Skip to main content

SYKES Enterprises Point Races/Updated Point Standings

July 13, 2013

BUNCH TURN — The USRA A modified race action had cars taking the low groove, the middle groove and the outside groove in Turns 1 and 2 during last weekend's race at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

July 6
Tri-State Speedway, Pocola
Pure Stock Race
1. David Church, Mountainburg, Ark.; 2. Charlie Brummett, Mountainburg; 3. Wesley Bourne, Cameron.
Economy Modified Race
1. Lance Robins, Dyer, Ark.; 2. Chris Belt, N/A; 3. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 4. Haylee Oliver, N/A.
Factory Stock Race
1. Andrew Bohanan, Stigler; 2. H. Palmer, Muldrow; 3. Rick Edgerton, Fort Smith, Ark.; 4. Chris Patterson, Greenwood, Ark.; 5. Jay Anderson, Paragould, Ark.; 6. Cody Lovell, Greenwood; 7. Brandon Lovell, Bokoshe; 8. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 9. David Palmer, Sallisaw; 10. Jeremy Smith, Spiro.
USRA A Modified Race
1. Lonnie Robins, Alma, Ark.; 2. Trevor Latham, Rogers, Ark.; 3. Chris Ross, Alma; 4. Andy Milliken, N/A; 5. George Martin, Fort Smith; 6. Martin Hemphill, Spiro; 7. Kyle Ledford, Hackett, Ark.; 8. J.P. Hassett, Fort Smith; 9. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 10. Randy Henson, Alma.
Super Stock Race
1. Shane Hickey, Fort Smith; 2. Ty Evans, Fort Smith; 3. Chris Nicholson, Pocola; 4. Dylan Davlin, Shady Point; 5. Ron Grover, Pocola; 6. Dennis Schoenfeld, Van Buren, Ark.; 7. Gean Davlin, Shady Point; 8. T.J. Moore, Fort Smith; 9. Brian Young, Van Buren; 10. Ray Phipps, Pocola.
USRA B Modified Race
1. Brandon Wilson, Fort Smith; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Gerry Vaughn, Greenwood; 4. Dallas Bourland, Fort Smith; 5. Camden Perry, Lincoln, Ark.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 477 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 455; 3. Jesse Ruark, Sallisaw, 369; 4. Dawson Graham, Van Buren, 200; 5. Wesley Bourne, Cameron, 172; 6. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 7. J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 95; 8. Marshall Penson, Van Buren, 91; 9. (tie) Billy Neering, Wilburton and Randall Jones, Dyer, 84; 11. (tie) Rodney Pace, Lowell, Ark. and Chris Belt, Van Buren, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 841 points; 2. Lance Robins, Dyer, 672; 3. Eric Beshoner, Fort Smith, 655; 4. Ryan Williams, Fort Smith, 495; 5. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 6. Haylee Oliver, N/A, 336; 7. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 8. Rowdy Bonewell, Barling, Ark., 265; 9. Gary Clark, Hackett, 186; 10. Chris Belt, N/A, 95; 11. Brody Young, Alma, 91; 12. (tie) Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 14. Shane Stone, Booneville, 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,107 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 788; 3. Cody Lovell, Greenwood, 568; 4. Gary Clark, Hackett, 527; 5. Justin Johnson, Van Buren, 503; 6. Andrew Bohanan, Stigler, 500; 7. Brandon Lovell, Bokoshe, 462; 8. David Palmer, Sallisaw, 395; 9. H. Palmer, Muldrow, 377; 10. Marty Huff, Sallisaw, 353; 11. Brandon Morris, Booneville, 339; 12. Dawson Graham, Van Buren, 333; 13. Gary Strange, Greenwood, 319; 14. Jay Anderson, Paragould, 131; 15. Rod Lairamore, Pocola, 309; 16. Michael Brasch, Pocola, 251; 17. Grant Davis, Muldrow, 178; 18. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 20. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 21. Charley Haley, N/A, 160; 22. Brad Johnson, Keota, 159; 23. Jeremy Smith, Spiro, 138; 24. Joshua Vaughn, Pocola, 95; 25. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 26. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 27. (tie) Chris Patterson, Greenwood and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 29. Glen Qualls, Muldrow, 81; 30. Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 31. Chris Belt, Van Buren, 64.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,072 points; 2. Jay Rierson, Booneville, 969; 3. (tie) Lonnie Robins, Alma and Brent Holman, Rogers, 966; 5. Randy Henson, Alma, 882; 6. Kyle Ledford, Hackett, 810; 7. Jeremy Vaughn, Pocola, 666; 8. Chris Ross, Alma, 608; 9. Darwin Hale, Spiro, 381; 10. Trevor Latham, Rogers, 324; 11. Shannon Weese, Van Buren, 317; 12. Larry Tounzen, Van Buren, 315; 13. Scott Glover, Hackett, 278; 14. Martin Hemphill, Spiro, 239; 15. Ryan Taylor, Muldrow, 218; 16. Tyler Wolff, Fayetteville, Ark., 216; 17. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 18. Andy Milliken, N/A, 153; 19. Jerry Standifer, Howe, 149; 20. Cody Jones, Fort Smith, 146; 21. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 22. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., and Robbie Gates, N/A, 95; 24. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 84; 25. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith and Robert Janes, Need, Ark., 78; 28. (tie) Rob Muilenburg, Sparta, J.P. Hassett, Fort Smith and Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., 76; 31. Lance Robins, Dyer, 74; 32. Matt Thompson, Bentonville, Ark., 68; 33. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Shane Hickey, Fort Smith, 924 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 903; 3. Ray Phipps, Pocola, 689; 4. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 5. Gean Davlin, Shady Point, 650; 6. Ty Evans, Fort Smith, 599; 7. Chris Nicholson, Pocola, 583; 8. Brian Young, Van Buren, 564; 9. Neil Johnston, Fort Smith, 539; 10. Ron Grover, Pocola, 497; 11. Robert Southerland, Sallisaw, 464; 12. T.J. Moore, Fort Smith, 434; 13. Chance Asher, Muldrow, 430; 14. Roy Roberts, Alma, 381; 15. Brandon Henry, Ozark, Ark., 295; 16. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 17. Bobby Prewett, Muldrow, 266; 18. H. Palmer, Muldrow, 244; 19. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 20. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 176; 21. Randy Moses, Muskogee, 172; 22. Jim Philpot, Greenwood, 158; 23. Chris Douglas, N/A, 155; 24. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 25. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 26. Tim Moore, Fort Smith, 138; 27. Chuck Fountain, N/A, 132; 28. Randy Moses II, Muskogee, 87; 29. Jimmy Douglas Jr., Spiro, 76; 30. Johnny Mitchell, Fort Smith, 74; 31. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Ryan Adams, N/A and Heath Philpot, Greenwood, 70; 34. Joe Pulliam, Fort Smith, 64.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,105; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 1,063; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,039; 4. Camden Perry, Lincoln, 994; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 433; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. (tie) Nathan Reed, Alma and Nick Whitehead, Sparta, 81; 9. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
Add to calendar
OXNARD, Calif. (AP) — Tony Romo paused to add up how long it would take to coddle his surgically...
Nine LeFlore County athletes will get one more taste of high school competition next week in the...
The Pocola High School Softball Booster Club will meet at 6 p.m. Monday on the bleachers at the...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes