Skip to main content

Poteau girls get Muldrow for Class 4A District Tournament; all other fast-pitch, fall baseball teams begin playoffs this week

September 18, 2012

The Poteau Lady Pirates, fresh off winning the 2012 LeFlore County Fast-Pitch Softball Tournament Thursday night at the Poteau Area Recreational Complex, found out this past weekend that they will entertain the Muldrow Lady Bulldogs for a Class 4A District Tournament next week.
All other LeFlore County fast-pitch softball and baseball teams will begin postseason play this week as district tournaments will begin.
The up-to-date schedule for this week's playoffs and regular-season games is below.
Schedule
Softball
Today
Postseason
Class 2A District Tournaments
Pocola at Panama, DH, 6 p.m.
Talihina at Wister, DH, 4 p.m.
Class A District Tournament at Arkoma
Cameron vs. Gans, 4 p.m.; Cameron-Gans loser vs. Arkoma, 5:30 p.m.; Cameron-Gans winner vs. Arkoma, 7 p.m.; Title Game, 8:30 p.m.
Regular Season
Poteau at Heavener, 4 p.m.
Bokoshe at Howe, DH, 4 p.m.
Wednesday
Class 2A District Tournament
Talihina at Wister, TBA (if necessary).
Thursday
Postseason
Class 3A District Tournament
Spiro at Heavener, 5, 6:30 and 8 p.m. (last game if necessary)
Class 2A District Tournaments
Pocola at Panama, TBA (if necessary).
Class A District Tournaments
At Arkoma
Cameron, Gans and Arkoma, TBA. (if necessary)
At Keota
Howe vs. Keota, 4, 5:30 and 7 p.m. (last game if necessary)
Class B District Tournaments
At Red Oak
Bokoshe vs. McCurtain, 3 p.m.; Bokoshe-McCurtain loser vs. Red Oak, 4:30 p.m.; Bokoshe-McCurtain winner vs. Red Oak, 6 p.m.
At Battiest
Whitesboro vs. Battiest, 2 p.m.; Whitesboro-Battiest loser vs. Eagletown, 3:30 p.m.; Whitesboro-Battiest winner vs. Eagletown, 5 p.m.; Title Game, 6:30 p.m.; If-Game, 8 p.m.
Regular Season
Muldrow at Poteau, 5 p.m.
Friday
Postseason
Class B District Tournament at Red Oak
Title game, 3 p.m.; If-Game, 4:30 p.m.
Regular Season
Idabel at Poteau, 11 a.m.
Monday
Red Oak at Poteau, 4 p.m.
Spiro at Pocola, 4 p.m.
Heavener and Keota at Panama, 4 p.m. (Heavener vs. Panama, 4 p.m.; Heavener vs. Keota, 5:15 p.m.; Keota vs. Panama, 6:30 p.m.)
Baseball
Thursday
Class A District Tournaments
At Oktaha
Okay vs. Oktaha, 1 p.m.; Okay-Oktaha loser vs. Cameron, 3 p.m.; Okay-Oktaha winner vs. Cameron, 5 p.m.
At Smithville
Howe vs. Smithville, 3 p.m.; Howe-Smithville loser vs. Haworth, 5 p.m.; Howe-Smithville winner vs. Haworth, 7 p.m.
At Preston
Preston vs. Wilson (Henryetta), 2 p.m.; Preston-Wilson (Henryetta) loser vs. Wister, 4 p.m.; Preston-Wilson (Henryetta) winner vs. Wister, 6 p.m.
Class B District Tournaments
At Stuart
Stuart vs. Kinta, noon; Leflore vs. Panola, 2:30 p.m.; Stuart-Kinta winner vs. Leflore-Panola winner, 5 p.m.; Stuart-Kinta loser vs. Leflore-Panola loser, 7:30 p.m.
At Battiest
Caney vs. Eagletown, 1 p.m.; Whitesboro vs. Battiest, 3:30 p.m.; Caney-Eagletown winner vs. Whitesboro-Battiest winner, 6 p.m.; Caney-Eagletown loser vs. Whitesboro-Battiest loser, 6 p.m.
Friday
Class A District Tournaments
At Oktaha
Title Game, 1 p.m.; If-Game, 3 p.m.
At Smithville
Title Game, 1 p.m.; If-Game, 3 p.m.
At Preston
Title Game, 1 p.m.; If-Game, 3 p.m.
Class B District Tournaments
At Stuart
Title Game, 1 p.m.; If-Game, 3 p.m.
At Battiest
Title Game, 1 p.m., If-Game, 3 p.m.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar
OKLAHOMA CITY — As the Oklahoma City Thunder begin their seventh season here in Oklahoma, there are...
The Poteau Youth Wrestling practices have started. Open wrestlers will practice from 7-8:30 p.m....

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes