Skip to main content

Fifth Annual Tillman Evans Memorial Races Results/Updated Point Standings

August 30, 2013

TRIFECTA — Brian Young of Van Buren, Ark., top, leads Shady Point’s Dylan Davlin, middle, and Ty Evans of Fort Smith, Ark., during last weekend’s super stock race Saturday night at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Andrew Watkins/Dirt Track Action Photos

Saturday
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, Ark.; 3. Glen Qualls, Muldrow; 4. David Church, Mountainburg; 5. Lowell Steward, Rudy, Ark.; 6. Jesse Garner, Alma, Ark.
Economy Modified Race
1. Eric Beshoner, Fort Smith, Ark.; 2. Billy Smith, Rogers, Ark.; 3. Ryan Williams, Fort Smith; 4. Lester Weese, Van Buren; 5. Brandon Hunter, Alma; 6. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 7. Duane Kilpatrick, Farmington, Ark.; 8. Todd Broyles, Farmington; 9. Corey Davis, Lowell, Ark.
Factory Stock Race
1. Rick Edgerton, Fort Smith; 2. Chris Patterson, Greenwood, Ark.; 3. Jay Anderson, Paragould, Ark.; 4. Devon Midgley, Talihina; 5. Jerrod Adams, Wister; 6. Gary Clark, Hackett, Ark.; 7. Matt Thompson, Sallisaw; 8. David Palmer, Sallisaw; 9. Jeremy Smith, Spiro; 10. Justin Johnson, Van Buren; 11. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 12. H. Palmer, Muldrow; 13. Cody Lovell, Greenwood.
USRA A Modified Race
1. George Martin, Fort Smith; 2. Lonnie Robins, Alma; 3. Chris Ross, Alma; 4. Randy Henson, Alma; 5. Ryan Taylor, Muldrow; 6. Brent Holman, Rogers; 7. Shannon Weese, Van Buren; 8. Mike Dunigan, Poteau.
Super Stock Race
1. Ray Phipps, Pocola; 2. Ty Evans, Fort Smith; 3. Neil Johnston, Fort Smith; 4. Dylan Davlin, Shady Point; 5. Brandon Rowland, Nashville, Ark.; 6. Shane Hickey, Fort Smith; 7. Roy Roberts, Alma; 8. Ron Grover, Pocola; 9. Danny Southerland, Shady Point; 10. Grant Davis, Muldrow; 11. Sam Randolph, Sallisaw; 12. Martin Dunigan, Poteau.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 4. Gerry Vaughn, Greenwood.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 957 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 942; 3. Marshall Penson, Van Buren, 570; 4. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 5. Dawson Graham, Van Buren, 295; 6. Jesse Garner, Alma, 259; 7. Wesley Bourne, Cameron, 256; 8. Glen Qualls, Muldrow, 172; 9. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 10. (tie) Justin Allen, Van Buren and J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 95; 12. Justin Burt, Lockesburg, Ark., 91; 13. Jimmy Wiley, Watts, 87; 14. (tie) Billy Neering, Wilburton, Lowell Steward, Rudy, Eric Waterbury, Van Buren and Randall Jones, Dyer, Ark., 84; 18. (tie) Chris Belt, Van Buren and Rodney Pace, Lowell, 15.
Ecomony Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,282 points; 2. Ryan Williams, Fort Smith, 1,086; 3. Eric Beshoner, Fort Smith, 880; 4. Lance Robins, Dyer, 767; 5. Corey Davis, Lowell, 495; 6. Wade Barnes, Uniontown, 484; 7. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 444; 8. Lester Weese, Van Buren, 433; 9. Duane Kilpatrick, Farmington, 425; 10. Haylee Oliver, N/A, 336; 11. (tie) Dalton Pulliam, Fort Smith and Billy Smith, Rogers, 273; 13. Brody Young, Alma, 187; 14. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 16. Slade Campbell, Farmington, 165; 17. Bobby Hawkins, Springdale, Ark., 91; 18. (tie) Brandon Hunter, Alma, Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 21. Adam McMellon, Rudy, 81; 22. Gerry Vaughn, Greenwood, 76; 23. Tim Adams, N/A, 74; 24. (tie) Lonny Flanagan, Rudy and Shane Stone, Booneville, Ark., 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,675 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 1,272; 3. Justin Johnson, Van Buren, 958; 4. Cody Lovell, Greenwood, 710; 5. Gary Clark, Hackett, 684; 6. David Palmer, Sallisaw, 649; 7. Jay Anderson, Paragould, 648; 8. H. Palmer, Muldrow, 640; 9. Andrew Bohanan, Stigler, 600; 10. Marty Huff, Sallisaw, 548; 11. Brandon Lovell, Bokoshe, 540; 12. Chris Patterson, Greenwood, 527; 13. Michael Brasch, Pocola, 519; 14. Gary Strange, Greenwood, 459; 15. Brandon Morris, Booneville, 430; 16. Jeremy Smith, Spiro; 352; 17. Dawson Graham, Van Buren, 333; 18. Rod Lairamore, Pocola, 309; 19. Joshua Vaughn, Pocola, 237; 20. (tie) Devon Midgley, Talihina and Grant Davis, Muldrow, 178; 22. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 24. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 25. Charley Haley, N/A, 160; 26. Brad Johnson, Keota, 159; 27. Steve Wilson, N/A, 153; 28. Matt Thompson, Sallisaw, 152; 29. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 30. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 31. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 33. (tie) Jerrod Adams, Wister and Justin Burt, Lockesburg, 84; 35. (tie) Glen Qualls, Muldrow, Ryan Blue, Checotah and Dave Smith, Rogers, 81; 38. (tie) Michael Huff, Sallisaw, Junior Adams, Muskogee and Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 41. (tie) Jeremy Drewry, Stigler and Alan Casteel, Rogers, 74; 43. Jerry Harris, Fort Smith, 72; 44. Clint Adams, Muskogee, 68; 45. Chris Belt, Van Buren, 64; 46. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,569 points; 2. Jay Rierson, Booneville, 1,369; 3. Brent Holman, Rogers, 1,337; 4. Randy Henson, Alma, 1,301; 5. Lonnie Robins, Alma, 1,1,48; 6. Jeremy Vaughn, Pocola, 1,051; 7. Kyle Ledford, Hackett, 894; 8. Chris Ross, Alma, 769; 9. Darwin Hale, Spiro, 627; 10. Shannon Weese, Van Buren, 561; 11. Scott Glover, Hackett, 422; 12. Trevor Latham, Rogers, 402; 13. Ryan Taylor, Muldrow, 397; 14. Martin Hemphill, Spiro, 396; 15. Larry Tounzen, Van Buren, 315; 16. Cody Jones, Fort Smith, 295; 17. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 216; 18. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 19. Robbie Gates, N/A, 176; 20. Jake Davis, Hackett, 156; 21. Andy Milliken, N/A, 153; 22. Jerry Standifer, Howe, 149; 23. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 24. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., and Chris Powell, N/A, 95; 26. (tie) Andy Morris, Muskogee and Chris Lewis, Springdale, 87; 28. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 29. Tony Anglin, Walnut Ridge, Ark., 81; 30. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Melvin Pilcher, Springdale and Robert Janes, N/A, 78; 34. (tie) Mike Dunigan, Poteau, Jeremy Ross, Locust Grove, J.P. Hassett, Fort Smith, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., and Rob Muilenburg, Sparta, 76; 39. (tie) Lance Robins, Dyer, Gene Nicholas, Lowell and Keith Brown, Bentonville, Ark., 74; 42. Dan Morris, Fort Gibson, 72; 43. Matt Thompson, Bentonville, 68; 44. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,362 points; 2. Shane Hickey, Fort Smith, 1,343; 3. Ray Phipps, Pocola, 889; 4. Brian Young, Van Buren, 869; 5. Ty Evans, Fort Smith, 861; 6. Neil Johnston, Fort Smith, 817; 7. Ron Grover, Pocola, 816; 8. Roy Roberts, Alma, 764; 9. Gean Davlin, Shady Point, 731; 10. Chris Nicholson, Pocola, 715; 11. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 12. T.J. Moore, Fort Smith, 675; 13. Chance Asher, Muldrow, 530; 14. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 15. Brandon Henry, Ozark, Ark., 486; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 428; 17. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 18. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 250; 19. H. Palmer, Muldrow, 244; 20. Jim Philpot, Greenwood, 239; 21. Ricky Smith, Muldrow, 212; 22. Tim Moore, Fort Smith, 202; 23. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 24. Randy Moses, Muskogee, 172; 25. Shawn Sweeten, Pocola, 157; 26. Chris Douglas, N/A, 155; 27. Danny Southerland, Shady Point, 152; 28. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 29. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 30. (tie) Grant Davis, Muldrow and Johnny Mitchell, Fort Smith, 142; 32. Heath Philpot, Greenwood, 140; 33. Bryan McKenzie, Muldrow, 136; 34. Chuck Fountain, Spiro, 132; 35. Kenneth Reynolds, Barling, 95; 36. Randy Moses II, Muskogee, 87; 37. Brandon Rowland, Nashville, 84; 38. Mark Williams, Greenwood, 81; 39. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 40. (tie) Sam Randolph, Sallisaw, Kent Bright, Sand Springs, Randall Irvin, Uniontown and Ryan Adams, N/A, 70. 44. (tie) Martin Dunigan, Poteau, Randy Russell, Fort Smith and Chris Coughran, Van Buren, 68; 47. Chuck Knight, Fort Smith, 66; 48. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,592 points; 2. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,511; 3. Camden Perry, Lincoln, 1,450; 4. Dallas Bourland, Fort Smith, 1,318; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 695; 6. Nathan Reed, Alma, 165; 7. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 8. Shawn Strong, N/A, 95; 9. Nick Whitehead, Sparta, 81; 10. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
OXNARD, Calif. (AP) — Tony Romo paused to add up how long it would take to coddle his surgically...
Nine LeFlore County athletes will get one more taste of high school competition next week in the...
The Pocola High School Softball Booster Club will meet at 6 p.m. Monday on the bleachers at the...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes