingsworth, N/A, 74; 25. Mike Allen, Van Buren, 70; 26. (tie) Chris Belt, Van Buren and Rodney Pace, Lowell, Ark., 15.
Ecomony Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,726 points-x; 2. (tie) Ryan Williams, Fort Smith and Eric Beshoner, Fort Smith, 1,371; 4. Wade Barnes, Uniontown, 922; 5. Lance Robins, Dyer, 851; 6. Lester Weese, Van Buren, 685; 7. Corey Davis, Lowell, 582; 8. Duane Kilpatrick, Farmington, 581; 9. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 518; 10. Billy Smith, Rogers, Ark., 373; 11. Haylee Oliver, N/A, 336; 12. Adam McMellon, Rudy, 327; 13. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 14. Brody Young, Alma, 187; 15. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 17. (tie) Slade Campbell, Farmington and Jason Childress, Bella Vista, 165; 19. Bobby Hawkins, Springdale, Ark., 91; 20. Roy Long, Stilwell, 87; 21. (tie) Nathan Reed, Alma, Brandon Hunter, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 24. Shannon Weese, Van Buren, 78; 25. (tie) Gerry Vaughn, Greenwood and Lee Whitworth, Alma, 76; 27. (tie) Casey Lindell, Porter and Tim Adams, N/A, 74; 29. (tie) Paul Whitworth, Van Buren, Chuck Smith, Van Buren, Lonny Flanagan, Rudy and Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 2,065 points-x; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 1,696; 3. Justin Johnson, Van Buren, 1,256; 4. Gary Clark, Hackett, 1,080; 5. Cody Lovell, Greenwood, 1,037; 6. Chris Patterson, Greenwood, 899; 7. Andrew Bohanan, Stigler, 795; 8. H. Palmer, Muldrow, 740; 9. Jay Anderson, Paragould, Ark., 732; 10. David Palmer, Sallisaw, 649; 11. Marty Huff, Sallisaw, 548; 12. Brandon Lovell, Bokoshe, 540; 13. Michael Brasch, Pocola, 519; 14. Jeremy Smith, Spiro, 500; 15. Gary Strange, Greenwood, 459; 16. Brandon Morris, Booneville, 430; 17. Rod Lairamore, Pocola, 387; 18. Wendell Vaughn, N/A, 349; 19. Devon Midgley, Talihina, 346; 20. Dawson Graham, Van Buren, 333; 21. (tie) Joshua Vaughn, Pocola and Brad Johnson, Keota, 237; 23. Matt Thompson, Sallisaw, 233; 24. Steve Wilson, N/A, 225; 25. Jerry Harris, Fort Smith, 222; 26. Grant Davis, Muldrow, 178; 27. Monte Huff, Sallisaw, 171; 28. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 29. Charley Haley, N/A, 160; 30. Raymond Ludlow, Talihina, 144; 31. Neil Johnston, Fort Smith, 100; 32. (tie) Curtis Neal, Talihina and Bruce Jordan, Muldrow, 91; 34. Natasha Newnam, Bonanza, Ark., 89; 35. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 37. (tie) Jerrod Adams, Wister, Dusty Coles, Hulbert and Justin Burt, Lockesburg, 84; 40. (tie) Glen Qualls, Muldrow, Ryan Blue, Checotah and Dave Smith, Rogers, 81; 43. (tie) Junior Adams, Muskogee and Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 45. Michael Huff, Sallisaw, 76; 46. (tie) Jeremy Drewry, Stigler, Kyle Hamby, Fort Smith and Alan Casteel, Rogers, 74; 49. Jack Muhlhauser, Chouteau, 72; 50. Clint Adams, Muskogee, 68; 51. Chris Belt, Van Buren, 64; 52. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 2,032 points-x; 2. Brent Holman, Rogers, 1,781; 3. Randy Henson, Alma, 1,713; 4. Jay Rierson, Booneville, 1,517; 5. Jeremy Vaughn, Pocola, 1,470; 6. Lonnie Robins, Alma, 1,235; 7. Kyle Ledford, Hackett, 1,089; 8. Chris Ross, Alma, 924; 9. Darwin Hale, Spiro, 885; 10. Shannon Weese, Van Buren, 633; 11. Scott Glover, Hackett, 422; 12. Trevor Latham, Rogers, 402; 13. Larry Tounzen, Van Buren, 399; 14. Ryan Taylor, Muldrow, 397; 15. Martin Hemphill, Spiro, 396; 16. Andy Milliken, N/A, 332; 17. Tyler Wolff, Fayetteville, 303; 18. Mike Dunigan, Poteau, 298; 19. Cody Jones, Fort Smith, 295; 20. Robbie Gates, N/A, 257; 21. Chris Powell, Rogers, 250; 22. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 23. Jake Davis, Hackett, 156; 24. Keith Brown, Bentonville, Ark., 150; 25. Jerry Standifer, Howe, 149; 26. (tie) Brian Williams, Fayetteville and Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 28. Jon Sheets, Nevada, Mo., 95; 29. Gary Vaughn, N/A, 91; 30. (tie) Andy Morris, Muskogee and Chris Lewis, Springdale, 87; 32. (tie) Toby Lindell, Muskogee and Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 76; 34. (tie) Mike Wroblewski, Muskogee and Tony Anglin, Walnut Ridge, Ark., 81; 36. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Melvin Pilcher, Springdale and Robert Janes, Need, Ark., 78; 40. (tie) Jeremy Ross, Locust Grove, J.P. Hassett, Fort Smith, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., Rob Muilenburg, Sparta and Lyle Dietrich, N/A, 76; 45. (tie) Lance Robins, Dyer, Gene Nicholas, Lowell and Steve Louallen, N/A, 74; 48. (tie) Jerrod Adams, Wister and Dan Morris, Fort Gibson, 72; 50. Brandon Wilson, Fort Smith, 70; 51. (tie) Matt Thompson, Bentonville and Jeffrey Vaughan, Bentonville, 68; 53. Danny Padilla, N/A, 66; 54. Ryan Williams, Fort Smith, 64; 55. Patrick Goodnight, N/A, 15.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,693 points-x; 2. Shane Hickey, Fort Smith, 1,686; 3. Ron Grover, Pocola, 1,176; 4. Neil Johnston, Fort Smith, 1,079; 5. (tie) Ray Phipps, Pocola and Roy Roberts, Alma, 1,073; 7. Ty Evans, Fort Smith, 963; 8. Brian Young, Van Buren, 943; 9. Gean Davlin, Shady Point, 871; 10. Chance Asher, Muldrow, 816; 11. Jeffrey Fountain, Spiro, 814; 12. T.J. Moore, Fort Smith, 739; 13. Chris Nicholson, Pocola, 715; 14. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 15. Brandon Henry, Ozark, Ark., 486; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 428; 17. H. Palmer, Muldrow, 325; 18. Martin Dunigan, Poteau, 322; 19. Grant Davis, Muldrow, 299; 20. Jim Philpot, Greenwood, 295; 21. Ricky Smith, Muldrow, 284; 22. Dewayne Crouch, Mulberry, 270; 23. Tim Moore, Fort Smith, 264; 24. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 250; 25. Johnny Mitchell, Fort Smith, 218; 26. Bryan McKenzie, Muldrow, 190; 27. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 28. Randy Moses, Muskogee, 172; 29. Shawn Sweeten, Pocola, 157; 30. Chris Douglas, N/A, 155; 31. Danny Southerland, Shady Point, 152; 32. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 33. Chuck Fountain, Spiro, 147; 34. (tie) Randy Russell, Fort Smith and Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 36. Sam Randolph, Sallisaw, 142; 37. Heath Philpot, Greenwood, 140; 38. Chuck Knight, Fort Smith, 136; 39. Kenneth Reynolds, Barling, 95; 40. Randy Moses II, Muskogee, 87; 41. (tie) Brandon Hunter, Alma and Brandon Rowland, Nashville, Ark., 84; 43. Mark Williams, Greenwood, 81; 44. Josh McMellon, Van Buren, 78; 45. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 46. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Randall Irvin, Uniontown and Ryan Adams, N/A, 70; 49. Chris Coughran, Van Buren, 68; 50. Jimmy Freeman, Talihina, 66; 51. Joe Pulliam, Fort Smith, 64; 52. H. Duane Rose, Mulberry, 60; 53. Kyle Davis, Siloam Springs, 58; 54. Roy Long, Stilwell, 55; 55. Jerrod Adams, Wister, 53; 56. Bryant Walker, Fort Smith, 15.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 2,060 points-x; 2. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,988; 3. Camden Perry, Lincoln, 1,921; 4. Dallas Bourland, Fort Smith, 1,318; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 1,131; 6. Nathan Reed, Alma, 417; 7. Dawson Graham, Van Buren, 343; 8. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 9. Shawn Strong, N/A, 95; 10. Nick Whitehead, Sparta, 81; 11. Brandon Barrett, Lowell, 78.
Enduro Series Division
1. Jeremy Wilson, Humboldt, 290 points-x; 2. Jay Rierson, Booneville, 289; 3. Jack Bieker, Fort Smith, 286; 4. Greg Dobbs, Booneville, 280; 5. Cody Rongey, Booneville, 266; 6. Ryan Williams, Fort Smith, 259; 7. (tie) Roy King, Cameron and Joe Pulliam, Fort Smith, 253; 9. Raymond Bieker, Greenwood, 199; 10. Brady Dobbs, Booneville, 188; 11. Chad Knight, Fort Smith, 187; 12. Jesse Brooks, Batesville, 183; 13. Gene Gore, Muldrow, 174; 14. Joseph Norris, Need, 164; 15. (tie) Jim Richesin, Van Buren and Vernon Stills, Garfield, Ark., 99; 17. Craig Schultes, Ozark, 97; 18. (tie) Mike Wiseman, Muskogee and Marty Harrison, Pine Bluff, 96; 20. Ronnie Jones, Batesville, 95; 21. (tie) Jerry Manes, White Hall and Kevin Johnson, N/A, 93; 23. (tie) Terry Brooks, Batesville, Faran Henry, Ozark and Miranda Robertson, N/A, 90; 26. (tie) Clint Woolbright, Fayetteville and Travis Vaughn, N/A, 89; 28. (tie) Jace Cheely, Panama, Rick Allen, Fort Smith and Jason Lewis, N/A, 88; 31. Jamie Robertson, Fort Smith, 87; 32. Cole Allen, Paris, Ark., 86; 33. (tie) Dalton Pulliam, Fort Smith and Gary Boyster, Fort Smith, 85; 35. (tie) Devon Midgley, Talihina and Brandon Morris, Booneville, 84; 37. (tie) Joey Wertz, Dyer, Randy Lynn, Porum, Ark., and Joey Korte, N/A, 82; 40. Todd Stewart, Porum, 80; 41. Mike Harper, Barling, 79; 42. Mike Pack, Batesville, 78; 43. Troy Bailey, Pocola, 76.
x — Denotes points champion.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar
In 2013, two teams, the Poteau Pirates and the Talihina Golden Tigers, were still playing in the...
Russ McDonald won the Poteau Daily News' Pigskin Picks Contest for the fourth time this season, and...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes