Skip to main content

A-Z Golf Point Races/Updated Point Standings

August 8, 2013

CLOSE ENCOUNTERS OF THE RACING KIND — Seven different super stock racers show their preferred lines on the very wide and ultra-smooth racing surface during Saturday night's race at Tri-Satte Speedway near Pocola. Photo by Andrea Watkins/Dirt Track Action Photos

Saturday
Tri-State Speedway, Pocola

Pure Stock Race
1. Marshall Penson, Van Buren, Ark.; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, Ark.; 3. David Church, Mountainburg; 4. Jesse Garner, Alma, Ark.
Economy Modified Race
1. Ryan Williams, Fort Smith, Ark.; 2. Todd Broyles, Farmington, Ark.; 3. Billy Smith, Rogers, Ark.; 4. Lester Weese, Van Buren; 5. Wade Barnes, Uniontown, Ark.; 6. Corey Davis, Lowell, Ark.
Factory Stock Race
1. Marty Huff, Sallisaw; 2. Michael Brasch, Pocola; 3. Rick Edgerton, Fort Smith; 4. Chris Patterson, Greenwood, Ark.; 5. Jerome Heinrich, Huntsville, Ark.; 6. Dave Smith, Rogers; 7. David Palmer, Sallisaw; 8. Jay Anderson, Paragould, Ark.; 9. Alan Casteel, Rogers; 10. Jeremy Smith, Spiro; 11. Justin Johnson, Van Buren; 12. Joshua Vaughn, Pocola.
USRA A Modified Race
1. Jeremy Vaughn, Pocola; 2. Brent Holman, Rogers; 3. Randy Henson, Alma; 4. Darwin Hale, Spiro; 5. Jay Rierson, Booneville, Ark.; 6. Robbie Gates, N/A; 7. Jake Davis, Hackett, Ark.
Super Stock Race
1. Ray Phipps, Pocola; 2. Kenneth Reynolds, Barling, Ark.; 3. Dylan Davlin, Shady Point; 4. Ron Grover, Pocola; 5. Shane Hickey, Fort Smith; 6. Gean Davlin, Shady Point; 7. Roy Roberts, Alma; 8. Shawn Sweeten, Pocola; 9. Brian Young, Van Buren; 10. Ricky Smith, Muldrow; 11. Randal Irvin, Uniontown; 12. Chris Coughran, Van Buren; 13. Bryan McKenzie, Muldrow.
Point Standings
Pure Stock Division
1. David Church, Mountainburg, 783 points; 2. Charlie Brummett, Mountainburg, 747; 3. Jesse Ruark, Sallisaw, 460; 4. Marshall Penson, Van Buren, 386; 5. Dawson Graham, Van Buren, 295; 6. Wesley Bourne, Cameron, 256; 7. Kris McCawley, Sallisaw, 168; 8. J.P. Harris, Bella Vista, Ark.; 95; 9. Justin Burt, Lockesburg, Ark., 91; 10. (tie) Jimmy Wiley, Watts and Jesse Garner, Alma, 87; 12. (tie) Billy Neering, Wilburton, Eric Waterbury, Van Vuren and Randall Jones, Dyer, Ark., 84; 15. (tie) Chris Belt, Van Buren and Rodney Pace, Lowell, 15.
Economy Modified Division
1. Todd Broyles, Farmington, 1,206 points; 2. Ryan Williams, Fort Smith, 895; 3. Lance Robins, Dyer, 767; 4. Eric Beshoner, Fort Smith, 685; 5. Rowdy Bonewell, Barling, 360; 6. Duane Kilpatrick, Farmington, 347; 7. Haylee Oliver, N/A, 336; 8. Corey Davis, Lowell, 334; 9. Wade Barnes, Uniontown, 325; 10. Dalton Pulliam, Fort Smith, 273; 11. Lester Weese, Van Buren, 255; 12. Brody Young, Alma, 187; 13. (tie) Gary Clark, Hackett and Chris Belt, N/A, 186; 15. Billy Smith, Rogers, 178; 16. (tie) Slade Campbell, Farmington, Nathan Reed, Alma and Taylor Hall, N/A, 84; 19. Adam McMellon, Rudy, Ark., 81; 20. Gerry Vaughn, Greenwood, 76; 21. Tim Adams, N/A, 74; 22. (tie) Shane Stone, Booneville and Lonny Flanagan, Rudy 15.
Factory Stock Division
1. Rick Edgerton, Fort Smith, 1,480 points; 2. Jerome Heinrich, Huntsville, 1,121; 3. Justin Johnson, Van Buren, 871; 4. Gary Clark, Hackett, 603; 5. Andrew Bohanan, Stigler, 600; 6. H. Palmer, Muldrow, 572; 7. Cody Lovell, Greenwood, 568; 8. Marty Huff, Sallisaw, 548; 9. Brandon Lovell, Greenwood, 540; 10. David Palmer, Sallisaw, 473; 11. Jay Anderson, Paragould, 470; 12. Michael Brasch, Pocola, 441; 13. Brandon Morris, Booneville, 430; 14. Gary Strange, Greenwood, 389; 15. Chris Patterson, Greenwood, 348; 16. Dawson Graham, Van Buren, 333; 17. Rod Lairamore, Pocola, 309; 18. Jeremy Smith, Spiro, 210; 19. Grant Davis, Muldrow, 178; 20. (tie) Monte Huff, Sallisaw and Wendell Vaughn, N/A, 171; 22. Bryant Walker, Fort Smith, 165; 23. Joshua Vaughn, Pocola, 163; 24. Charley Haley, N/A, 160; 25. Brad Johnson, Keota, 159; 26. Bruce Jordan, Muldrow, 91; 27. Natasha Newman, Bonanza, Ark., 89; 28. (tie) Jimmie Wright, Piedmont and Charlie Brummett, Mountainburg, 87; 30. Justin Burt, Lockesburg, 84; 31. (tie) Glen Qualls, Muldrow, Ryan Blue, Checotah and Dave Smith, Rogers, 81; 34. (tie) Junior Adams, Muskogee and Jim Atcheson, Beebe, Ark., 78; 36. Michael Huff, Sallisaw, 76; 37. (tie) Jeremy Drewry, Stigler, Matt Thompson, Sallisaw and Alan Casteel, Rogers, 74; 40. Jerry Harris, Fort Smith, 72; 41. Clint Adams, Muskogee, 68; 42. Steve Wilson, N/A, 66; 43. Chris Belt, Van Buren, 64; 44. Kris Vaughn, Pocola, 15.
USRA A Modified Division
1. George Martin, Fort Smith, 1,369 points; 2. Jay Rierson, Booneville, 1,270; 3. Brent Holman, Rogers, 1, 256; 4. Randy Henson, Alma, 1,138; 5. Lonnie Robins, Alma, 1,053; 6. Jeremy Vaughn, Pocola, 941; 7. Kyle Ledford, Hackett, 894; 8. Chris Ross, Alma, 678; 9. Darwin Hale, Spiro, 536; 10. Shannon Weese, Van Buren, 483; 11. Scott Glover, Hackett, 422; 12. Trevor Latham, Rogers, 402; 13. (tie) Martin Hemphill, Spiro and Larry Tounzen, Van Buren, 315; 15. Ryan Taylor, Muldrow, 313; 16. Cody Jones, Fort Smith, 295; 17. Tyler Wolff, Fayetteville, 216; 18. Jeremy Rasmussen, Rogers, 191; 19. Robbie Gates, N/A, 176; 20. Jake Davis, Hackett, 156; 21. Andy Milliken, N/A, 153; 22. Jerry Standifer, Howe, 149; 23. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark., 100; 24. (tie) Jon Sheets, Nevada, Mo., and Chris Powell, N/A, 95; 26. Andy Morris, Muskogee, 87; 27. Stephen Muilenburg, Sparta, 84; 28. Tony Anglin, Walnut Ridge, Ark., 81; 29. (tie) Hank Long, Stilwell, Eric Beshoner, Fort Smith and Robert Janes, Need, Ark., 78; 32. (tie) Jeremy Ross, Locust Grove, J.P. Hassett, Fort Smth, Daniel Franklin, Eureka Springs, Ark., and Rob Muilenburg, Sparta, Mo., 76; 36. (tie) Lance Robins, Dyer and Gene Nicholas, Lowell, 74; 38. Dan Morris, Fort Gibson, 72; 39. Matt Thompson, Bentonville, Ark., 68; 40. Ryan Williams, Fort Smith, 64.
Super Stock Division
1. Dylan Davlin, Shady Point, 1,184; 2. Shane Hickey, Fort Smith, 1,175; 3. Ray Phipps, Pocola, 789; 4. Brian Young, Van Buren, 778; 5. Gean Davlin, Shady Point, 731; 6. Neil Johnston, Fort Smith, 726; 7. Chris Nicholson, Pocola, 715; 8. Jeffrey Fountain, Spiro, 688; 9. Ty Evans, Fort Smith, 671; 10. Ron Grover, Pocola, 668; 11. Roy Roberts, Alma, 605; 12. T.J. Moore, Fort Smith, 597; 13. Robert Southerland, Sallisaw, 524; 14. Brandon Henry, Ozark, Ark., 486; 15. Chance Asher, Muldrow, 430; 16. Bobby Prewett, Muldrow, 344; 17. Dewayne Crouch, Mulberry, Ark., 270; 18. H. Palmer, Muldrow, 244; 19. Jim Philpot, Greenwood, 239; 20. Ricky Smith, Muldrow, 212; 21. Tim Moore, Fort Smith, 202; 22. Dakota Bandy, Van Buren, 178; 23. Dennis Schoenfeld, Van Buren, 176; 24. Randy Moses, Muskogee, 172; 25. Shawn Sweeten, Pocola, 157; 26. Chris Douglas, N/A, 155; 27. Thurman Blanton, Fort Smith, 150; 28. Elmo Floyd, Russellville, Ark., 146; 29. Johnny Mitchell, Fort Smith, 142; 30. Heath Philpot, Greenwood, 140; 31. Bryan McKenzie, Muldrow, 136; 32. Chuck Fountain, Spiro, 132; 33. Kenneth Reynolds, Barling, 95; 34. Randy Moses II, Muskogee, 87; 35. Danny Southerland, Shady Point, 78; 36. Jimmy Douglas, Spiro, 76; 37. (tie) Kent Bright, Sand Springs, Randall Irvin, Uniontown and Ryan Adams, N/A, 70; 40. Chris Coughran, Van Buren, 68; 41. Chuck Knight, Fort Smith, 66; 42. Joe Pulliam, Fort Smith, 64; 43. Mark Williams, Greenwood, 15.
USRA B Modified Division
1. Brandon Wilson, Fort Smith, 1,405; 2. Kenneth Bourland, Fort Smith, 1,318; 3. Kyle McAllister, Fort Smith, 1,316; 4. Camden Perry, Lincoln, 1,264; 5. Gerry Vaughn, Greenwood, 604; 6. Stephen Muilenburg, Sparta, 100; 7. Shawn Strong, N/A, 95; 8. (tie) Nathan Reed, Alma and Nick Whitehead, Sparta, 81; 10. Brandon Barrett, Lowell, 78.

View more articles in:
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes