Skip to main content

Elite Home Point/Powder Puff Races/Updated Point Standings

September 21, 2013

TURN-ING POINT — In the USRA A Modified race last weekend at Tri-State Speedway near Pocola, there's a four-wide turn with Brent Holman from Rogers, Ark., (17) taking the bottom line, Jay Rierson from Booneville, Ark., (71) is next, Jeffrey Vaughan from Bentonville, Ark., (75) is next and Spiro's Darwin Hale (B57) is on the outside on the turn. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

Sept. 14
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, Ark.; 3. David Church, Mountainburg; 4. Lowell Steward, Rudy, Ark.; 5. Jesse Garner, Alma, Ark.
Economy Modified Race
1. Eric Beshoner, Fort Smith, Ark; 2. Ryan Williams, Fort Smith; 3. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 4. Corey Davis, Lowell, Ark; 5. Jason Childress, Bella Vista, Ark.; 6. Lester Weese, Van Buren; 7. Adam McMellon, Rudy; 8. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 9. Rowdy Bonewell, Barling, Ark.; 10. Duane Kilpatrick, Farmington.
Factory Stock Race
1. Neil Johnston, Fort Smith; 2. Rick Edgerton, Fort Smith; 3. Chris Patterson, Greenwood, Ark.; 4. Gary Clark, Hackett, Ark.; 5. Devon Midgley, Talihina; 6. Cody Lovell, Greenwood; 7. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 8. Justin Johnson, Van Buren; 9. Kyle Hamby, Fort Smith; 10. Jeremy Smith, Spiro; 11. Raymond Ludlow, Talihina.
USRA A Modified Race
1. George Martin, Fort Smith; 2. Kyle Ledford, Hackett; 3. Jeremy Vaughn, Pocola; 4. Brent Holman, Rogers, Ark.; 5. Andy Milliken, N/A; 6. Chris Powell, N/A; 7. Darwin Hale, Spiro; 8. Randy Henson, Alma; 9. Chris Ross, Alma; 10. Jerrod Adams, Wister; 11. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 12. Jeffrey Vaughan, Bentonville, Ark.; 13. Mike Dunigan, Poteau.
Super Stock Race
1. Chance Asher, Muldrow; 2. Ron Grover, Pocola; 3. Martin Dunigan, Poteau; 4. Shane Hickey, Fort Smith; 5. Brandon Hunter, Alma; 6. Grant Davis, Muldrow; 7. Josh McMellon, Van Buren; 8. Roy Roberts, Alma; 9. Jeffrey Fountain, Spiro; 10. Sam Randolph, Sallisaw; 11. Chuck Knight, Fort Smith; 12. Dylan Davlin, Shady Point; 13. Jimmy Freeman, Talihina.
USRA B Modified
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 4. Gerry Vaughn, Greenwood; 5. Dawson Graham, Van Buren; 6. Nathan Reed, Alma.
Powder Puff Winners
Kim Wheeler — Stock Cars; Erica Hefflin, Modifieds.
Updated Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 1,238 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 1,211; 3. Marshall Penson, Van Buren, 861; 4. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 5. Jesse Garner, Alma, 446; 6. Dawson Graham, Van Buren, 295; 7. Wesley Bourne, Cameron, 256; 8. Lowell Steward, Rudy, 183; 9. Glen Qualls, Muldrow, 172; 10. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 11. Randall Irvin, Uniontown, 100; 12. (tie) Justin Allen, Van Buren and J.P. Harris, Bella Vista, 95; 14. Justin Burt, Lockesburg, Ark., 91; 15. Jimmy Wiley, Watts, 87; 16. (tie) Billy Neering, Wilburton, Randall Jones, Dyer, Ark., Joey Wertz, Dyer, Dyer and Eric Waterbury, Van Buren, 84; 20. (tie) Chris Belt, Van Buren and Rodney Pace, Lowell, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,548 points; 2. Ryan Williams, Fort Smith, 1,181; 3. Eric Beshoner, Fort Smith, 1,180; 4. Lance Robins, Dyer, 851; 5. Wade Barnes, Uniontown, 757; 6. Lester Weese, Van Buren, 601; 7. Corey Davis, Lowell, 582; 8. Duane Kilpatrick, Farmington, 581; 9. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 518; 10. Haylee Oliver, N/A, 336; 11. Adam McMellon, Rudy, 327; 12. (tie) Dalton Pulliam, Fort Smith and Billy Smith, Rogers, 273; 14. Brody Young, Alma, 187; 15. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 17. Slade Campbell, Farmington, 165; 18. Bobby Hawkins, Springdale, 91; 19. (tie) Nathan Reed, Alma, Brandon Hunter, Alma, Jason Childress, Bella Vista and Taylor Hall, N/A, 84; 23. Gerry Vaughn, Greenwood, 76; 24. Tim Adams, N/A, 74; 25. (tie) Lonny Flanagan, Rudy and Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,870 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 1,524; 3. Justin Johnson, Van Buren, 1,188; 4. Gary Clark, Hackett, 926; 5. Cody Lovell, Greenwood, 872; 6. Chris Patterson, Greenwood, 804; 7. H. Palmer, Muldrow, 740; 8. Jay Anderson, Paragould, Ark., 732; 9. Andrew Bohanan, Stigler, 695; 10. David Palmer, Sallisaw, 649; 11. Marty Huff, Sallisaw, 548; 12. Brandon Lovell, Bokoshe, 540; 13. Michael Brasch, Pocola, 519; 14. Jeremy Smith, Spiro, 500; 15. Gary Strange, Greenwood, 459; 16. Brandon Morris, Booneville, 430; 17. Rod Lairamore, Pocola, 387; 18. Devon Midgley, Talihina, 346; 19. Dawson Graham, Van Buren, 333; 20. Joshua Vaugh, Pocola, 237; 21. Steve Wilson, N/A, 225; 22. Grant Davis, Muldrow, 178; 23. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 25. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 26. Charley Haley, N/A, 160; 27. Brad Johnson, Keota, 159; 28. Matt Thomason, Sallisaw, 152; 29. Jerry Harris, Fort Smith, 146; 30. Neil Johnston, Fort Smith, 100; 31. (tie) Curtis Neal, Talihina and Bruce Jordan, Muldrow, 91; 33. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 34. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 36. (tie) Jerrod Adams, Wister and Justin Burt, Lockesburg, 84; 38. Glen Qualls, Muldrow, Ryan Blue, Checotah and Dave Smith, Rogers, 81; 41. Junior Adams, Muskogee and Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 43. Michael Huff, Sallisaw, 76; 44. (tie) Jeremy Drewry, Stigler, Kyle Hamby, Fort Smith and Alan Casteel, Rogers, 74; 47. Raymond Ludlow, Talihina, 70; 48. Clint Adams, Muskogee, 68; 49. Chris Belt, Van Buren, 64; 50. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,869 points; 2. Brent Holman, Rogers, 1,614; 3. Randy Henson, Alma, 1,548; 4. Jay Rierson, Booneville, 1,517; 5. Jeremy Vaughn, Pocola, 1,317; 6. Lonnie Robins, Alma, 1,235; 7. Kyle Ledford, Hackett, 989; 8. Chris Ross, Alma, 924; 9. Darwin Hale, Spiro, 870; 10. Shannon Weese, Van Buren, 633; 11. Scott Glover, Hackett, 422; 12. Trevor Latham, Rogers, 402; 13. Ryan Taylor, Muldrow, 397; 14. Martin Hemphill, Spiro, 396; 15. Larry Tounzen, Van Buren, 315; 16. Cody Jones, Fort Smith, 295; 17. Robbie Gates, N/A, 257; 18. Andy Milliken, N/A, 237; 19. Mike Dunigan, Poteau, 220; 20. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 216; 21. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 22. Chris Powell, N/A, 176; 23. Jake Davis, Hackett, 156; 24. Jerry Standifer, Howe, 149; 25. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 26. Jon Sheets, Nevada, Mo., 95; 27. (tie) Andy Morris, Muskogee and Chris Lewis, Springdale, Ark., 87; 29. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 30. Tony Anglin, Walnut Ridge, Ark., 81; 31. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Robert Janes, Need, Ark., and Melvin Pilcher, Springdale, 78; 35. (tie) Jeremy Ross, Locust Grove, J.P. Hassett, Fort Smith, Daniel Franklin, Eureka Springs, Mo., Rob Muilenburg, Sparta and Lyle Dietrich, N/A, 76; 40. (tie) Lance Robins, Dyer, Keith Brown, Bentonville and Gene Nicholas, Lowell, 74; 43. (tie) Jerrod Adams, Wister and Dan Morris, Fort Gibson 72; 45. (tie) Matt Thompson, Bentonville and Jeffrey Vaughn, Bentonville, 68; 47. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 1,616 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 1,612; 3. Ron Grover, Pocola, 1,098; 4. Roy Roberts, Alma, 1,005; 5. Neil Johnston, Fort Smith, 995; 6. Ray Phipps, Pocola, 973; 7. Ty Evans, Fort Smith, 876; 8. Brian Young, Van Buren, 869; 9. Gean Davlin, Shady Point, 805; 10. Jeffrey Fountain, Spiro, 762; 11. Chance Asher, Muldrow, 721; 12. Chris Nicholson, Pocola, 715; 13. T.J. Moore, Fort Smith, 675; 14. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 15. Brandon Henry, Ozark, Ark., 486; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 428; 17. H. Palmer, Muldrow, 325; 18. Grant Davis, Muldrow, 299; 19. Dewyane Crouch, Mulberry, Ark., 270; 20. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 250; 21. Jim Philpot, Greenwood, 239; 22. Martin Dunigan, Poteau, 231; 23. Ricky Smith, Muldrow, 212; 24. Tim Moore, Fort Smith, 202; 25. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 26. Randy Moses, Muskogee, 172; 27. Shawn Sweeten, Pocola, 157; 28. Chris Douglas, N/A, 155; 29. Danny Southerland, Shady Point, 152; 30. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 31. Chuck Fountain, Spiro, 147; 32. (tie) Randy Russell, Fort Smith and Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 34. Sam Randolph, Sallisaw and Johnny Mitchell, Fort Smith, 142; 36. Heath Philpot, Greenwood, 140; 37. (tie) Bryan McKenzie, Muldrow and Chuck Knight, Fort Smith, 136; 39. Kenneth Reynolds, Barling, 95; 40. Randy Moses II, Muskogee, 87; 41. (tie) Brandon Hunter, Alma and Brandon Rowland, Nashville, Ark., 84; 43. Mark Williams, Greenwood, 81; 44. Josh McMellon, Van Buren, 78; 45. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 46. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Randall Irvin, Uniontown and Ryan Adams, N/A, 70; 49. Chris Coughran, Van Buren, 68; 50. Jimmy Freeman, Talihina, 66; 51. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,876; 2. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,797; 3. Camden Perry, Lincoln, 1,731; 4. Dallas Bourland, Fort Smith, 1,318; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 956; 6. Nathan Reed, Alma, 330; 7. Dawson Graham, Van Buren, 256; 8. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 9. Shawn Strong, N/A, 95; 10. Nick Whitehead, Sparta, 81; 11. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar
KISSIMMEE, Fla. — There are times when nothing comes easy, just ask the Wildcats softball team. The...
There is one OK Kids state baseball title coming to LeFlore County for 2014. The Wister Wildcats...
The final session of the 2014 Choctaw Country Club Junior Golf Clinic will take place from 9 to 11...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes