January LeFlore County sports calendar

By: 
Tom Firme
Sports Editor

High School basketball
Jan. 2
Panama vs. Buffalo Valley
Jan. 3
Heavener at Hartshorne
Spiro at Sallisaw
Howe vs. Talihina
Jan. 6
Heavener at Wilburton
LeFlore at McCurtain
Jan. 7
Poteau at Checotah
Pocola vs. Talihina
Howe vs. Panama
Spiro at Stilwell
Red Oak at Midway
Jan. 9-11
Poteau at Henryetta Invitational Tournament at Muscogee Creek Nation Dome in Okmulgee (first round Jan. 9: Poteau boys vs. Wilburton 5:40 p.m., Poteau girls vs. Okmulgee 7 p.m.)
Howe, Talihina at Kingston New Year Classic (first round Jan. 9: Howe vs. Talihina girls 1:40 p.m., Talihina vs. Latta 3 p.m., Howe boys vs. Atoka 5:40 p.m.)
Cameron, Whitesboro at Webbers Falls Tournament
Red Oak, McCurtain at Muskogee Shriners Tournament
Jan. 9
Spiro at Pocola
Rock Island Conference Tournament first round at Buffalo Valley: Clayton girls vs. Panola 4 p.m., Wister boys vs. Panola 5:20 p.m., Wister girls vs. Buffalo Valley 6:40 p.m., LeFlore boys vs. Buffalo Valley 8 p.m.
Keota vs. Braggs
Jan. 10
Bokoshe vs. Keota
Rock Island Conference Tournament semifinals at Buffalo Valley: LeFlore vs. Wister-Buffalo Valley winner 4 p.m., Clayton boys vs. Wister-Panola winner 5:20 p.m., Kinta girls vs. Clayton-Panola winner 6:40 p.m., Kinta boys vs. LeFlore-Buffalo Valley winner 8 p.m.
Jan. 11
Rock Island Conference Tournament final round:
Jan. 13
Poteau vs. Muldrow
Jan. 14
Pocola at Wilburton
Spiro vs. Roland
Wister vs. Kinta (homecoming: ceremony 6 p.m., boys game 6:30 p.m., girls game 8 p.m.)
Heavener vs. Hartshorne
Talihina vs. Stigler
Howe vs. Idabel
Whitesboro vs. Smithville
LeFlore vs. Clayton
Arkoma vs. Gore
Buffalo Valley vs. Braggs
Red Oak vs. Caddo
McCurtain vs. Keota
Jan. 16
Poteau at Stilwell
Howe at Wilburton
Buffalo Valley vs. Wister
Red Oak vs. Whitesboro
Bokoshe at Porum
Kinta vs. Clayton
Jan. 17
Poteau vs. Sallisaw
Heavener at Stigler
Pocola vs. Hartshorne
Spiro at Checotah
Talihina at Wilburton
Arkoma vs. Okay
Buffalo Valley vs. Kinta
Keota vs. Gore
McCurtain vs. Webbers Falls
Jan. 20-25
LeFlore County Tournament
Jan. 20
Buffalo Valley vs. Clayton
Jan. 20-25
Keota at Porum Cross Telephone Tournament
Jan. 21
Red Oak at Hartshorne
Jan. 24
McCurtain vs. Kinta
Jan. 23-25
Buffalo Valley at Wapanucka Tournament
Jan. 27
Buffalo Valley at Haileyville
Bokoshe vs. Porum
Red Oak at Savanna
Jan. 28
Poteau vs. Checotah
Heavener vs. Pocola
Spiro vs. Stilwell
Panama vs. Kinta
Talihina vs. Hartshorne
Cameron at Battiest
Wister at Quinton
Whitesboro vs. LeFlore
Arkoma vs. McCurtain
Keota at Webbers Falls
Jan. 30
Buffalo Valley vs. Cameron (homecoming: boys game 6:30 p.m., girls game 8 p.m.)
LeFlore at Kinta
Wister at Wilburton
Whitesboro at Haworth
Jan. 31
Poteau vs. Stilwell
Talihina vs. Pocola
Heavener vs. Wilburton
Spiro at Quinton
Howe vs. Red Oak
Panama vs. Clayton
Arkoma at Keota (homecoming: boys game 6:30 p.m., girls game 8 p.m.)
Bokoshe at Braggs
McCurtain at Porum
Editor’s note: Unless otherwise noted, non-tournament high-school basketball matchups have girls games starting at 6:30 p.m. and boys games at 8 p.m.
High school wrestling
Jan. 2
Poteau vs. Vian
Jan. 10-11
Poteau at Cushing Tournament
Jan. 23
Poteau at Sallisaw quad meet
Jan. 24-25
Poteau at Paul Post Tournament in Sallisaw
Junior high basketball
Jan. 2
Panama vs. Buffalo Valley
Jan. 3
Panama vs. Hodgen 4 p.m.
Jan. 6-11
LeFlore County Tournament
Jan. 6
LeFlore at McCurtain
Jan. 7
Cameron vs. Keota 4 p.m.
Jan. 10
Bokoshe vs. Keota 4:30 p.m.
Jan. 13-15
Hodgen Tournament
Jan. 13
Pansy Kidd Middle School boys vs. Stigler 4:30 p.m.
PKMS girls at Stigler 4:30 p.m.
Arkoma at Gore 5:30 p.m.
Howe vs. Talihina 4:30 p.m.
Spiro girls at Roland 4 p.m.
Spiro boys vs. Roland 4 p.m.
Jan. 14
Whitesboro vs. Smithville 4 p.m.
Jan. 16
PKMS boys vs. Sallisaw at Poteau HS 4:30 p.m.
PKMS girls at Sallisaw 4:30 p.m.
Talihina at Wilburton 4:30 p.m.
Cameron vs. Panama 4 p.m.
Buffalo Valley vs. Wister 4 p.m.
Red Oak vs. Whitesboro 4 p.m.
Shady Point vs. Arkoma 5:30 p.m.
Jan. 17
Buffalo Valley vs. Kinta 4 p.m.
Jan. 20
Buffalo Valley vs. Clayton 4 p.m.
Jan. 21
Shady Point vs. Cameron 4 p.m.
Fanshawe vs. Monroe 4 p.m.
Jan. 23
Shady Point vs. Bell 4 p.m.
Hodgen vs. Monroe 1 p.m.
Fanshawe vs. Tuskahoma 4 p.m.
Jan. 24
Cameron vs. Hodgen 4 p.m.
Shady Point at Albion 5 p.m.
Jan 27-30
Poteau Tournament

Jan. 27
Pocola boys vs. Heavener, girls at Heavener 4:30 p.m.
Talihina vs. Howe 4:30 p.m.
Cameron at Monroe 4 p.m.
Buffalo Valley at Haileyville 4 p.m.
Whitesboro at Hodgen 4:30 p.m.
Panama vs. Fanshawe 4 p.m.
Shady Point at Moffett 4 p.m.
Arkoma at McCurtain 5:30 p.m.
Jan 28
Pocola at Red Oak 4 p.m.
Whitesboro vs. LeFlore 4 p.m.
Howe vs. Hodgen 5 p.m.
Fanshawe at Albion 3 p.m.
Jan. 30
Heavener vs. Howe 5 p.m.
Cameron at Buffalo Valley 4 p.m.
Talihina girls vs. Stigler, boys at Stigler 5 p.m.
LeFlore at Kinta 4 p.m.
Arkoma vs. Keota 5:30 p.m.
Junior high wrestling
Jan. 2
Poteau vs. Vian
Jan. 20
Poteau at Fort Gibson quad meet

Category: