Skip to main content

Playoffs get hot, heavy now

September 30, 2013

This week, the postseason parade on the softball and baseball diamonds heats up with regional tournaments for all the non-Poteau softball teams that won district titles last week — Heavener (Class 3A), Panama (Class 2A), Pocola (Class 2A), Wister (Class 2A) and Howe (Class A) — and Wister's baseball team in Class A. By the time you read this, the Leflore Savages (Class B) may be added to this list as their winner-take-all district title game was suspended by rain Saturday in Leflore and resumed Monday afternoon with the Savages leading the Buffalo Valley Buffaloes 7-4 in the bottom of the fourth inning.
The Poteau Lady Pirates will begin their playoffs this afternoon in the Class 4A District Tournament, welcoming the Roland Lady Rangers to town.
The playoff schedule is listed at the end of this column. However, the Class B Baseball Regional Tournament will not, since at press time, the Leflore-Buffalo Valley district title game will not have been completed. If the Savages hold on for the win, not only will their story the rest of the game be in Wednesday's edition but so, too, will be the Class B Regional Tournament schedule.
Schedule
Softball
Tuesday
Playoffs
Class 4A
District Tournament
Roland at Poteau, DH, 4 p.m.
Regular Season
Panama and Sequoyah-Tahlequah at Red Oak, TBA.
Thursday
Class 3A
Regional Tournament
At Oktaha
Stigler vs. Oktaha, noon; Heavener vs. Morris, 2 p.m.; Stigler-Oktaha loser vs. Heavener-Morris loser, 4 p.m.; Stigler-Oktaha winner vs. Heavener-Morris winner, 6 p.m.
Class 3A
Regional Tournament
At Wister
Wister vs. Colbert, noon; Panama vs. Pocola, 2 p.m.; Wister-Colbert loser vs. Panama-Pocola loser, 4 p.m.; Wister-Colbert winner vs. Panama-Pocola winner, 6 p.m.
Class A
Regional Tournament
At Wright City
Howe vs. Wright City, noon; Rattan vs. Porum, 2 p.m.; Howe-Wright City loser vs. Rattan-Porum loser, 4 p.m.; Howe-Wright City winner vs. Rattan-Porum winner, 6 p.m.
Friday
Class 3A
Regional Tournament
At Oktaha
4 p.m. Thursday winner vs. 6 p.m. Thursday loser, noon; noon winner vs. 6 p.m. Thursday winner, 2 p.m.; if-game, 4 p.m.
Class 2A
Regional Tournament
At Wister
4 p.m. Thursday winner vs. 6 p.m. Thursday loser, noon; noon winner vs. 6 p.m. Thursday winner, 2 p.m.; if-game, 4 p.m.
Class A
Regional Tournament
At Wright City
4 p.m. Thursday winner vs. 6 p.m. Thursday loser, noon; noon winner vs. 6 p.m. Thursday winner, 2 p.m.; if-game, 4 p.m.
Baseball
Friday
Class A
Regional Tournament
At Byng
Tushka vs. Latta, 2 p.m.; Wister vs. Byng, 4 p.m.; Tushka-Latta winner vs. Wister-Byng winner, 6 p.m. (winner to state)
Saturday
Class A
Regional Tournament
At Byng
Tushka-Latta loser vs. Wister-Byng loser, 2 p.m.; 2 p.m. winner vs. 6 p.m. Friday loser, 4 p.m. (winner to state)

View more articles in:
S M T W T F S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar
The 2014 Poteau Bandit Football League is needing coaches for each of the two divisions of...
TALIHINA — For the fans in attendance at Thursday night's Talihina Golden Tigers football scrimmage...
The 2014 season for the Heavener Lady Wolves and Wolves cross country teams will begin Monday...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes