Skip to main content

Tri-State Speedway Results, Point Standings

May 30, 2014

DAPPER DYLAN — Shady Point's Dylan Davlin, center, celebrates with family and friends after winning last weekend's super stock race at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Mary Gray/Flag to Flag Photos and Videos

May 24

Pure Stock Race
1. Brandon Morris, Booneville, Ark.; 2. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 3. Chad Warren, Fort Smith, Ark.; 4. Lowell Steward, Rudy, Ark.; 5. Fred Ross, Eufaula.
Factory Stock Race
1. Kyle McAllister, Fort Smith; 2. Michael Brasch, Pocola; 3. Brent Grover, Yukon; 4. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 5. James Johnson, Arkoma; 6. Glenn Nordin, Alma, Ark.; 7. Jason Hurt, Mansfield, Ark.; 8. Darren Scott, Springdale, Ark.; 9. Jay Anderson, Springdale; 10. Randy Mitchell, Jonesboro, Ark.
Super Stock Race
1. Dylan Davlin, Shady Point; 2. Robert Southerland, Sallisaw; 3. Ron Grover, Pocola; 4. Eric Beshoner, Fort Smith; 5. Johnny Mitchell, Fort Smith; 6. H Palmer, Muldrow; 7. T.J. Moore, Fort Smith.
USRA A Modified Race
1. Brent Holman, Rogers, Ark.; 2. Jeremy Rasmussen, Rogers; 3. Brandon Henry, Ozark, Ark.; 4. Brian Williams, Fayetteville, Ark.; 5. Eddie Martin, Stilwell; 6. Terry Kirk, Urbana, Mo.; 7. Ryan Taylor, Muldrow; 8. Gary Vaughn, Tontitown, Ark.; 9. Stephen Muilenburg, Sparta, Mo.; 10. George Martin, Fort Smith; 11. Lonnie Robins, Alma; 12. Chris Powell, Rogers; 13. Randy Henson, Alma; 14. Tyler Wolff, Fayetteville; 15. Marcus Bendt, Katy, Texas; 16. Robert Janes, Springdale; 17. Trevor Latham, Rogers; 18. Scott Glover, Hackett, Ark.; 19. Jeremy Vaughn, Pocola.
USRA B Modified Race
1. J.C. Morton, Springfield, Mo.; 2. Eddie Martin, Stilwell; 3. Steve Holzkamper, Gentry, Ark.; 4. Stephen Muilenburg, Sparta; 5. Aaron Scoggins, Neosho, Mo.; 6. Chris Hawkins, Neosho; 7. Trevor Drake, Joplin, Mo.; 8. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 9. Dallas Bourland, Fort Smith; 10. Chad Staus, Otterville, Mo.; 11. Jeremy Smith, Spiro; 12. Camden Perry, Lincoln, Ark.
Mechanic's Race No. 1
1. Devin Johnson, N/A; 2. Bubba Moore, N/A; 3. Josh Vaughn, N/A; 4. Lonny Flanagan, N/A; 5. Andrew Fields, N/A; 6. Raymond Albertson, N/A.
Mechanic's Race No. 2
1. Drake Williams, N/A; 2. Chris Ross, N/A; 3. Bill Dillard, N/A; 4. Danny Stacey, N/A; 5. Marshall Penson, N/A; 6. Joe Ullom, N/A; 7. Michael Vaughn, N/A.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Marshall Penson, Van Buren, 595 points; 2. Fred Ross, Eufaula, 503; 3. Chad Warren, Fort Smith, 448; 4. (tie) Lowell Steward, Rudy and Weston Holman, Berryville, Ark., 273; 6. Brandon Morris, Booneville, 181; 7. Jeremy Drewry, Stigler, 100; 8. (tie) Wesley Taylor, Eufaula, Zane Hunter, Alma and Doug Jones, Farmington, 95; 11. Daniel Tarkington, Checotah, 91; 12. (tie) Gene Gore, Muldrow and Jim Richesin, Van Buren, 87; 14. Jon Keys, Farmington, 84; 15. J.P. Harris, Bella Vista, Ark., 81; 16. (tie) Junior Grim, Pocola, Paul Dilbeck, Gentry and Randall Irvin, Uniontown, Ark., 78.
Factory Stock Division
1. Kyle McAllister, Fort Smith, 795 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 683; 3. Michael Brasch, Pocola, 649; 4. Justin Johnson, Van Buren, 414; 5. Darren Scott, Springdale, 413; 6. Chad Summerford, Centerton, 350; 7. Jay Anderson, Springdale, 308; 8. Brent Grover, Yukon, 250; 9. Wendell Vaughn, Pocola, 240; 10. James Johnson, Arkoma, 234; 11. Shannon Cox, Greenwood, Ark., 182; 12. Andrew Bohanan, Stigler, 175; 13. Glenn Nordin, Alma, 168; 14. Gary Clark, Hackett, 163; 15. Nick Korte, Huntsville, 151; 16. Gerry Vaughn, Greenwood, 91; 17. Rick Edgerton, Fort Smith, 81; 18. Jason Hurt, Mansfield, 78; 19. Cecil Hayes, Huntington, Ark., 74; 20. Randy Mitchell, Jonesboro, 72; 21. Fred Ross, Eufaula, 68.
Super Stock Division
1. Johnny Mitchell, Fort Smith, 693 points; 2. Dylan Davlin, Shady Point, 659; 3. Neil Johnston, Fort Smith, 634; 4. Ron Grover, Pocola, 576; 5. H Palmer, Muldrow, 545; 6. Roy Roberts, Alma, 498; 7. Robert Southerland, Sallisaw, 425; 8. Brian Young, Van Buren, 313; 9. T.J. Moore, Fort Smith, 294; 10. Eric Beshoner, Fort Smith, 258; 11. Jody Wolfe, Russellville, Ark., 236; 12. Jeffrey Fountain, Spiro, 228; 13. Gean Davlin, Shady Point, 168; 14. Nathaniel Mason, Rudy, 163; 15. Chance Asher, Muldrow, 95; 16. Jim Philpot, Greenwood, 91; 17. (tie) Tim Moore, Fort Smith and Chuck Knight, Fort Smith, 81; 19. Brandon Lovell, Bokoshe, 72.
USRA A Modified Division
1. Brian Williams, Fayetteville, 829 points; 2. George Martin, Fort Smith, 760; 3. Randy Henson, Alma, 718; 4. Brent Holman, Rogers, 696; 5. Lonnie Robins, Alma, 600; 6. Jeremy Vaughn, Pocola, 463; 7. Chris Powell, Rogers, 448; 8. Robert Janes, Springdale, 346; 9. Gary Vaughn, Tontitown, 336; 10. Andy Morris, Okay, 247; 11. Patrick Goodnight, Braggs, 239; 12. Eddie Martin, Stilwell, 230; 13. Daniel Tarkington, Checotah, 214; 14. Kyle Ledford, Hackett, 212; 15. (tie) Shannon Weese, Van Buren and Chris Lewis, Springdale, 210; 17. Stephen Muilenburg, Sparta, 169; 18. Danny Padilla, N/A, 162; 19. Darwin Hale, Spiro, 161; 20. Dan Morris, Fort Gibson, 159; 21. Robbie Gates, Alma, 155; 22. Ryan Taylor, Muldrow, 154; 23. Tyler Wolff, Fayetteville, 151; 24. Jerry Standifer, Howe, 138; 25. Jeremy Rasmussen, Rogers, 95; 26. (tie) Brandon Henry, Ozark and Mitchell Keeter, Webb City, Mo., 91; 28. Brian Parker, Pryor, 84; 29. (tie) Kyle Schmidt, Farmington and Terry Kirk, Urbana, Mo., 81; 31. Jamie Hibbs, Gore, 76; 32. (tie) Jacob Stoll, Mounds and Kyle Davis, Siloam Springs, Ark., 74; 34. Juston Mitchell, N/A, 72; 35. Randy Payne, Watts, 70; 36. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 66; 37. Gene Nicholas, Lowell, Ark., 64; 38. Marcus Berndt, Katy, 62; 39. (tie) Ted Bayouth, Sapulpa and Trevor Latham, Rogers, 58; 41. Scott Glover, Hackett, 56; 42. Richard Crow, Dardanelle, Ark., 45.
USRA B Modified Division
1. Dallas Bourland, Fort Smith, 677 points; 2. Chris Hawkins, Neosho, 672; 3. Todd Broyles, Farmington, 640; 4. Willie Osbourn, Siloam Springs, 472; 5. Camden Perry, Lincoln, 437; 6. Aaron Scoggins, Neosho, 410; 7. Gary Vaughn, Tontitown, 405; 8. Lonny Flanagan, Rudy, 355; 9. Jeremy Smith, Spiro, 308; 10. Hayden Holzman, N/A, 237; 11. Bobby Hunter, Haileyville, 235; 12. Jeff Vaughn, N/A, 199; 13. Stephen Muilenburg, Sparta, 187; 14. Tyler Harp, Lincoln, 178; 15. Dean Green, Siloam Springs, 168; 16. Kyle Slader, Muskogee, 165; 17. J.C. Morton, Springfield, 100; 18. (tie) Eddie Martin, Stilwell and Daniel Anders, Joplin, 95; 20. (tie) Preston Mitchell, Joplin and Steve Holzkamper, N/A, 91; 22. Cody Jolly, Jasper, Mo., 87; 23. (tie) Robbie Ellis, Wagoner and Trevor Drake, Joplin, 78; 25. (tie) Koyle Olsen, Farmington and Mike Camarillo, N/A, 74; 27. (tie) Chad Staus, Otterville, Mo., and Jake Meinzer, N/A, 72; 29. Charlie Brummett, Mountainburg, Ark., 45.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar
The Poteau Pirates freshmen football team got a home win Monday night at Costner Stadium, downing...
The regular season ended on a high note for the Poteau Bandit League teams last Saturday at Costner...
HENRYETTA — The good news for the Heavener High School cross country program is that it will have...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes