Skip to main content

CSi Radiator Races/Demolition Derby Results/Updated Point Standings

June 28, 2013

TIGHTLY BUNCHED — USRA A Modifieds storm down the front straight three wide during a race at Tri-State Speedway, which is loacted near Pocola. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

June 23
Tri-State Speedway, Pocola
Pure Stock Race
1. Jesse Ruark, Sallisaw; 2. David Church, Mountainburg, Ark.; 3. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 4. Charlie Brummett, Mountainburg; 5. Billy Neering, Wilburton.
Economy Modified Race
1. Ryan Williams, Fort Smith, Ark.; 2. Lance Robins, Dyer, Ark.; 3. Eric Beshoner, Fort Smith; 4. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 5. Nathan Reed, Alma, Ark.
Factory Stock Race
1. Dawson Graham, Van Buren; 2. Marty Huff, Sallisaw; 3. Rick Edgerton, Fort Smith; 4. Cody Lovell, Greenwood, Ark.; 5. Wendell Vaughn, N/A; 6. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 7. Brandon Lovell, Bokoshe; 8. Charley Haley, N/A; 9. Bryant Walker, Fort Smith.
USRA A Modified Race
1. Lonnie Robins, Alma; 2. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 3. Chris Ross, Alma; 4. Larry Tounzen, Van Buren; 5. George Martin, Fort Smith; 6. Randy Henson, Alma; 7. Jeremy Vaughn, Pocola; 8. Shannon Weese, Van Buren; 9. Martin Hemphill, Spiro; 10. Kyle Ledford, Hackett, Ark.; 11. Scott Glover, Hackett; 12. Matt Thompson, Bentonville, Ark.; 13. Brent Holman, Rogers, Ark.
Super Stock Race
1. Dylan Davlin, Shady Point; 2. Ron Grover, Pocola; 3. Shane Hickey, Fort Smith; 4. Neil Johnston, Fort Smith; 5. Ty Evans, Fort Smith; 6. Gean Davlin, Shady Point; 7. Chris Nicholson, Pocola; 8. Jimmy Douglas Jr., Spiro; 9. Ray Phipps, Pocola; 10. Jeffrey Fountain, Spiro; 11. Robert Southerland, Sallisaw; 12. Roy Roberts, Alma; 13. Chuck Fountain, N/A.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 3. Dallas Bourland, Fort Smith; 4. Kyle McAllister, Fort Smith; 5. Gerry Vaughn, Greenwood.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Jesse Ruark, Sallisaw, 282 points; 2. David Church, Mountainburg, 277; 3. Charlie Brummett, Mountainburg, 269; 4. Dawson Graham, Van Buren, 200; 5. Marshall Penson, Van Buren, 91; 6. (tie) Billy Neering, Wilburton, Kris McCawley, Sallisaw, Randall Jones, Dyer, 84; 9. (tie) Rodney Pace, Lowell, Ark., and Chris Belt, Van Buren, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 663 points; 2. Eric Beshoner, Fort Smith, 564; 3. Lance Robins, Dyer, 477; 4. Ryan Williams, Fort Smith, 395; 5. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 6. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 7. Rowdy Bonewell, Barling, Ark.; 8. Gary Clark, Hackett, 186; 9. Haylee Oliver, N/A, 165; 10. Brody Young, Alma, 91; 11. (tie) Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 13. Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 921 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 621; 3. Gary Clark, Hackett, 512; 4. Cody Lovell, Greenwood, 487; 5. Justin Johnson, Van Buren, 437; 6. Dawson Graham, Van Buren, 333; 7. Gary Strange, Greenwood, 319; 8. Brandon Lovell, Bokoshe, 316; 9. Rod Lairamore, Pocola, 309; 10. Andrew Bohanan, Stigler, 300; 11. Harry Palmer, Muldrow, 282; 12. Marty Huff, Sallisaw, 279; 13. Brandon Morris, Booneville, 267; 14. David Palmer, Sallisaw, 240; 15. Jay Anderson, Paragould, Ark., 229; 16. Michael Brasch, Pocola, 187; 17. Grant Davis, Muldrow, 178; 18. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 19. Charley Haley, N/A, 160; 20. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 21. (tie) Brad Johnson, Keota and Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 23. Monte Huff, Sallisaw and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 25. (tie) Travis Vaughn, Pocola and Wendell Vaughn, N/A, 84; 27. Glen Qualls, Muldrow, 81; 28. Jeremy Smith, Spiro, 66; 29. Chris Belt, Van Buren, 64; 30. Bruce Jordan, Muldrow, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 907 points; 2. Brent Holman, Rogers, 871; 3. Jay Rierson, Booneville, 823; 4. Lonnie Robins, Alma, 766; 5. Randy Henson, Alma, 736; 6. Kyle Ledford, Hackett, 645; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 590; 8. Chris Ross, Alma, 517; 9. Darwin Hale, Spiro, 311; 10. Shannon Weese, Van Buren, 239; 11. Larry Tounzen, Van Buren, 236; 12. Ryan Taylor, Muldrow, 218; 13. Scott Glover, Hackett, 216; 14. Trevor Latham, Rogers, 161; 15. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 150; 16. Jerry Standifer, Howe, 149; 17. Cody Jones, Fort Smith, 146; 18. (tie) Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., and Jeremy Rasmussen, Rogers, 100; 20. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., and Robbie Gates, N/A, 95; 22. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 23. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Robert Janes, Need, Ark., 78; 26. (tie) Rob Muilenburg, Sparta and Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., 76; 28. (tie) Martin Hemphill, Spiro and Lance Robins, Dyer, 74; 30. Matt Thompson, Bentonville, 68; 31. Andy Milliken, N/A, 66; 32. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 740 points; 2. Dylan Devlin, Shady Point, 738; 3. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 4. Ray Phipps, Pocola, 541; 5. Ty Evans, Fort Smith, 489; 6. Gean Devlin, Shady Point, 485; 7. Robert Southerland, Sallisaw, 464; 8. Neil Johnston, Fort Smith, 444; 9. Chance Asher, Muldrow, 430; 10. Brian Young, Van Buren, 422; 11. Chris Nicholson, Pocola, 411; 12. Roy Roberts, Alma, 366; 13. Ron Grover, Pocola, 322; 14. Brandon Henry, Ozark, Ark., 295; 15. T.J. Moore, Fort Smith, 286; 16. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 17. Bobby Prewett, Muldrow, 266; 18. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 19. Randy Moses, Muskogee, 172; 20. Chris Douglas, N/A, 155; 21. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 22. Harry Palmer, Muldrow, 144; 23. Tim Moore, Fort Smith, Ark., 138; 24. Chuck Fountain, N/A, 132; 25. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 95; 26. Randy Moses II, Muskogee, 87; 27. Jim Philpot, Greenwood, 84; 28. (tie) Jimmy Douglas, Spiro and Elmo Floyd, Russellville, Ark., 76; 30. Johnny Mitchell, Fort Smith, 74; 31. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Ryan Adams, N/A and Heath Philpot, Greenwood, 70. 34. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 905 points; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 892; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 849; 4. Camden Perry, Lincoln, 819; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 255; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. Nick Whitehead, Sparta, 81; 8. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
Add to calendar
The seeding for the 2014 LeFlore County Fast-Pitch Softball Tournament, at least through Day 1,...
HOWE — The Wister Wildcats took a pair of games from the Howe Lions on Tuesday at Lions Field,...
The Pansy Kidd Middle School football teams kept their perfect record intact Tuesday with home wins...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes