Skip to main content

Down to six teams, five of which could make state

February 29, 2012

AREA TOURNAMENTS THIS WEEK — Salina's Courtney Backward, left, looks to drive past Spiro's Tyeecha Hawkins during the girls' Class 3A Regional Tournament title game Saturday night at Carl Albert State College's Mick Thompson Fieldhouse. Six LeFlore County teams will try to advance to state as they play in area tournaments at week's end. PDN Staff Photo by David Seeley

LeFlore County now has six high school basketball teams still alive in the playoffs — Poteau's girls (Class 4A), Spiro's teams (Class 3A), Howe's girls (Class 2A), Talihina's girls (Class 2A) and Wister's boys (Class 2A).
As I stated in the headline of today's column, five of these schools have a shot at making next week's state tournaments.
You wonder why not all six? That is because if the Lady Lions and the Lady Golden Tigers win their playoff games on Thurdsay, they will meet each other Friday afternoon — and one will knock the other out of the postseason.
The complete playoff schedule is listed below.
Schedule
Thursday
Class 4A
Area Tournament
at Muskogee
Poteau girls vs. Jay, 1:30 p.m.
Class 3A
Area Tournament
at Fort Gibson
Spiro boys vs. Coalgate, 3 p.m.
Spiro girls vs. Wilburton, 6:30 p.m.
Class 2A
Area Tournament
at Wilburton
Talihina girls vs. Rattan, 1:30 p.m.
Howe girls vs. Sallisaw-Central, 6:30 p.m.
Wister boys vs. Porter Consolidated, 8 p.m.
Friday
Class 4A
Area Tournament
at Muskogee
Poteau-Jay girls winner vs. Muldrow-Roland winner, 1:30 p.m.
Class 3A
Area Tournament
at Fort Gibson
Spiro-Wilburton girls winner vs. Sequoyah-Tahlequah/Keys (Park Hill) winner, 1:30 p.m.
Spiro-Coalgate boys winner vs. Hugo-Tulsa Victory Christian winner, 3 p.m.
Class 2A
Area Tournament
at Wilburton
Talihina-Rattan girls winner vs. Howe/Sallisaw-Central winner, 1:30 p.m.
Wister-Porter boys winner vs. Summit Christian-Rattan winner, 3 p.m.
Saturday
Class 4A
Area Tournament
at Muskogee
1:30 p.m. Friday winner vs. Fort Gibson-Idabel girls loser, 6:30 p.m. (winner to state)
Class 3A
Area Tournament
at Fort Gibson
1:30 p.m. winner vs. Salina-Kansas girls loser, 6:30 p.m. (winner to state)
3 p.m. winner vs. Kansas-Keys (Park Hill) boys loser, 8 p.m. (winner to state)
Class 2A
Area Tournament
at Wilburton
1:30 p.m. winner vs. Oktaha/Amber-Pocasset girls loser, 6:30 p.m. (winner to state)
3 p.m. winner vs. Oktaha-Haworth boys loser, 8 p.m. (winner to state)

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
Add to calendar
For the first time since winning back-to-back county titles in 2001 and 2002, the LeFlore County...
DURANT — The Carl Albert State College softball team had a good showing in its fall outing last...
OKEMAH — Eight Heavener High School cross country runners placed in Saturday's first-ever Okemah...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes