Skip to main content

Oil Capital Racing Series Sprint Cars Point Races/Updated Standings

September 14, 2013

SUPER STOCK TURN — H Palmer of Muldrow, below, Chance Asher of Muldrow, center, and Roy Roberts of Alma, Ark., go three-wide on Turn No. 2 during the super stock race at last weekend's races at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Andrea Watkins/Dirt Action Track Photos

Sept. 7
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 2. David Church, Mountainburg, Ark.; 3. Jesse Garner, Alma, Ark.; 4. Charlie Brummett, Mountainburg; 5. Lowell Steward, Rudy, Ark.
Economy Modified Race
1. Eric Beshoner, Fort Smith, Ark.; 2. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 3. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 4. Adam McMellon, Rudy; 5. Lance Robins, Dyer, Ark.
Factory Stock Race
1. H. Palmer, Muldrow; 2. Chris Patterson, Greenwood, Ark.; 3. Curtis Neal, Talihina; 4. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 5. Jay Anderson, Paragould, Ark.; 6. Cody Lovell, Greenwood; 7. Justin Johnson, Van Buren; 8. Jeremy Smith, Spiro; 9. Gary Clark, Hackett, Ark.
USRA A Modified Race
1. George Martin, Fort Smith; 2. Brent Holman, Rogers, Ark.; 3. Jeremy Vaughn, Pocola; 4. Lonnie Robins, Alma; 5. Randy Henson, Alma; 6. Robbie Gates, N/A; 7. Mike Dunigan, Poteau; 8. Lyle Dietrich, N/A; 9. Darwin Hale, Spiro; 10. Shannon Weese, Van Buren.
Super Stock Race
1. Ron Grover, Pocola; 2. Shane Hickey, Fort Smith; 3. Chance Asher, Muldrow; 4. Dylan Davlin, Shady Point; 5. Roy Roberts, Alma; 6. H. Palmer, Muldrow; 7. Neil Johnston, Fort Smith; 8. Grant Davis, Muldrow; 9. Gean Davlin, Shady Point; 10. Martin Dunigan, Poteau.
USRA B Modified Race
1. Kyle McAllister, Fort Smith; 2. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 3. Dawson Graham, Van Buren; 4. Gerry Vaughn, Greenwood; 5. Brandon Wilson, Fort Smith.
OCRS Sprint Car Race
1. Harli White, Lindsay; 2. Johnny Kent, Tulsa; 3. Danny Smith, Sand Springs; 4. Billy Frazier, Tulsa; 5. Alex DeChamp, Locust Grove; 6. Kacee Frazier, Tulsa; 7. Chance Morton, Coweta; 8. Casey Wills, Sperry; 9. Terry Easum, Inola; 10. Kyle Clark, Sapulpa; 11. Kade Morton, Coweta; 12. Michael Tyre, Kiefer; 13. Michael Bookout, Tulsa; 14. Jamie Passmore, Pryor; 15. David Stephenson, Porter; 16. Perry Pickard, Edmond; 17. San Schnackenburg, Shawnee.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 1,147 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 1,116; 3. Marshall Penson, Van Buren, 761; 4. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 5. Jesse Garner, Alma; 6. Dawson Graham, Van Buren, 295; 7. Wesley Bourne, Cameron, 256; 8. Glen Qualls, Muldrow, 172; 9. (tie) Kris McCawley, Sallisaw and Lowell Steward, Rudy, 168; 11. Randall Irvin, Uniontown, 100; 12. (tie) Justin Allen, Van Buren and J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 95; 14. Justin Burt, Lockesburg, Ark., 91; 15. Jimmy Wiley, Watts, 87; 16. (tie) Billy Neering, Wilburton; Eric Waterbury, Van Buren, Joey Wertz, Dyer and Randall Jones, Dyer; 20. (tie) Chris Belt, Van Buren and Rodney Pace, Lowell, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,472 points; 2. Ryan Williams, Fort Smith, 1,086; 3. Eric Beshoner, Fort Smith, 1,080; 4. Lance Robins, Dyer, 851; 5. Wade Barnes, Uniontown, 666; 6. Lester Weese, Van Buren, 520; 7. Duane Kilpatrick, Farmington, 509; 8. Corey Davis, Lowell, 495; 9. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 444; 10. Haylee Oliver, N/A, 336; 11. (tie) Dalton Pulliam, Fort Smith and Billy Smith, Rogers, 273; 13. Adam McMellon, Rudy, 249; 14. Brody Young, Alma, 187; 15. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 17. Slade Campbell, Farmington, 165; 18. Bobby Hawkins, Springdale, 91; 19. (tie) Brandon Hunter, Alma, Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 22. Gerry Vaughn, Greenwood, 76; 23. Tim Adams, N/A, 74; 24. (tie) Lonny Flanagan, Rudy and Shane Stone, Booneville, Ark., 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,775 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 1,446; 3. Justin Johnson, Van Buren, 1,112; 4. Gary Clark, Hackett, 839; 5. Cody Lovell, Greenwood, 791; 6. H. Palmer, Muldrow, 740; 7. Jay Anderson, Paragould, 732; 8. Chris Patterson, Greenwood, 713; 9. Andrew Bohanan, Stigler, 695; 10. David Palmer, Sallisaw, 649; 11. Marty Huff, Sallisaw, 548; 12. Brandon Lovell, Bokoshe, 540; 13. Michael Brasch, Pocola, 519; 14. Gary Strange, Greenwood, 459; 15. Brandon Morris, Booneville, 430; 16. Jeremy Smith, Spiro, 428; 17. Rod Lairamore, Pocola, 387; 18. Dawson Graham, Van Buren, 333; 19. Devon Midgley, Talihina, 262; 20. Joshua Vaughn, Pocola, 237; 21. Steve Wilson, N/A, 225; 22. Grant Davis, Muldrow, 178; 23. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 25. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 26. Charley Haley, N/A, 160; 27. Brad Johnson, Keota, 159; 28. Matt Thompson, Sallisaw, 152; 29. Jerry Harris, Fort Smith, 146; 30. (tie) Curtis Neal, Talihina and Bruce Jordan, Muldrow, 91; 32. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 33. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 35. (tie) Jerrod Adams, Wister and Justin Burt, Lockesburg, 84; 37. (tie) Glen Qualls, Muldrow, Ryan Blue, Checotah and Dave Smith, Rogers, 81; 40. (tie) Junior Adams, Muskogee and Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 42. Michael Huff, Sallisaw, 76; 43. (tie) Jeremy Drewry, Stigler and Alan Casteel, Rogers, 74; 45. Clint Adams, Muskogee, 68; 46. Chris Belt, Van Buren, 64; 47. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,769 points; 2. Brent Holman, Rogers, 1,527; 3. Randy Henson, Alma, 1,472; 4. Jay Rierson, Booneville, 1,447; 5. Lonnie Robins, Alma, 1,235; 6. Jeremy Vaughn, Pocola, 1,226; 7. Kyle Ledford, Hackett, 894; 8. Chris Ross, Alma, 850; 9. Darwin Hale, Spiro, 792; 10. Shannon Weese, Van Buren, 633; 11. Scott Glover, Hackett, 422l; 12. Trevor Latham, Rogers, 402; 13. Ryan Taylor, Muldrow, 397; 14. Martin Hemphill, Spiro, 396; 15. Larry Tounzen, Van Buren, 315; 16. Cody Jones, Fort Smith, 295; 17. Robbie Gates, N/A, 257; 18. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 216; 19. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 20. Jake Davis, Hackett, 156; 21. Mike Dunigan, Poteau, 154; 22. Andy Milliken, N/A, 153; 23. Jerry Standifer, Howe, 149; 24. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 25. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., and Chris Powell, 95; 27. (tie) Andy Morris, Muskogee and Chris Lewis, Springdale, 87; 29. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 30. Tony Anglin, Walnut Ridge, Ark., 81; 31. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Melvin Pilcher, Springdale and Robert Janes, Need, Ark., 78; 35. (tie) Jeremy Ross, Locust Grove, J.P. Hassett, Fort Smith, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., Rob Muilenburg, Sparta and Lyle Dietrich, N/A, 76; 40. (tie) Lance Robins, Dyer, Keith Brown, Bentonville and Gene Nicholas, Lowell, 74; 43. Dan Morris, Fort Gibson, 72; 44. Matt Thompson, Bentonville, 68; 45. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,544 points; 2. Shane Hickey, Fort Smith, 1,529; 3. Ron Grover, Pocola, 1,003; 4. Neil Johnston, Fort Smith, 995; 5. Ray Phipps, Pocola, 973; 6. Roy Roberts, Alma, 929; 7. Ty Evans, Fort Smith, 876; 8. Brian Young, Van Buren, 869; 9. Gean Davlin, Shady Point, 805; 10. Chris Nicholson, Pocola, 715; 11. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 12. T.J. Moore, Fort Smith, 675; 13. Chance Asher, Muldrow, 621; 14. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 15. Brandon Henry, Ozark, Ark., 486; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 428; 17. Harry Palmer, Muldrow, 325; 18. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 19. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 250; 20. Jim Philpot, Greenwood, 239; 21. Grant Davis, Muldrow, 218; 22. Ricky Smith, Muldrow, 212; 23. Tim Moore, Fort Smith, 202; 24. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 25. Randy Moses, Muskogee, 172; 26. Shawn Sweeten, Pocola, 157; 27. Chris Douglas, N/A, 155; 28. Danny Southerland, Shady Point, 152; 29. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 30. (tie) Randy Russell, Fort Smith and Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 32. Johnny Mitchell, Fort Smith, 142; 33. (tie) Martin Dunigan, Poteau and Heath Philpot, Greenwood, 140; 35. Bryan McKenzie, Muldrow, 136; 36. Chuck Fountain, Spiro, 132; 37. Kenneth Reynolds, Barling, 95; 38. Randy Moses II, Muskogee, 87; 39. Brandon Rowland, Nashville, Ark., 84; 40. Mark Williams, Greenwood, 81; 41. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 42. (tie) Sam Randolph, Sallisaw, Kent Bright, Sand Springs, Randall Irvin, Uniontown and Ryan Adams, N/A, 70; 46. Chris Coughran, Van Buren, 68; 47. Chuck Knight, Fort Smith, 66; 48. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,776 points; 2. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,702; 3. Camden Perry, Lincoln, 1,640; 4. Kenneth Bourland, Fort Smith, 1,318; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 869; 6. Nathan Reed, Alma, 249; 7. Dawson Graham, Van Buren, 172; 8. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 9. Shawn Strong, N/A, 95; 10. Nick Whitehead, Sparta, 81; 11. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
Monday night, Heavener senior shortstop Jodie Hill tied the Oklahoma high school stolen base record...
There’s nothing like opening night for any athlete, and Poteau senior offensive lineman D.J. Hart...
Wister 12, Leflore 0 Wister 10, Smithville 2 Whitesboro 5, Buffalo Valley 2 Kinta 5, Howe 4, 8 inn.

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes