DSC_1247.JPG

Baseball

April 1

Wister vs. Talihina 5 p.m.

LeFlore vs. Whitesboro 4 p.m.

Howe at Wewoka 1 p.m.*

Arkoma vs. Webbers Falls 5:30 p.m.

Cameron vs. Quinton 4 p.m.

April 1-3

Poteau at Victory Christian Tournament

Whitesboro at Rock Creek Tournament

Keota at Gore Tournament

April 2

Spiro vs. LeFlore 5 p.m.

Pocola vs. Panama 5 p.m.

Wister at McCurtain 5 p.m.

Pocola vs. Sallisaw Central 5 p.m.

Cameron vs. Arkoma 5:30 p.m.

Buffalo Valley at Haworth 5 p.m.*

April 3

Spiro vs. Wister 11 a.m., Wister vs. Vian at Spiro 1 p.m., Spiro vs. Vian 3 p.m.

Talihina at Sallisaw Central 12 p.m.*

April 5-10

LeFlore County Baseball Tournament

April 6

Buffalo Valley at Wilburton 4 p.m.

Red Oak vs. Wright City 5 p.m.

McCurtain at Okay 4 p.m.

April 8

Bokoshe at Braggs 4:30 p.m.

April 12

Poteau at Sallisaw 5 p.m.

Spiro vs. Antlers 4:30 p.m.

Wister vs. Vian 4 p.m.

LeFlore at Smithville 5:30 p.m.

Panama vs. Silo 1 p.m.*

Howe vs. Keota 5:30 p.m.

Pocola at Roland 6 p.m.

Talihina at Kiowa 4 p.m., vs. Indianola 6 p.m.

Red Oak vs. Clayton 4:30 p.m.

Bokoshe vs. Arkoma 4 p.m.

Cameron at Quinton 4 p.m.

McCurtain vs. Okay 4 p.m.

April 13

Poteau vs. Sallisaw 5 p.m.

Spiro at Antlers 4:30 p.m.

Howe at Sallisaw Central 4 p.m.*

Panama at Wewoka 2 p.m.*

Pocola vs. Roland 6 p.m.

Talihina at Savanna 4 p.m.*

Arkoma vs. Gans 5:30 p.m.

Whitesboro vs. Red Oak 4 p.m.

Buffalo Valley vs. Clayton 4:30 p.m.

Cameron at Wilburton 4 p.m.

Bokoshe at Indianola 4 p.m.

Keota vs. Porum 1 p.m.

April 15

Howe vs. Talihina 4 p.m.*

Arkoma vs. Locust Grove 4 p.m.

Cameron at Gans 4 p.m.

Bokoshe at Crowder 4 p.m.

Keota at Quinton 6 p.m.

McCurtain at Stonewall 4 p.m.

April 15-17

Wister Tournament with, Poteau JV, Buffalo Valley

Pocola, Panama at Sallisaw Central Tiger Shootout

April 16

Poteau vs. Van Buren (Ark.) 5 p.m.

Arkoma vs. Howe 4 p.m.

Whitesboro vs. Boswell 4 p.m.

Red Oak at Stigler 4 p.m.

April 17

Poteau vs. Red Oak, Fort Gibson, first game 1 p.m.

Spiro at Stigler 12 p.m.

April 19

Poteau at Broken Bow 4:30 p.m.

Heavener vs. Coalgate 4:30 p.m.*

Pocola vs. Keys 5 p.m.

Spiro at Valliant 4 p.m.

Howe at Silo 1 p.m.*

Wister vs. Red Oak 4 p.m.

LeFlore at Haileyville 5:30 p.m.

Whitesboro vs. Caney 4:30 p.m.

Arkoma vs. Cameron 5:30 p.m.

Talihina at Wilburton 4 p.m.*

Buffalo Valley at Indianola 4 p.m.

Keota vs. Bokoshe 4 p.m.

April 20

Poteau vs. Broken Bow 4:30 p.m.

Spiro vs. Valliant 4:30 p.m.

Wister at Clayton 4 p.m.

Pocola at Keys 5 p.m.

LeFlore vs. Smithville 5:30 p.m.

Cameron at Porum 4 p.m.

Bokoshe at Cave Springs 4 p.m.

April 22

Poteau vs. Oktaha 4:30 p.m.

Heavener at Hartshorne 4 p.m.

Howe vs. Savanna 4 p.m.

Pocola at Wilburton 5 p.m.

Talihina at Wewoka 4:30 p.m.*

Red Oak at Atoka 4:30 p.m.

April 22-23

Class A-B district tournaments

April 22-24

Spiro at Beggs Invitational Tournament

April 23

Poteau vs. Fort Smith Northside 5 p.m.

Heavener at Sallisaw Central 4:30 p.m.

Panama vs. Wilburton 4 p.m.*

Pocola vs. Stilwell 5 p.m.

Talihina vs. Atoka 4:30 p.m.

April 24

Howe vs. Exeter (Mo.) 12 p.m. at Arvest Ballpark in Springdale, Ark.

April 26

Poteau vs. Spiro 4:30 p.m.

Wister at Muldrow 4:30 p.m.

Howe vs. Heavener 3 p.m.

Panama vs. Vian 4 p.m.

Whitesboro vs. Heavener 4:30 p.m.

Red Oak vs. Hartshorne 4 p.m.

April 29-30

Class 2A-4A Bi-districts

Class A-B regionals

Softball

April 1

Heavener vs. Sallisaw 5 p.m.

April 1-3

Howe Lady Lion Classic with Poteau, Pocola, Panama, Wister, Spiro, LeFlore

Arkoma, Keota at Riverside Conference Tournament

April 5

Poteau vs. Hartshorne 4:30 p.m.

Heavener vs. Howe, Battiest 4 p.m.

Whitesboro vs. LeFlore 4 p.m.

Wister at Smithville 4:30 p.m.

Panama at Roland 4:30 p.m.

Cameron/Talihina vs. Arkoma 5:30 p.m.

April 6

Panama vs. Howe, Wilburton, first game 4 p.m.

Wister vs. Spiro, Pittsburg 4 p.m.

LeFlore vs. McAlester 4:30 p.m.

Arkoma at Quinton 5:30 p.m.

Whitesboro vs. Haworth, Fort Towson at Haworth, first game 5 p.m.

Red Oak vs. Smithville, Battiest, at Battiest, first game 5 p.m.

Buffalo Valley vs. Cameron/Talihina, Keota, first game 4 p.m.

April 8

Howe vs. Pocola 5 p.m.

Wister vs. Webbers Falls, Pittsburg, first game 4:30 p.m.

LeFlore at Stigler 4 p.m.

Keota vs. Arkoma, Cave Springs, first game 4 p.m.

Cameron/Talihina vs. Bokoshe 4 p.m.

April 8-10

Panama at Stilwell Tournament

Whitesboro, Cameron/Talihina at Battiest Tournament

April 9

Howe at Red Oak 4 p.m.

Keota at Porum 5:30 p.m.

April 12-15

LeFlore County Slow-Pitch Tournament

April 12

Keota at Quinton 4:30 p.m.

April 15

LeFlore vs. Cameron/Talihina 4 p.m.

Arkoma at Gore with Okmulgee, first game 5 p.m.

Keota at Watts 6 p.m.

April 16

Howe, Heavener, Panama in Dale Festival at Firelake Ballpark

Poteau, Pocola at Salisaw, first game 4 p.m.

McCurtain vs. Cameron/Talihina, Buffalo Valley, first game 3 p.m.

Wister at Clayton 5 p.m.

Arkoma at Porum 5:30 p.m.

Whitesboro at Smithville 2 p.m.

April 19

Poteau vs. Howe 4:30 p.m.

Wister vs. Pocola, Whitesboro, first game 4 p.m.

Spiro at Stigler 4 p.m.

LeFlore at Keota 4:30 p.m.

Cameron/Talihina vs. Cave Springs 4 p.m.

Bokoshe vs. Arkoma 5:30 p.m.

Panama at Quinton 4 p.m.

Red Oak at Kiowa 5:30 p.m.

April 20

Pocola vs. Poteau 4:30 p.m.

Panama vs. Heavener 5 p.m.

Wister at Red Oak with Gore, first game 4 p.m.

Spiro vs. Stilwell 4:30 p.m.

Arkoma at Buffalo Valley 5:30 p.m.

Whitesboro at Clayton 5 p.m.

April 22-23

Class A-5A District tournaments

April 26

Wister vs. Poteua 4 p.m.

Heavener vs. Gore, Stilwell at Gore, first game 4:30 p.m.

Pocola vs. LeFlore 4 p.m.

Whitesboro at Bennington 4 p.m.

April 27

Howe vs. Wister 4 p.m.

April 29-30

Regionals (all classes)

Soccer

April 1

Heavener boys at Hugo 6 p.m.

April 2

Poteau vs. Hilldale

April 6

Poteau vs. Metro Christian 6 p.m. girls, 8 p.m. boys

April 8

Heavener vs. Locust Grove

April 9

Poteau vs. Tulsa Central

Heavener at Summit Christian in Broken Arrow

April 13

Poteau at Fort Gibson 5:30 p.m. girls, 7:30 p.m. boys

Heavener girls vs. Porter 6 p.m.

April 16

Poteau at Tulsa Webster

Heavener vs. Westville 5:30 p.m. girls, 7:30 p.m. boys

April 20

Poteau at Stilwell

Heavener girls at Inola 5:30 p.m.

April 22

Poteau vs. Wagoner

Heavener girls vs. Keys 5:30 p.m.

Unless otherwise noted, soccer matchups have girls games at 5 p.m. and boys games at 7 p.m.

Track and field

April 8

Heavener at Waldron (Ark.) meet

April 16

Heavener at Checotah meet

April 22

Heavener at Broken Bow meet

April 30

Class A, 3A regionals

Golf

April 6

Poteau girls at Brier Creek Golf Course in Stigler

April 5

Poteau boys at Brier Creek Golf Course in Stigler

April 7

Poteau boys at Arrowhead State Park Golf Course in Canadian

April 8

Poteau girls at Atoka Country Club

April 12

Poteau boys home tournament at Choctaw Country Club

April 16

Poteau girls at Sequoyah State Park in Hulbert

April 19

Poteau girls home tournament at Choctaw Country Club

Poteau boys at Buffalo Run Country Club in Cushing

April 24

Poteau boys at Sequoyah State Park in Hulbert

April 27

Poteau girls at regional

April 29

Poteau boys at Pryor Creek Country Club

May 4

Poteau boys at regional

May 6-7

Class 4A girls state tournament at Buffalo Rock Golf and Venue

May 10-11

Class 4A boys state tournament at Winter Creek Golf and Country Club in Blanchard

College baseball

April 3

Carl Albert State College vs. Northern Oklahoma College-Enid 1 p.m.*

April 6

CASC vs. Northeast Texas Community College 1 p.m.

April 8

CASC at Murray State College 1 p.m.

April 10

CASC vs. Murray State College 1 p.m.*

April 13

CASC vs. Eastern Oklahoma State College 1 p.m.

April 15

CASC vs. Redlands Community College 1 p.m.*

April 17

CASC at Redlands Community College 1 p.m.*

April 20

CASC at Connors State College 1 p.m.

April 22

CASC at NOC-Tonkawa 1 p.m.

April 24

CASC vs. NOC-Tonkawa 1 p.m.*

April 27

CASC at EOSC 1 p.m.

April 29

CASC at University of Arkansas-Rich Mountain 1 p.m.*

College softball

April 2

CASC vs. National Park College 1 p.m.*

April 6

CASC vs. North Arkansas College 1 p.m.*

April 8

CASC vs. EOSC 1 p.m.*

April 11

CASC at NOC-Tonkawa 1 p.m.*

April 12

CASC vs. Grayson College 1 p.m.*

April 14

CASC vs. Southern Arkansas University Tech 1 p.m.*

April 17

CASC vs. Northeast Texas Community College 1 p.m.*

April 22

CASC at UARM 1 p.m.*

April 24

CASC at Murray State College 1 p.m.*

*-doubleheader

Recommended for you