Skip to main content

Tri-State Speedway Results, Point Standings

June 19, 2014

MAGNIFICENT MARTIN — Spiro’s Martin Hemphill, second from left, celebrates in victory lane with family and friends after winning the USRA A Modified race Saturday night at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Mary Gray/Flag to Flag Photos and Videos

Saturday

Editor’s note: The results and point standings in each division will be the top three and any other local racer.
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, Ark.; 2. Zane Hunter, Alma, Ark.; 3. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 7. Junior Thornburg, Spiro.
Factory Stock Division
1. Kyle McAllister, Fort Smith, Ark.; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 3. Nick Korte, Huntsville; 7. James Johnson, Arkoma.
Super Stock Division
1. Ty Evans, Fort Smith; 2. Neil Johnston, Fort Smith; 3. Robert Knowles, Buffalo Valley; 5. Ron Grover, Pocola; 7. Dylan Davlin, Shady Point; 10. Gean Davlin, Shady Point.
Mini Stock Division
1. Christopher Tuck, Mulberry, Ark.
USRA A Modified Division
1. Martin Hemphill, Spiro; 2. Randy Henson, Alma; 3. George Martin, Fort Smith; 4. Jeremy Vaughn, Pocola.
USRA B Modified Division
1. Chris Hawkins, Neosho, Mo.; 2. Greg Woodcock, Neosho; 3. Aaron Scoggins, Neosho.
Economy Modified
Division
1. Anthony Reeves, Mulberry; 2. Brandon Hunter, Cedarville, Ark.; 3. Dalton McKenzie, Van Buren.
Front Wheel
Drive Division
1. Chris Perkins, Rudy, Ark.; 2. Cody Smith, Booneville, Ark.; 3. Adam Selby, Greenwood, Ark.
Oil Capital Racing
Series Division
1. Derek Cotrell, 2. Kade Morton, 3. Brian McClelland, 4. Danny Smith, 5. Andrew Deal, 6. Chance Morton, 7. Sheldon Barksdale, 8. Casey Wills, 9. Kyle Cobb, 10. Blake Edwards, 11. Travis Ashwood, 12. Michael Bookout, 13. Cameron Hagin, 14. Mike Huard, 15. Shayla Waddell, 16. Jeff Garnett, 17. Alex DeCamp, 18. Kyle Clark, 19. Perry Pickard, 20. Joseph Miller.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Marshall Penson, Van Buren, 777 points; 2. Fred Ross, Eufaula, 653; 3. Chad Warren, Fort Smith, 632; T21. Junior Grim, Pocola and Junior Thornburg, Spiro 78.
Factory Stock Division
1. Kyle McAllister, Fort Smith, 995 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 862; 3. Michael Brasch, Pocola, 649; 10. James Johnson, Arkoma, 312; 13. Wendell Vaughn, Pocola, 240.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 837 points; 2. Neil Johnston, Fort Smith, 803; 3. Johnny Mitchell, Fort Smith, 761; 11. Gean Davlin, Shady Point, 324; 13. Jeffrey Fountain, Spiro, 228; 15. Robert Knowles, Buffalo Valley, 169; 23. Brandon Lovell, Bokoshe, 72.
Mini Stock Division
1. Christopher Tuck, Mulberry, 100 points.
USRA A Modified Division
1. Brian Williams, Fayetteville, Ark., 1,001 points; 2. George Martin, Fort Smith, 938; 3. Randy Henson, Alma, 908; 6. Jeremy Vaughn, Pocola, 550; 18. Martin Hemphill, Spiro, 176; 21, Darwin Hale, Spiro, 161; 26. Jerry Standifer, Howe, 138; 48. Martin Dunigan, Poteau, 45.
USRA B Modified
Division
1. Chris Hawkins, Neosho, 867 points; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 842; 3. Todd Broyles, Farmington, 796; 9. Jeremy Smith, Spiro, 384.
Economy Modified
Division
1. Anthony Reeves, Mulberry, 100 points; 2. Brandon Hunter, Cedarville, 95; 3. Dalton McKenzie, Van Buren, 91.
Front Wheel
Drive Division
1. Chris Perkins, Rudy, 100 points; 2. Cody Smith, Booneville, 95; 3. Adam Selby, Greenwood, 91.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
While the Poteau Pirates football team got its final preseason tune-up in tonight’s four-way...
I had the chance to attend “The Brave the Mud 5k Adventure Run” last weekend, and it was awesome. I...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes