Skip to main content

Coca-Cola and Dasani Water Races Results/Point Standings

June 17, 2013

FOUR! — Four racers are neck and neck into a turn during the Super Stock race of last weekend's Coca-Cola and Dasani Water Races at Tri-State Speedway near Pocola. Making the turn are, from front, Chuck Fountain, Roy Roberts from Alma, Ark., Chris Douglas and T.J. Moore from Fort Smith, Ark. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

Tri-State Speedway, Pocola
June 8
Pure Stock Race
1. Dawson Graham, Van Buren, Ark.; 2. Jesse Ruark, Sallisaw; 3. Charlie Brummett, Mountainburg, Ark.; 4. David Church, Mountainburg; 5. Kris McCawley, Sallisaw.
B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith, Ark.; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 4. Dallas Bourland, Fort Smith; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, Ark.
Factory Stock Race
1. Michael Brasch, Pocola; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 3. Gary Clark, Hackett, Ark.; 4. H. Palmer, Muldrow; 5. Charley Haley, N/A; 6. Rick Edgerton, Fort Smith; 7. David Palmer, Sallisaw; 8. Rod Lairamore, Pocola; 9. Marty Huff, Sallisaw.
A Modified Race
1. George Martin, Fort Smith; 2. Chris Ross, Alma, Ark.; 3. Brent Holman, Rogers, Ark.; 4. Jeremy Vaughn, Pocola; 5. Lonnie Robins, Alma; 6. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 7. Randy Henson, Alma; 8. Shannon Weese, Van Buren; 9. Kyle Ledford, Hackett.
Super Stock Race
1. Ray Phipps, Pocola; 2. Dennis Schoenfeld, Van Buren; 3. Dylan Davlin, Shady Point; 4. Chris Nicholson, Pocola; 5. Ty Evans, Fort Smith; 6. Shane Hickey, Fort Smith; 7. Chris Douglas, N/A; 8. Roy Roberts, Alma; 9. Jeffrey Fountain, Spiro; 10. Ron Grover, Pocola; 11. T.J. Moore, Fort Smith; 12. H. Palmer, Muldrow; 13. Chuck Fountain, N/A; 14. Tim Moore, Fort Smith.
Economy Modified Race
1. Eric Beshoner, Fort Smith; 2. Ryan Williams, Fort Smith; 3. Dalton Pulliam, Fort Smith; 4. Lance Robins, Dyer, Ark.
Updated Point Standings
Pure Stock Division
1. Dawson Graham, Van Buren, 100 points; 2. Jesse Ruark, Sallisaw, 95; 3. Charlie Brummett, Mountainburg, 91; 4. David Church, Mountainburg, 87; 5. Kris McCawley, Sallisaw, 84; 6. (tie) Chris Belt, Van Burem and Rodney Pace, Lowell, Ark., 15.
B Modified Division
1. Dallas Bourland, Fort Smith, 717 points; 2. Brandon Wilson, Fort Smith, 705; 3. Kyle McAllister, Fort Smith; 671; 4. Camden Perry, Lincoln, 629; 5. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 100; 6. Gerry Vaughn, Greenwood, 84; 7. Nick Whitehead, Sparta, 81; 8. Brandon Barrett, Lowell, 78.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 739 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 456; 3. Gary Clark, Hackett, 442; 4. (tie) Gary Strange and Cody Lovell, Greenwood, 319; 6. H. Palmer, Muldrow, 282; 7. David Palmer, Sallisaw, 240; 8. (tie) Rod Lairamore, Pocola and Dawson Graham, Van Buren, 233; 10. Justin Johnson, Van Buren, 225; 11. Andrew Bohanan, Stigler, 200; 12. Marty Huff, Sallisaw, 184; 13. Grant Davis, Muldrow, 178; 14. Brandon Morris, Booneville, 172; 15. Brandon Lovell, Bokoshe, 160; 16. Jay Anderson, Paragould, Ark., 157; 17. Michael Brasch, Pocola, 100; 18. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 19. Bryant Walker, Fort Smith, 91; 20. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 21. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 23. (tie) Travis Vaughn, Pocola and Charley Haley, N/A, 84; 25. Glen Qualls, Muldrow, 81; 26. Chris Belt, Van Buren, 64; 27. (tie) Brad Johnson, Keota and Bruce Jordan, Muldrow, 15.
A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 742 points, 2. Brent Holman, Rogers, 733; 3. Jay Rierson, Booneville, 650; 4. Lonnie Robins, Alma, 600; 5. Randy Henson, Alma, 564; 6. Kyle Ledford, Hackett, 499; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 442; 8. Chris Ross, Alma, 326; 9. Darwin Hale, Spiro, 227; 10. Ryan Taylor, Muldrow, 218; 11. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark. 150; 12. Larry Tounzen, Van Buren, 149; 13. (tie) Cody Jones, Fort Smith and Scott Glover, Hackett, 146; 15. (tie) Jeremy Rasmussen, Rogers and Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 17. Jon Sheets, Nevada, Mo., 95; 18. Trevor Latham, Rogers, 85; 19. Stephen Muilenburg, Sparta, 84; 20. Jerry Standifer, Howe, 81; 21. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith and Robert Janes, Need, Ark., 78; 24. (tie) Shannon Weese, Van Buren, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., and Rob Muilenburg, Sparta, 76; 27. Lance Robins, Dyer, 74; 28. Andy Milliken, N/A, 66; 29. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 649 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 638; 3. Jeffrey Fountain, Spiro, 616; 4. Ray Phipps, Pocola, 467; 5. Chance Asher, Muldrow, 430; 6. Brian Young, Van Buren, 422; 7. Ty Evans, Fort Smith, 405; 8. Gean Davlin, Shady Point, 404; 9. Robert Southerland, Sallisaw, 394; 10. Neil Johnston, Fort Smith, 357; 11. Chris Nicholson, Pocola, 333; 12. Roy Roberts, Alma, 298; 13. Brandon Henry, Ozark, 295; 14. T.J. Moore, Fort Smith, 286; 15. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 266; 17. Ron Grover, Pocola, 227; 18. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 19. Randy Moses, Muskogee, 172; 20. Chris Douglas, N/A, 155; 21. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 22. H. Palmer, Muldrow, 144; 23. Tim Moore, Fort Smith, 138; 24. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 95; 25. Randy Moses II, Muskogee, 87; 26. Jim Philpot, Greenwood, 84; 27. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 76; 28. Johnny Mitchell, Fort Smith, 74; 29. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Heath Philpot, Greenwood and Ryan Adams, N/A, 70; 32. Chuck Fountain, N/A, 66; 33. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, Ark., 481 points; 2. Eric Beshoner, Fort Smith, 386; 3. Ryan Williams, Fort Smith, 295; 4. Lance Robins, Dyer, 282; 5. Duane Kilpatrick, Farmington, 269; 6. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 265; 7. Gary Clark, Hackett, 186; 8. Dalton Pulliam, Fort Smith; 9. Brody Young, Alma, 91; 10. Haylee Oliver, Greenwood, 84.

View more articles in:
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes