Skip to main content

Tri-State Speedway Results, Point Standings

August 13, 2014

MAGNIFICENT MICHAEL — Pocola’s Michael Brasch, center with trophy and child, celebrates in victory lane with family and friends after he won the factory stock race during Saturday’s races at Tri-State Speedway near Pocola. Photo by Mary Gray/Flag to Flag Photos and Videos

Saturday Night at Pocola

Editor’s Note: All race results and division point standings will have the top three and any other local racer.
Pure Stock Race
1. Jesse Garner, Alma, Ark.; 2. Jim Richesin, Van Buren, Ark.; 3. Marshall Penson, Van Buren.
Factory Stock Race
1. Michael Brasch, Pocola; 2. Wendell Vaughn, Pocola; 3. Jay Anderson, Springdale, Ark.
Super Stock Race
1. Dylan Davlin, Shady Point; 2. Neil Johnston, Fort Smith, Ark.; 3. Ron Grover, Pocola; 7. Chris Nicholson, Pocola.
USRA A Modified Race
1. Brent Holman, Rogers, Ark.; 2. Brian Williams, Fayetteville, Ark.; 3. George Martin, Fort Smith; 5. Jeremy Vaughn, Pocola; 10. J.R. Owen, Pocola.
USRA B Modified Race
1. Ryan Adams, Fort Smith; 2. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 3. Camden Perry, Lincoln, Ark.
Economy/360 Modified Race
1. Anthony Reeves, Mulberry, Ark.; 2. Delman Burris, N/A; 3. Zane Hunter, Alma; 5. Dakota Essman, Spiro.
Front Wheel Drive Race
1. James Poe, Gravette, Ark.; 2. Aaron Dyer, Sallisaw; 3. Joshua Jones, Spiro; 6. Tom Paulson, Spiro; 7. Chelsie Jones, Spiro.
Mini Stock Race
1. Tony Ferrari, Alma; 2. Bobby Pece Jr., Oklahoma City; 3. John Ferrari, Alma.
Point Standings
Pure Stock Division
1. Marshall Penson, Van Buren, 1,405 points; 2. Fred Ross, Eufaula, 1,087; 3. Chad Warren, Fort Smith, 789; 13. Junior Thornburg, Spiro, 315; 21. Junior Grim, Pocola, 150.
Factory Stock Division
1. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark., 1,543 points; 2. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,495; 3. Darren Scott, Springdale, 1,192; 6. Michael Brasch, Pocola, 587; 8. Wendell Vaughn, Pocola, 587; 18. James Johnson, Arkoma, 312; 19. Travis Vaughn, Pocola, 271; 24, Jerrod Adams, Wister, 142; 25. Joshua Vaughn, Pocola, 136; 31. Caleb Speers, Talihina, 66.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,378 points; 2. Neil Johnston, Fort Smith, 1,254; 3. Ron Grover, Pocola, 1,198; 8. Gean Davlin, Shady Point, 614; 14. Jeffrey Fountain, Spiro, 302; 18. Robert Knowles, Buffalo Valley, 253; T34. Chris Nicholson, Pocola, 78; T38. Brandon Lovell, Bokoshe, 72.
USRA A Modified Division
1. Brian Williams, Fayetteville, 1,602 points; 2. George Martin, Fort Smith, 1,554; 3. Randy Henson, Alma, 1,485; 5. Jeremy Vaughn, Pocola, 1,111; 11. Martin Hemphill, Spiro, 538; 22. Darwin Hale, Spiro, 233; 32. Jerry Standifer, Howe, 138; T47. Allen Owen, Pocola, 72; T58. Martin Dunigan, Poteau, 45.
USRA B Modified Division
1. Chris Hawkins, Neosho, Mo., 1,477 points; 2. Todd Broyles, Farmington, 1,374; 3. Camden Perry, Lincoln, 888; 5. Jeremy Smith, Spiro, 798.
Economy/360 Modified Division
1. Zane Hunter, Alma, 736 points; 2. Delman Burris, N/A, 715; 3. Anthony Reeves, Mulberry, 573; T12. Dakota Essman, Spiro, 84.
Front Wheel Drive Division
1. Chris Perkins, Rudy, Ark., 749 points; 2. James Poe, Gravette, 677; 3. Scott Bridges, Rogers, 510; 4. Joshua Jones, Spiro, 364; 13. Chelsie Jones, Spiro, 156; T20. Tom Paulson, Spiro, 81; 22. Jerry Jones, Spiro, 76.
Mini Stock Division
1. Christopher Tuck, Mulberry, 384 points; 2. Charles Jones, Van Buren, 376; 3. Tony Ferrari, Alma, 374.
Up Next: Next racing card will be Saturday night.

View more articles in:
S M T W T F S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
Add to calendar
ROFF — Since Saturday’s three-way at Cameron with Dale was rained out, the Wister Wildcats went two...
When I first heard the news of Adrian Peterson being arrested for child abuse, I thought, it can't...
ADA — Poteau’s Kandace Standridge, who was the Class 4A 800-meter run state champion, won the East...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes