Howe vs. Pocola state quarterfinal

Howe's Maddie Ramsey navigates between Pocola's Aryanna Ellison and Kena Chitwood during the Class 2A state quarterfinal on March 11.

Howe: 23-2 (Class 2A state champion)

Poteau: 7-8 (reached Class 4A Area IV regional consolation final)

Heavener: 11-7 (reached Class 3A Area IV regional consolation final)

Spiro: 2-14 (reached Class 3A Area IV regional consolation semifinal)

Pocola: 17-7 (reached Class 2A state quarterfinal)

Panama: 3-15 (reached Class 2A Area IV regional consolation first round)

Talihina: 0-18 (eliminated first Class A Area IV district game)

Wister: 9-10 (reached Class A Area IV regional consolation semifinal)

Arkoma: 3-10 (reached Class A Area IV regional consolation first round)

Cameron: 7-7 (reached Class A Area IV regional consolation first round)

Whitesboro: 17-7 (reached Class B Area IV consolation final)

LeFlore: 18-9 (reached Class B Area II regional consolation final)

Buffalo Valley: 2-16 (eliminated first Class B Area IV district game)

Bokoshe: 0-19 (eliminated first Class B Area II district game)

Red Oak: 17-10 (reached Class B Area II consolation semifinal)

Keota: (reached Class A Area II regional consolation final)

McCurtain: 21-6 (reached Class B Area II first round)

Boys basketball

Howe: 23-5 (reached Class 2A state final)

Poteau: 9-11 (reached Class 4A Area IV regional consolation semifinal)

Heavener: 7-11 (reached Class 3A Area IV regional consolation first round)

Spiro: 13-10 (reached Class 3A Area IV first round)

Pocola: 13-10 (reached Class 2A Area II regional consolation final)

Panama: 11-8 (reached Class 2A Area IV regional consolation semifinal)

Talihina: 10-15 (reached Class A Area IV regional consolation final)

Wister: 5-13 (eliminated first Class A Area IV district game)

Arkoma: 8-7 (reached Class A Area IV regional consolation semifinal)

Cameron: 5-10 (reached Class B Area II regional consolation first round)

Whitesboro: 12-6 (reached Class B Area IV regional consolation semifinal)

LeFlore: 15-12 (reached Class B Area II first round)

Buffalo Valley: 17-6 (reached Class B Area IV consolation final)

Bokoshe: 0-18 (eliminated first Class B Area II district game)

Red Oak: 24-4 (reached Class B state quarterfinal)

McCurtain: 10-12 (eliminated first Class B Area II district game)

Keota: 6-8 (reached Class A Area II regional consolation semifinal)

Recommended for you