Skip to main content

Tri-State Speedway Results, Point Standings

June 25, 2014

JOYOUS JEREMY — Pocola’s Jeremy Vaughn, bottom left, celebrates in victory lane with family and friends after winning the USRA A Modified race Saturday night at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Mary Gray/Flag to Flag Photos and Videos

Saturday
Editor’s note: Results and point standings include the top three, then any other local racers.

Pure Stock Race
1. Zane Hunter, Alma, Ark.; 2. Jim Richesin, Van Buren, Ark.; 3. Jesse Garner, Alma; 10. Junior Grim, Pocola.
Factory Stock Race
1. Kyle McAllister, Fort Smith, Ark.; 2. Darren Scott, Springdale, Ark.; 3. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.
Super Stock Race
1. Dylan Davlin, Shady Point; 2. Gean Davlin, Shady Point; 3. Ty Evans, Fort Smith; 12. Ron Grover, Pocola.
USRA A Modified Race
1. Jeremy Vaughn, Pocola; 2. Lonnie Robins, Alma; 3. Brent Holman, Rogers, Ark.; 11. Martin Hemphill, Spiro.
USRA B Modified Race
1. Greg Woodcock, Neosho, Mo.; 2. Jeremy Smith, Spiro; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.
Economy/360 Modified Race
1. Brandon Hunter, Cedarville, Ark.; 2. Delman Burris, N/A; 3. Anthony Reeves, Mulberry, Ark.
Front Wheel Drive Race
1. Chris Pickens, Rudy, Ark.; 2. James Poe, Gravette, Ark.; 3. Corey Howell, Huntsville.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Marshall Penson, Van Buren, 847 points; 2. Fred Ross, Eufaula, 731; 3. Chad Warren, Fort Smith, 708; 14. Junior Grim, Pocola, 150; T24. Junior Thornburg, Spiro, 78.
Factory Stock Division
1. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,095 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 953; 3. Darren Scott, Springdale, 666; 5. Michael Brasch, Pocola, 649; 10. James Johnson, Arkoma, 312; 14. Wendell Vaughn, Pocola, 240.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 937 points; 2. Ron Grover, Pocola, 819; 3. Neil Johnston, Fort Smith, 803; 11. Gean Davlin, Shady Point, 419; 14. Jeffrey Fountain, Spiro, 228; 15. Robert Knowles, Buffalo Valley, 169; T25. Brandon Lovell, Bokoshe, 72.
USRA A Modified Division
1. Brian Williams, Fayetteville, Ark., 1,077 points; 2. George Martin, Fort Smith, 1,022; 3. Randy Henson, Alma, 976; 6. Jeremy Vaughn, Pocola, 650; 15. Martin Hemphill, Spiro, 246; 22. Darwin Hale, Spiro, 161; 26. Jerry Standifer, Howe, 138; 50. Martin Dunigan, Poteau, 45.
USRA B Modified Division
1. Chris Hawkins, Neosho, 939 points; 2. Dallas Bourland, Fort Smith, 887; 3. Todd Broyles, Farmington, Ark., 880; 8. Jeremy Smith, Spiro, 479.
Economy/360 Modified Division
1. Brandon Hunter, Cedarville, 195 points; 2. Anthony Reeves, Mulberry, 191; 3. Delman Burris, N/A, 179.
Front Wheel Drive Division
1. Chris Perkins, Rudy, 200 points; 2. James Poe, Gravette, 182; 3. Corey Howell, Huntsville, 175.
Mini Stock Division
1. Christopher Tuck, Mulberry, 100 points.
Up Next: Saturday will be the 43rd annual Firecracker Spectacular presented by Shamrock Bolt & Screw.

View more articles in:
S M T W T F S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
The Poteau Pirates got their first win of the season and for new coach, PHS alum Todd Hackler,...
HULBERT — The Poteau Youth Wrestling Club had six of 10 members place in last weekend's Hulbert...
Pictures for Spiro Youth Basketball will be taken from 4:30 to 8 p.m. today and from 4:30 to 5:30 p...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes