Skip to main content

A short, brief column this week

December 6, 2011

So I can get all the information that needs to get into today's paper, I'm making this column a brief one.
But to Carl Albert Correspondent Mark Couch, I'm sorry, but I had to hold your story until Wednesday's edition.
The big hoop event in LeFlore County this week is the Choctaw Nation Tournament in Talihina, featuring the host team along with Howe, Pocola and Wister.
Bokoshe, Cameron, Leflore and Whitesboro will be in the Eastern Oklahoma State College Tournament this week in three locations — Eastern Oklahoma State College and Wilburton High School as well as Red Oak High School.
The Arkoma Classic will be Thursday through Saturday, while Poteau's teams will play in the H-B Classic in Greenwood, Ark., the same days.
Heavener will represent LeFlore County at the Hilldale Tournament in Muskogee Thursday through Saturday.
LeFlore County JH Tournament Team Photos, Rosters Needed
This is just a reminder to county junior high schools that I need your boys and girls team photos and numeric rosters submitted by the last day of school, which for most will likely be Dec. 16.
I need that information and photos so that I can have them to put inside the 2012 LeFlore County Junior High County Tournament Guide — which will be created over Christmas Break for the Dec. 31 edition, which will be the Saturday edition before the tournament takes place (Jan. 2-7, 2012).
Schedule
Today
Keota at Arkoma, 6:30 and 8 p.m.
Eastern Oklahoma
State College Tournament
At Eastern Oklahoma State College in Wilburton: Boys — Whitesboro vs. Clayton, 5;20 p.m.
At Wilburton High School: Girls — Bokoshe vs. Red Oak JV, 6:30 p.m. Boys — Bokoshe vs. Cameron, 8 p.m.
Wednesday
Eastern Oklahoma
State College Tournament
At Eastern Oklahoma State College in Wilburton: Girls —Cameron vs. Leflore, 4 p.m. Boys — Cameron vs. Panola, 5:20 p.m.
At Wilburton High School: Boys — Leflore vs. Battiest, 6:30 p.m.
Thursday
Poteau vs. Westfork, Ark., at H-B Classic in Greenwood, Ark., 4 and 5:30 p.m.
Spiro at Stigler, 6:30 and 8 p.m.
Choctaw Nation Tournament at Talihina: Girls — Sallisaw-Central vs. Talihina JV, 11 a.m.; Pocola vs. Antlers, 1:40 p.m.; Howe vs. Rattan, 4:20 p.m.; Talihina vs. Wister, 7 p.m. Boys — Antlers vs. Sallisaw-Central, 12:20 p.m.; Rattan vs. Talihina JV, 3 p.m.; Howe vs. Talihina, 5:40 p.m.; Pocola vs. Wister, 8:20 p.m.
Arkoma Classic: Girls — Mansfield, Ark., vs. Union Christian, Ark., 4 p.m.; Arkoma vs. County Line, Ark., 7 p.m. Boys — Mansfield, Ark., vs. Union Christian, Ark., 5:30 p.m.; Arkoma vs. County Line, Ark., 8:30 p.m.
Heavener vs. Stilwell, at Hilldale Tournament, 4 and 5:30 p.m.
Spiro at Stigler, 6:30 and 8 p.m.
Eastern Oklahoma
State College Tournament
At Eastern Oklahoma State College in Wilburton: Girls — Whitesboro vs. Gans, 5:20 p.m.; Leflore vs. Red Oak, 6:40 p.m. Boys — Leflore vs. Lakewood Christian, 4 p.m.
At Wilburton High School: Boys — Whitesboro vs. McCurtain, 8 p.m.
Friday
Poteau vs. Greenwood, Ark., at H-B Classic in Greenwood, Ark., 7 and 8:30 p.m.
Choctaw Nation Tournament, at Talihina: Girls — Sallisaw-Centra/Talihina JV loser vs. Pocola-Antlers loser, 11 a.m.; Talihina-Wister loser vs. Howe-Rattan loser, 1:40 p.m.; Sallisaw-Centra/Talihina JV winner vs. Pocola-Antlers winner, 4:20 p.m.; Talihina-Wister winner vs. Howe-Rattan winner, 7 p.m. Boys — Antlers/Sallisaw-Central loser vs. Howe-Talihina loser, 12:20 p.m.; Pocola-Wister loser vs. Rattan-Talihina JV loser, 3 p.m.; Antlers/Sallisaw-Central winner vs. Howe-Talihina winner, 5:40 p.m.; Pocola-Wister winner vs. Rattan-Talihina JV winner, 8:20 p.m.
Arkoma Classic: County Line, Ark., vs. Mansfield, Ark., 5:30 and 7 p.m.
Heavener at Hilldale Tournament, TBA.
Panama at Greenleaf Invitational Tournament, in Braggs, TBA.
Saturday
Poteau vs. Ozark, Ark., at H-B Classic in Greenwood, Ark., 4 and 5:30 p.m.
Choctaw Nation Tournament, at Talihina: Girls — 7th-Place Game, 11 a.m.; Consolation Championship, 1:40 p.m.; 3rd-Place Game, 4:20 p.m.; Championship Game, 7 p.m. Boys — 7th-Place Game, 12:20 p.m.; Consolation Championship, 3 p.m.; 3rd-Place Game, 5:40 p.m.; Championship Game, 8:20 p.m.
Arkoma Classic: Girls — Union Christian, Ark., vs. County Line, Ark., 2 p.m.; Mansfield, Ark., vs. Arkoma, 5 p.m. Boys — Union Christian, Ark., vs. County Line, Ark., 3:30 p.m.; Mansfield, Ark., vs. Arkoma, 6:30 p.m.
Heavener at Hilldale Tournament, TBA.
Panama at Greenleaf Invitational Tournament, in Braggs, TBA.
Monday
Arkoma at Howe, 6:30 and 8 p.m.
Panola at Whitesboro, 6:30 and 8 p.m.
Bokoshe at McCurtain, 6:30 and 8 p.m.
Pocola at Wilburton, 6:30 and 8 p.m.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar
OXNARD, Calif. (AP) — Tony Romo paused to add up how long it would take to coddle his surgically...
Nine LeFlore County athletes will get one more taste of high school competition next week in the...
The Pocola High School Softball Booster Club will meet at 6 p.m. Monday on the bleachers at the...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes