Skip to main content

Playoff time has arrived

September 23, 2013

PLAYOFF TEAMS — Wister's Ciara Covey, right, scores a run while Arkoma catcher Hope Wilburn awaits the ball as umpire Steven Blair prepares to make a call during a game Sept. 13 in Wister. The playoffs will begin in Classes 3A, 2A, A and B in fast-pitch softball and all fall baseball as district tournaments will take place this week. PDN photo by David Seeley

It just seems like yesterday that opening day on the high school fast-pitch softball and fall baseball diamonds took place. Now, it's playoff time.
The Class 3A, 2A, A and B fast-pitch softball district tournaments as well as all of fall baseball's district tournaments will take place this week as the postseason begins.
The complete schedule is listed below.
Poteau's girls were named the host team of the Class 4A District Tournament with Roland, which will take place next week.
Schedule
Softball
Today
Playoffs
Class A District Tournament
at Cameron
Arkoma vs. Cameron, 4 p.m.; Arkoma-Cameron loser vs. Howe, 5:30 p.m.; Arkoma-Cameron winner vs. Howe, 7 p.m.
Class B District Tournament
At McCurtain
Bokoshe vs. Wilson (Henryetta), 1:15 p.m.; Bokoshe-Wilson (Henryetta) loser vs. McCurtain, 2:30 p.m.; Bokoshe-Wilson (Henryetta) winner vs. McCurtain, 3:45 p.m.; Title Game, 5 p.m.; If-Game, 6:15 p.m.
Regular Season
Poteau at Westville, 5 p.m.
Panama and Broken Bow at Heavener, 4 p.m. (Panama vs. Heavener, 4 p.m.; Panama vs. Broken Bow, 5:15 p.m.; Broken Bow vs. Heavener, 6:30 p.m.)
Whitesboro at Spiro, 4:30 p.m.
Idabel at Talihina, 4 p.m.
Wister at Quinton, 4 p.m.
Thursday
Playoffs
Class 3A District Tournament
Spiro at Heavener, 4, 5:30 and 7 p.m. (last game only if necessary).
Class 2A District Tournaments
Talihina at Panama, DH, 1 and 2:30 p.m.
Sallisaw-Central at Pocola, DH, 4 and 5:30 p.m.
Hartshorne at Wister, 4, 5:30 and 7 p.m. (last game only if necessary).
Class A District Tournament
At Cameron
Arkoma and Howe at Cameron, 4 and 5:30 p.m. (last game only if necessary)
Class B District Tournament
Whitesboro at Buffalo Valley, DH, 3 and 4:30 p.m.
Friday
Class 2A District Tournaments
Talihina at Panama, TBA (if necessary).
Sallisaw-Central at Pocola, TBA (this game, if necessary, may be played on Thursday).
Class B District Tournament
Whitesboro at Buffalo Valley, TBA (this game, if necessary, may be played on Thursday).
Saturday
Regular Season
Poteau vs. Tahlequah and Dale at Muskogee: vs. Tahlequah, 10 a.m.; vs. Dale, 1 p.m.
Monday
Red Oak at Poteau, 5 p.m.
Muldrow at Spiro, 4 p.m.
Heavener and TBA at Quinton, 4 p.m. (Heavener vs. Quinton, 4 p.m.; Heavener vs. TBA, 5:15 p.m.)
Panama and Dale at Henryetta, 5:30 p.m. (Panama vs. Henryetta, 5:30 p.m.; Panama vs. Dale, 6:45 p.m.)
Baseball
Thursday
Playoffs
Class A District Tournament
At Wister
Howe vs. Wister, 1 p.m.; Howe-Wister loser vs. Cameron, 3 p.m.; Howe-Wister winner vs. Cameron, 5 p.m.
Class B District Tournament
At Leflore
Whitesboro vs. Leflore, noon; Buffalo Valley vs. Panola, 2 p.m.; Whitesboro-Leflore winner vs. Buffalo Valley-Panola winner, 4 p.m.; Whitesboro-Leflore loser vs. Buffalo Valley-Panola loser, 6 p.m.
Friday
Playoffs
Class A District Tournament
At Wister
Cameron, Howe and Wister: Title Game, 3 p.m.; If-Game, 5 p.m.
Class B District Tournament
At Leflore
Whitesboro, Buffalo Valley, Panola and Leflore: Games at 3 and 5 p.m.
Saturday
Playoffs
Class B District Tournament
At Leflore
Whitesboro, Buffalo Valley, Panola and Leflore: If-Game, 2 p.m. (only if necessary).

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar
The Poteau Pirates freshmen football team got a home win Monday night at Costner Stadium, downing...
The regular season ended on a high note for the Poteau Bandit League teams last Saturday at Costner...
HENRYETTA — The good news for the Heavener High School cross country program is that it will have...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes