Skip to main content

OCRS Sprint Car Races/Updated Point Standings

June 21, 2013

NIP AND TUCK — Ray Phipps from Pocola, right, Brandon Rowland, back center, from Nashville, Ark., and Robert Knowles, back left, from Talihina, go three-wide with their Super Stocks race last weekend at Tri-State Speedway near Pocola as they chase Dylan Davlin of Shady Point, front left, through turns one and two. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

June 15
Tri-State Speedway, Pocola
OCRS Sprint Cars Race
1. Alex DeCamp, N/A; 2. Jamie Passmore, N/A; 3. Chance Morton, N/A; 4. Johnny Kent, N/A; 5. Alex Sewell, N/A; 6. Harli White, N/A; 7. Kade Morton, N/A; 8. Danny Smith, N/A; 9. Michael Tyre, N/A; 10. Kacee Frazier, N/A; 11. Michael Bookout, N/A; 12. Terry Easum, N/A; 13. Perry Pickard, N/A; 14. Jeff Garnett, N/A; 15. Dan Schnackenburg, N/A; 16. Casey Wills, N/A; 17. Brian McClelland, N/A; 18. Mickey Walker, N/A; 19. Kyle Clark, N/A; 20. Joshua Tyre, N/A; 21. Rafe Essary, N/A.
Pure Stock Race
1. Dawson Graham, Van Buren, Ark.; 2. David Church, Mountainburg, Ark.; 3. Charlie Brummett, Mountainburg; 4. Jesse Ruark, Sallisaw; 5. Randall Jones, Dyer, Ark.
Economy Modified Race
1. Lance Robins, Dyer; 2. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 3. Dalton Pulliam, Fort Smith, Ark.; 4. Eric Beshoner, Fort Smith; 5. Taylor Hall, N/A; 6. Haylee Oliver, Greenwood, Ark.; 7. Duane Kilpatrick, Farmington.
Factory Stock Race
1. Andrew Bohanan, Stigler; 2. Brandon Morris, Booneville, Ark.; 3. Rick Edgerton, Fort Smith; 4. Michael Brasch, Pocola; 5. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 6. Cody Lovell, Greenwood; 7. Brandon Lovell, Bokoshe; 8. Rod Lairamore, Pocola; 9. Brad Johnson, Keota; 10. Jay Anderson, Paragould, Ark.; 11. Gary Clark, Hackett, Ark.; 12. Justin Johnson, Van Buren; 13. Jeremy Smith, Spiro.
A Modified Race
1. Chris Ross, Alma; 2. Robbie Gates, N/A; 3. Randy Henson, Alma; 4. Shannon Weese, Van Buren; 5. Darwin Hale, Spiro; 6. George Martin, Fort Smith; 7. Jay Rierson, Booneville; 8. Trevor Latham, Rogers, Ark.; 9. Kyle Ledford, Hackett; 10. Brent Holman, Rogers; 11. Jeremy Vaughn, Pocola; 12. Jerry Standifer, Howe; 13. Lonnie Robins, Alma.
Super Stock Race
1. Ray Phipps, Pocola; 2. Ron Grover, Pocola; 3. Dylan Davlin, Shady Point; 4. Jim Philpot, Greenwood; 5. Gean Davlin, Shady Point; 6. Jeffrey Fountain, Spiro; 7. Robert Knowles, Talihina; 8. Tim Moore, Fort Smith; 9. Jimmy Douglas Jr., Spiro; 10. Brian Young, Van Buren; 11. Dakota Bandy, Van Buren; 12. Roy Roberts, Alma; 13. Sam Randolph, Sallisaw; 14. Chris Nicholson, Pocola; 15. Kyle Stevens, N/A; 16. Brandon Rowland, Nashville, Ark.
B Modified Races
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 3. Kyle McAllister, Fort Smith; 4. Gerry Vaughn, Greenwood; 5. Dallas Bourland, Fort Smith.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Dawson Graham, Van Buren, 200 points; 2. (tie) Jesse Ruark, Sallisaw, Charlie Brummett, Mountainburg and David Church, Mountainburg, 182 points; 5. (tie) Kris McCawley, Sallisaw and Randall Jones, Dyer, 84; 7. (tie) Rodney Pace, Lowell, Ark., and Chris Belt, Van Buren, 15 points.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 576 points; 2. Eric Beshoner, Fort Smith, 473; 3. Lance Robins, Dyer, 382; 4. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 5. Ryan Williams, Fort Smith, 295; 6. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 7. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 265; 8. Gary Clark, Hackett, 186; 9. Haylee Oliver, N/A, 165; 10. Brody Young, Alma, 91; 11. Taylor Hall, N/A, 84.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 830 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark., 540; 3. Gary Clark, Hackett, 512; 4. Cody Lovell, Greenwood, 400; 5. Justin Johnson, Van Buren, 365; 6. Gary Strange, Greenwood, 319; 7. Rod Lairamore, Pocola, 309; 8. Andrew Bohanan, Stigler, 300; 9. Harry Palmer, Muldrow, 282; 10. Brandon Morris, Booneville, 267; 11. David Palmer, Sallisaw, 240; 12. Brandon Lovell, Bokoshe, 238; 13. Dawson Graham, Van Buren, 233; 14. Jay Anderson, Paragould, Ark., 229; 15. Michael Brasch, Pocola, 187; 16. Marty Huff, Sallisaw, 184; 17. Grant Davis, Muldrow, 178; 18. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 19. Bryant Walker, Fort Smith, 91; 20. (tie) Brad Johnson, Keota and Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 22. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 24. (tie) Travis Vaughn, Pocola and Charley Haley, N/A, 84; 26. Glen Qualls, Muldrow, 81; 27. Jeremy Smith, Spiro, 66; 28. Chris Belt, Van Buren, 64; 29. Bruce Jordan, Muldrow, 15.
A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 823 points; 2. Brent Holman, Rogers, 805; 3. Jay Rierson, Booneville, 728; 4. Lonnie Robins, Alma, 666; 5. Randy Henson, Alma, 655; 6. Kyle Ledford, Hackett, 573; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 512; 8. Chris Ross, Alma, 426; 9. Darwin Hale, Spiro, 311; 10. Ryan Taylor, Muldrow, 218; 11. Shannon Weese, Van Buren, 163; 12. Trevor Latham, Rogers, 161; 13. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 150; 14. (tie) Jerry Standifer, Howe and Larry Tounzen, Van Buren, 149; 16. (tie) Scott Glover, Hackett and Cody Jones, Fort Smith, 146; 18. (tie) Jeremy Rasmussen, Rogers and Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 20. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo. and Robbie Gates, N/A, 95; 22. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 23. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith and Robert Janes, Need, Ark., 78; 26. (tie) Rob Muilenburg, Sparta and Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., 76; 28. Lance Robins, Dyer, 74; 29. Andy Milliken, N/A, 66; 30. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 649 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 638; 3. Jeffrey Fountain, Spiro, 616; 4. Ray Phipps, Pocola, 467; 5. Chance Asher, Muldrow, 430; 6. Brian Young, Van Buren, 422; 7. Ty Evans, Fort Smith, 405; 8. Gean Davlin, Shady Point, 404; 9. Robert Southerland, Sallisaw, 394; 10. Neil Johnston, Fort Smith, 357; 11. Chris Nicholson, Pocola, 333; 12. Roy Roberts, Alma, 298; 13. Brandon Henry, Ozark, Ark., 295; 14. T.J. Moore, Fort Smith, 286; 15. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 266; 17. Ron Grover, Pocola, 227; 18. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 19. Randy Moses, Muskogee, 172; 20. Chris Douglas, N/A, 155; 21. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 22. H. Palmer, Muldrow, 144; 23. Tim Moore, Fort Smith, 138; 24. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 95; 25. Randy Moses II, Muskogee, 87; 26. Jim Philpot, Greenwood, 84; 27. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 76; 28. Johnny Mitchell, Fort Smith, 74; 29. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Heath Philpot, Greenwood and Ryan Adams, N/A., 70; 32. Chuck Fountain, N/A, 66; 33. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 805 points; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 801; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 762; 4. Camden Perry, Lincoln, Ark., 724; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 171; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. Nick Whitehead, Sparta, 81; 8. Brandon Barrrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
Add to calendar
As practice started, Spiro football coach Chris Bunch was very concerned with his linemen, on both...
The Arkoma Mustangs, fresh off their historic 2013 season in which they won the schools first...
Panama football coach Brandon Ellis is anxious to see just where his team is at after two weeks of...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes