Skip to main content

Tri-State Speedway Results, Point Standings

April 16, 2014

MAGNIFICENT MICHAEL — Michael Brasch of Pocola, third from left, standing, holding two children, celebrates with his family and friends after winning the factory stock race during Saturday night's racing card at Tri-State Speedway near Pocola. The results from Saturday's card are listed here. Photo by Mary Gray/Flag to Flag Photo and Video

Saturday
Tri-State Speedway, Pocola

A Modified Race
1. Brian Williams, Fayetteville, Ark.; 2. Lonnie Robins, Alma, Ark.; 3. Brent Holman, Rogers, Ark.; 4. George Martin, Fort Smith, Ark.; 5. Randy Henson, Alma; 6. Kyle Schmidt, Farmington, Ark.; 7. Robert Janes, Springdale, Ark.; 8. Jamie Hibbs, Gore; 9. Shannon Weese, Van Buren, Ark.; 10. Chris Powell, Rogers; 11. Daniel Tarkington, Checotah; 12. Eddie Martin, Stilwell.
B Modified Race
1. Chris Hawkins, Neosho, Mo.; 2. Camden Perry, Lincoln, Ark.; 3. Tyler Harp, Lincoln; 4. Todd Broyles, Farmington; 5. Dallas Bourland, Fort Smith; 6. Willie Osbourne, N/A; 7. Bobby Hunter, Haileyville.
Factory Stock Race
1. Michael Brasch, Pocola; 2. Kyle McAllister, Fort Smith; 3. Andrew Bohanan, Stigler; 4. Shannon Cox, Greenwood, Ark.; 5. Chad Summerford, Centerton, Ark.; 6. Wendell Vaughn, Pocola; 7. Darren Scott, Springdale; 8. James Johnson, Arkoma; 9. Cecil Hayes, Huntington, Ark.; 10. Jerome Heinrich, Huntsville; 11. Nick Korte, Huntsville; 12. Fred Ross, Eufaula.
Super Stock Race
1. Johnny Mitchell, Fort Smith; 2. Dylan Davlin, Shady Point; 3. Harry Palmer, Muldrow; 4. Neil Johnston, Fort Smith; 5. Roy Roberts, Alma; 6. Gean Davlin, Shady Point; 7. Ron Grover, Pocola; 8. Robert Southerland, Sallisaw; 9. Jeffrey Fountain, Spiro.
Pure Stock Race
1. Zane Hunter, Alma; 2. Matt Rush, Stilwell; 3. Don Stephens, N/A; 4. Wesley Taylor, N/A; 5. Christopher Wilhite, N/A; 6. Chris Wilhite, N/A; 7. Todd Collins, N/A; 8. Jimmy Richesin, Van Buren; 9. Paul Dilbeck, Gentry, Ark.; 10. Glenn Bratti, Springdale; 11. John Keys, N/A; 12. Ethan Lamons, N/A; 13. J.P. Harris, Bella Vista, Ark.; 14. Nathan Reed, Alma; 15. Stefan Palmer, N/A; 16. Marshall Penson, Van Buren; 17. Tyler Chambers, N/A; 18. Benjamin Haddox, N/A; 19. Brandon Morris, Booneville, Ark.; 20. Aaron Halpain, N/A; 21. Weston Holman, N/A; 22. Jay Partin, N/A.
Point Standings
A Modified Division
1. Brian Williams, Fayetteville, 387 points; 2. George Martin, Fort Smith, 352; 3. Randy Henson, Alma, 296; 4. Lonnie Robins, Alma, 270; 5. Andy Morris, Okay, 247; 6. Brent Holman, Rogers, 232; 7. Daniel Tarkington, Checotah, 214; 8. Kyle Ledford, Hackett, Ark., 212; 9. Patrick Goodnight, Braggs, 163; 10. Darwin Hale, Spiro, 161; 11. Dan Morris, Fort Gibson, 159; 12. Chris Powell, Rogers, 150; 13. Robert Janes, Springdale, 148; 14. Jeremy Vaughn, Pocola, 147; 15. Eddie Martin, Stilwell, 146; 16. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo., 95; 17. Mitchell Keeter, Webb City, Mo., 91; 18. Brian Parker, Pryor, 84; 19. Kyle Schmidt, Farmington, 81; 20. (tie) Ryan Taylor, Muldrow and Jamie Hibbs, Gore, 76; 22. (tie) Jacob Stoll, Mounds and Shannon Weese, Van Buren, 74; 24. Juston Mitchell, N/A, 72; 25. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 66; 26. Gene Nicholas, Lowell, Ark., 64; 27. Chris Lewis, Springdale, 62; 28. Ted Bayouth, Sapulpa, 58.
B Modified Division
1. Dallas Bourland, Fort Smith, 344 points; 2. Gary Vaughn, Tontitown, 265; 3. (tie) Bobby Hunter, Haileyville and Willie Osbourne, N/A, 235; 5. Camden Perry, Lincoln, 195; 6. Chris Hawkins, Neosho, 191; 7. (tie) Todd Broyles, Farmington and Tyler Harp, Lincoln, 178; 9. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 10. (tie) Daniel Anders, Joplin, Mo., and Aaron Scoggins, Neosho, 95; 12. Preston Mitchell, Joplin, 91; 13. (tie) Kyle Slader, Muskogee and Cody Jolly, Jasper, Mo., 87; 15. Dean Green, Siloam Springs, Ark., 84; 16. (tie) Robbie Ellis, Wagoner and Lonny Flanagan, Rudy, Ark., 78; 18. Mike Camarillo, N/A, 74.
Pure Stock Division
1. Marshall Penson, Van Buren, 200 points; 2. Chad Warren, Fort Smith, 179; 3. Zane Hunter, Alma, 95; 4. Daniel Tarkington, Checotah, 91; 5. Jim Richesin, Van Buren, 87; 6. J.P. Harris, Bella Vista, 81; 7. Paul Dilbeck, Gentry, 78; 8. Fred Ross, Eufaula, 76.
Factory Stock Division
1. Kyle McAllister, Fort Smith, 295 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 258; 3. Darren Scott, Springdale, 256; 4. Shannon Cox, Greenwood, 182; 5. Michael Brasch, Pocola, 174; 6. Chad Summerford, Centerton, 168; 7. Gary Clark, Hackett, 163; 8. Nick Korte, Huntsville, 151; 9. Andrew Bohanan, Stigler, 91; 10. Wendell Vaughn, Pocola, 81; 11. Justin Johnson, Van Buren, 78; 12. James Johnson, Arkoma, 76; 13. Cecil Hayes, Huntington, 74; 14. Jay Anderson, Springdale, 72; 15. Fred Ross, Eufaula, 68.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 286 points; 2. Johnny Mitchell, Fort Smith, 276; 3. Neil Johnston, Fort Smith, 261; 4. Roy Roberts, Alma, 246; 5. Harry Palmer, Muldrow, 186; 6. Brian Young, Van Buren, 165; 7. Ron Grover, Pocola, 154; 8. Jeffrey Fountain, Spiro, 144; 9. Jim Philpot, Greenwood, 91; 10. Nathaniel Mason, Rudy, 87; 11. Jody Wolfe, Russellville, Ark., 84; 12. (tie) Gean Davlin, Shady Point and Tim Moore, Fort Smith, 81; 14. Robert Southerland, Sallisaw, 76; 15. T.J. Moore, Fort Smith, 72.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar
Last month, Poteau boys basketball coach Scott Nelke took advantage of a chance to go “home” as he...
Saturday Tri-State Speedway Pocola Editor's note: In the results and point standings in each...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes