Skip to main content

Point Races and Enduro Race No. 2/Updated Point Standings

July 27, 2013

July 20
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, Ark.; 3. David Church, Mountainburg.
Economy Modified Race
1. Ryan Williams, Fort Smith, Ark.; 2. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 3. Corey Davis, Lowell, Ark.; 4. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 5. Slade Campbell, Farmington; 6. Adam McMellon, Rudy, Ark.
Factory Stock Race
1. Rick Edgerton, Fort Smith; 2. H. Palmer, Muldrow; 3. Brandon Morris, Booneville, Ark.; 4. Chris Patterson, Greenwood, Ark.; 5. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 6. Jay Anderson, Paragould, Ark.; 7. Brandon Lovell, Bokoshe; 8. Gary Clark, Hackett, Ark.; 9. Justin Johnson, Van Buren.
USRA A Modified Race
1. George Martin, Fort Smith; 2. Brent Holman, Rogers, Ark.; 3. Jeremy Vaughn, Pocola; 4. Cody Jones, Fort Smith; 5. Randy Henson, Alma, Ark.; 6. Jay Rierson, Booneville, Ark.
Super Stock Race
1. Brandon Henry, Ozark, Ark.; 2. Dylan Davlin, Shady Point; 3. Shane Hickey, Fort Smith; 4. Neil Johnston, Fort Smith; 5. Ron Grover, Pocola; 6. Shawn Sweeten, Pocola; 7. Danny Southerland, Shady Point; 8. T.J. Moore, Fort Smith; 9. Brian Young, Van Buren; 10. Ricky Smith, Muldrow; 11. Bryan McKenzie, Muldrow; 12. Johnny Mitchell, Fort Smith; 13. Chuck Knight, Fort Smith; 14. Tim Moore, Fort Smith; 15. Roy Roberts, Alma.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 3. Kyle McAllister, Fort Smith; 4. Dallas Bourland, Fort Smith; 5. Gerry Vaughn, Greenwood.
Enduro Race No. 2
1. Jay Rierson, Booneville; 2. Vernon Stills, Garfield, Ark.; 3. Jeremy Wilson, Humboldt, Kan.; 4. Greg Dobbs, Booneville; 5. Jack Bieker, Fort Smith; 6. Ryan Williams, Fort Smith; 7. Brady Dobbs, Booneville; 8. Kevin Johnson, N/A; 9. Chad Knight, Fort Smith; 10. Cody Rongey, Booneville; 11. Faran Henry, Ozark; 12. Clint Woolbright, Fayetteville, Ark.; 13. Jace Cheely, Panama; 14. Jamie Robertson, Fort Smith; 15. Jesse Brooks, Batesville, Ark.; 16. Dalton Pullian, Fort Smith; 17. Brandon Morris, Booneville; 18. Joe Pulliam, Fort Smith; 19. Randy Lynn, Porum; 20. Gene Gore, Muldrow; 21. Roy King, Cameron; 22. Mike Harper, Barling, Ark.; 23. Mike Pack, Batesville; 24. Troy Bailey, Pocola.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Charlie Brummett, Mountainburg, 637 points; 2. David Church, Mountainburg, 592; 3. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 4. Dawson Graham, Van Buren, 295; 5. Wesley Bourne, Cameron, 256; 6. Marshall Penson, Van Buren, 191; 7. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 8. J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 95; 9. (tie) Billy Neering, Wilburton and Randall Jones, Dyer, Ark., 84; 11. (tie) Rodney Pace, Lowell and Chris Belt, Van Buren, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,020 points; 2. Lance Robins, Dyer, 767; 3. Ryan Williams, Fort Smith, 695; 4. Eric Beshoner, Fort Smith, 685; 5. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 6. Haylee Oliver, N/A, 336; 7. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 8. Rowdy Bonewell, Barling, 265; 9. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 11. Corey Davis, Lowell, 169; 12. Wade Barnes, Uniontown, 163; 13. Brody Young, Alma, 91; 14. Billy Smith, Rogers, 87; 15. (tie) Nathan Reed, Alma, Slade Campbell, Farmington and Taylor Hall, N/A, 84; 18. (tie) Lester Weese, Van Buren and Adam McMellon, Rudy, 81; 20. Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,298 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 956; 3. Justin Johnson, Van Buren, 725; 4. H. Palmer, Muldrow, 572; 5. Cody Lovell, Greenwood, 568; 6. Brandon Lovell, Bokoshe, 540; 7. Andrew Bohanan, Stigler. 500; 8. Marty Huff, Sallisaw, 448; 9. Brandon Morris, Booneville, 430; 10. David Palmer, Sallisaw, 395; 11. Jay Anderson, Paragould, 394; 12. Dawson Graham, Van Buren, 333; 13. Gary Strange, Greenwood, 319; 14. Rod Lairamore, Pocola, 309; 15. Michael Brasch, Pocola, 251; 16. Grant Davis, Muldrow, 178; 17. Chris Patterson, Greenwood, 174; 18. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 20. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 21. Charley Haley, N/A, 160; 22. Brad Johnson, Keota, 159; 23. Jeremy Smith, Spiro, 138; 24. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 25. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 26. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 27. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 29. (tie) Glen Qualls, Muldrow and Ryan Blue, Checotah, 81; 31. Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 32. Michael Huff, Sallisaw, 76; 33. (tie) Matt Thompson, Sallisaw and Gary Clark, Hackett, 65; 35. Chris Belt, Van Buren, 64; 36. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,263 points; 2. Jay Rierson, Booneville, 1,122; 3. Brent Holman, Rogers, 1,061; 4. Lonnie Robins, Alma, 1,053; 5. Randy Henson, Alma, 1,047; 6. Kyle Ledford, Hackett, 894; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 757; 8. Chris Ross, Alma, 678; 9. Shannon Weese, Van Buren, 417; 10. Darwin Hale, Spiro, 381; 11. Scott Glover, Hackett, 352; 12. Trevor Latham, Rogers, 324; 13. (tie) Martin Hemphill, Spiro and Larry Tounzen, Van Buren, 315; 15. Ryan Taylor, Muldrow, 313; 16. Cody Jones, Fort Smith, 233; 17. Tyler Wolff, Fayetteville, 216; 18. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 19. Andy Milliken, N/A, 153; 20. Jerry Standifer, Howe, 149; 21. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 22. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., and Robbie Gates, N/A, 95; 24. Stephen Muilenburg, Sparta, 84; 25. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith, Jake Davis, Hackett and Robert Janes, Need, Ark., 78; 29. (tie) J.P. Hassett, Fort Smith, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., and Rob Muilenburg, Sparta, 76; 32. Lance Robins, Dyer, 74; 33. Matt Thompson, Bentonville, Ark., 68; 34. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,093 points; 2. Shane Hickey, Fort Smith, 1,091; 3. Neil Johnston, Fort Smith, 726; 4. Chris Nicholson, Pocola, 715; 5. Brian Young, Van Buren, 704; 6. Ray Phipps, Pocola, 689; 7. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 8. Ty Evans, Fort Smith, 671; 9. Gean Davlin, Shady Point, 650; 10. T.J. Moore, Fort Smith, 597; 11. Ron Grover, Pocola, 581; 12. Roy Roberts, Alma, 527; 13. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 14. Brandon Henry, Ozark, 486; 15. Chance Asher, Muldrow, 430; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 344; 17. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 18. H. Palmer, Muldrow, 244; 19. Jim Philpot, Greenwood, 239; 20. Tim Moore, Fort Smith, 202; 21. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 22. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 176; 23. Randy Moses, Muskogee, 172; 24. Chris Douglas, N/A, 155; 25. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 26. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 27. Johnny Mitchell, Fort Smith, 142; 28. (tie) Ricky Smith, Muldrow and Heath Philpot, Greenwood, 140; 30. Chuck Fountain, N/A, 132; 31. Randy Moses II, Muskogee, 87; 32. Shawn Sweeten, Pocola, 81; 33. Danny Southerland, Shady Point, 78; 34. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 35. (tie) Bryan McKenzie, Muldrow, Kent Bright, Sand Springs and Ryan Adams, N/A, 70; 38. Chuck Knight, Fort Smith, 66; 39. Joe Pulliam, Fort Smith, 64; 40. Mark Williams, Greenwood, 15.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,305 points; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 1,237; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,225; 4. Camden Perry, Lincoln, 1,180; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 517; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. (tie) Nathan Reed, Alma and Nick Whitehead, Sparta, 81; 9. Brandon Barrett, Lowell, 78.
Enduro Series Division
1. Jeremy Wilson, Humboldt, Kan., 196 points; 2. Jay Rierson, Booneville, 189; 3. (tie) Jack Bieker, Fort Smith, Brady Dobbs, Booneville and Greg Dobbs, Booneville, 188; 6. Chad Knight, Fort Smith, 187; 7. Cody Rongey, Booneville, 175; 8. (tie) Gene Gore, Muldrow and Ryan Williams, Fort Smith, 174; 10. Roy King, Cameron, 167; 11. Joe Pulliam, Fort Smith, 166; 12. Raymond Bieker, Greenwood, 100; 13. (tie) Vernon Stills, Garfield and Jim Richesin, Van Buren, 99; 15. Craig Schultes, Ozark, 97; 16. Mike Wiseman, Muskogee, 96; 17. Kevin Johnson, N/A, 93; 18. (tie) Faran Henry, Ozark and Miranda Robertson, N/A, 90; 20. Clint Woolbright, Fayetteville, 89; 21. (tie) Jace Cheely, Panama and Rick Allen, Fort Smith, 88; 23. Jamie Robertson, Fort Smith, 87; 24. (tie) Cole Allen, Paris, Ark., and Jesse Brooks, Batesville, 86; 26. (tie) Dalton Pulliam, Fort Smith and Gary Boyster, Fort Smith, 85; 28. Brandon Morris, Booneville, 84; 29. (tie) Randy Lynn, Porum and Joey Wertz, Dyer, 82; 31. Joseph Norris, Need, 81; 32. Todd Stewart, Porum, 80; 33. Mike Harper, Barling, 79; 34. Mike Pack, Batesville, 78; 35. Troy Bailey, Pocola, 76.
Editor's note: Due to Friday's rain, this weekend's racing schedule was moved up a day. The races which were slated for Friday night will begin at 7:30 tonight, and tonight's originally scheduled card of racing will begin at 3 p.m. Sunday.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
Let me take this time to wish all of you Merry Christmas, and let's not forget that Jesus Christ is...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes