DSC_0407.JPG

Softball

Aug. 5-6

Panama scrimmage festival

Aug. 9

Pocola vs. Choteau-Mazie (doubleheader) 4:30 p.m.

Heavener at Atoka 4 p.m.

Arkoma at Keota 5:30 p.m.

Cameron at Gans 4 p.m.

Howe vs. Sallisaw 4 p.m., LeFlore vs. Sallisaw 5:30 p.m., Howe vs. LeFlore 7 p.m. at Howe

Panama at Hulbert 4 p.m.

Spiro at Roland 4 p.m.

Wister at Haileyville 5 p.m.

Aug. 10

Poteau vs. Idabel 4:30 p.m.

Howe vs. Hulbert 4 p.m. (doubleheader)

Heavener vs. Coalgate 5 p.m.

Panama vs. Colcord 4 p.m.

Talihina at Keota 5:30 p.m.

Spiro vs. Roland 5 p.m.

Cameron vs. Arkoma 5 p.m., Arkoma vs. Porum 6 p.m., Cameron vs. Porum 7 p.m.

Whitesboro vs. LeFlore 5 p.m.

Wister vs. Battiest 5:30 p.m.

McCurtain vs. Gans 4 p.m.

Aug. 12

Poteau at McAlester 6 p.m. (following 4:30 p.m. JV game)

Wister vs. Wright City, Rattan at Rattan

LeFlore vs. Buffalo Valley 4 p.m.

Spiro at Stigler 4 p.m.

Red Oak vs. Quinton 5 p.m.

Aug. 12-14

Whitesboro Tournament (First round: Whitesboro vs. Smithville 1 p.m., Panama vs. McCurtain 2:30 p.m., Pittsburg vs. Battiest 4 p.m., Howe vs. Haworth 5:30 p.m.)

Heavener, Cameron, Keota at Gore Tournament (Cameron vs. Okmulgee 9:30 a.m., vs. Eufaula 3:30 p.m. with a win OR vs. Heavener-Keota loser 9:30 a.m. Friday with a loss; Heavener vs. Keota 6:30 p.m., winner at 5 p.m.

Aug. 13

Poteau vs. Antlers 3 p.m., vs. Hartshorne 4:30 p.m. at Wilburton Festival

Pocola at Broken Arrow Tournament

Spiro at Beggs Festival

LeFlore vs. Wister 4 p.m.

Talihina vs. Haileyville 4 p.m.

Aug. 14

Wister vs. Crowder, Indianola at Crowder 12 p.m.

Spiro at Beggs Festival

Aug. 16

Howe vs. Red Oak 5 p.m.

Poteau vs. Pocola 4:30 p.m.

Heavener vs. Tishomingo 5 p.m.

Wister vs. Talihina 4 p.m.

Panama vs. Whitesboro 5:30 p.m.

Spiro at Vian 5:30 p.m.

Keota at Watts 5:30 p.m.

LeFlore vs. Smithville 4:30 p.m.

Arkoma vs. Quinton 5:30 p.m.

McCurtain at Webbers Falls 5 p.m.

Aug. 17

Pocola vs. Panama 5:30 p.m.

Howe vs. Chouteau-Mazie 4:30 p.m. (doubleheader)

Spiro vs. Vian 5 p.m.

Heavener at Smithville 5:30 p.m.

Cameron vs. Whitesboro 5 p.m.

Keota vs. Gans 4:30 p.m.

McCurtain vs. Haileyville 5 p.m.

Red Oak at Caddo 5 p.m.

Aug. 19

Poteau vs. Stigler 5 p.m.

Howe vs. Colcord 4 p.m. (doubleheader)

Pocola vs. Whitesboro 5 p.m.

Cameron vs. Talihina 5 p.m.

Spiro vs. Muldrow 4:30 p.m.

Keota at Quinton 4:30 p.m.

Arkoma at McCurtain 5:30 p.m.

Aug. 19-21

Wister at Frontier Tournament

LeFlore at Kiowa/Stuart Tournament

Heavener at Okmulgee Tournament

Aug. 20

Cameron vs. Sallisaw Central 5 p.m., Heavener vs. Sallisaw Central 6 p.m., Cameron vs. Heavener 7 p.m.

Whitesboro vs. Keota 4:30 p.m.

Arkoma vs. Buffalo Valley 5:30 p.m.

Aug. 20-21

Poteau at Kellyville Festival

Howe, Pocola, Red Oak at Stillwater Festival

Aug. 23

Poteau at Broken Bow 5 p.m.

Heavener at Antlers 5 p.m.

Spiro at Sallisaw 4:30 p.m.

Wister at Keota 5:30 p.m.

Panama at Sallisaw Central 4 p.m.

Cameron at Battiest 5 p.m.

Arkoma at Gans 5:30 p.m.

McCurtain vs. Quinton 5 p.m.

Aug. 24

Poteau vs. Checotah 4:30 p.m. (doubleheader)

Wister vs. Smithville 5:30 p.m.

Heavener at Spiro 4:30 p.m.

Cameron vs. Quinton 4 p.m.

Keota at McCurtain 5:30 p.m.

Pocola vs. Wilburton 4:30 p.m.

LeFlore vs. Indianola 4 p.m. (doubleheader)

Arkoma at Webbers Falls with Gans, first game 4 p.m.

Red Oak at Muskogee 5 p.m.

Aug. 26

Poteau at Stigler 4 p.m.

Howe at Oktaha 5:30 p.m.

Heavener at Hugo 5 p.m. (doubleheader)

Talihina at Kiowa 4:30 p.m.

Whitesboro at Pittsburg 5 p.m.

Spiro, Cameron at Keota, first game 5:30 p.m.

Pocola vs. Berryhill, Eufaula at Connors State College, first game 4:30 p.m.

Wister vs. Quinton, Buffalo Valley, first game 4 p.m.

LeFlore vs. Indianola 4 p.m.

McCurtain at Gans with Watts 4 p.m.

Arkoma at Lakewood Christian 4:30 p.m. (doubleheader)

Aug. 26-28

Red Oak at Shawnee Tournament

Aug. 27

Pocola vs. Oktaha 2 p.m.

LeFlore vs. Arkoma 6 p.m.

Whitesboro vs. Wister 5 p.m.

Cameron vs. Smithville 4 p.m.

Panama at Colcord 4 p.m.

Talihina at Porter 11 a.m.

Howe at Sallisaw Central 3 p.m. (doubleheader)

Spiro at Keota 4:30 p.m.

Aug. 30

Poteau at Sallisaw 4 p.m.

Wister vs. Warner 4:30 p.m.

Pocola at Sallisaw Central 4:30 p.m. (doubleheader)

Heavener vs. Stigler 5 p.m.

Panama vs. Chouteau-Mazie 4 p.m.

Cameron vs. LeFlore 4 p.m.

Spiro at Keys 4:30 p.m.

Whitesboro at Haworth 5:30 p.m.

Talihina at Clayton 4 p.m.

Arkoma vs. Keota 4:30 p.m., Keota vs. Roland 6:30 p.m., Arkoma vs. Roland 7:30 p.m. at Arkoma

Red Oak vs. Webbers Falls 5 p.m.

Aug. 31

Poteau vs. Broken Bow 5 p.m.

Red Oak vs. Wister, Coalgate 4 p.m.

Pocola vs. Howe 4:30 p.m.

Panama vs. Hulbert 4 p.m.

Spiro vs. Keys 4:30 p.m.

Heavener at Valliant 5 p.m.

Cameron at Haileyville 4 p.m.

Talihina at Arkoma 4 p.m.

Buffalo Valley vs. Keota at Webbers Falls 4:30 p.m.

LeFlore vs. McCurtain 5:15 p.m.

Football

Aug. 14

Poteau Red-White Scrimmage

Aug. 20

Poteau vs. Checotah 6 p.m. (scrimmage)

Spiro vs. Gore (scrimmage) 6 p.m.

Pocola at Canadian 6 p.m. (scrimmage)

Panama at Wilburton with Muldrow 6 p.m. (scrimmage)

Keota at Dewar 6 p.m. (scrimmage)

Aug. 26

Keota vs. Drumright 6 p.m. (scrimmage)

Aug. 27

Poteau vs. Bishop Kelley 7 p.m.

Pocola vs. Wilburton 7 p.m.

Heavener at North Rock Creek 7 p.m.

Panama at Morris with Warner 6 p.m. (scrimmage)

Spiro at Eufaula 6 p.m. (scrimmage)

Baseball

Aug. 7

Whitesboro vs. Buffalo Valley 4:30 p.m.

Aug. 9

Wister vs. Red Oak

Howe vs. Cameron 4 p.m.

LeFlore vs. Buffalo Valley, Indianola first game 4 p.m.

Bokoshe at Smithville 4 p.m.

Aug. 10

Wister at Cameron 4 p.m.

Whitesboro at New Lima 4:30 p.m. (doubleheader)

LeFlore vs. Asher 2 p.m.

Buffalo Valley at Haworth 4:30 p.m.

Aug. 12

Bokoshe at Indianola 4:30 p.m.

Aug. 12-14

Carl Albert State College Tournament

Whitesboro at Earlsboro Wood Bat Tournament

Aug. 13

Buffalo Valley at McCurtain 4 p.m.

Aug. 16

Howe vs. Buffalo Valley 4 p.m. (doubleheader)

Bokoshe at McCurtain 4 p.m.

Aug. 17

Wister at Clayton 5:30 p.m.

Whitesboro at Battiest 4:30 p.m. (doubleheader)

Bokoshe at Clayton 4 p.m.

Aug. 19

Howe vs. LeFlore 5:30 p.m.

Bokoshe vs. Indianola 4:30 p.m.

Buffalo Valley at Smithville 4:30 p.m.

Aug. 19-21

Wister at Eastern Oklahoma State College Tournament

Aug. 20

Whitesboro at Smithville 4:30 p.m.

Bokoshe at Kiowa 4:30 p.m.

Buffalo Valley vs. Fort Towson 12 p.m.

Aug. 21

Whitesboro vs. Buffalo Valley 1 p.m.

McCurtain vs. Asher 12 p.m.

Aug. 23

Wister at Howe 5 p.m.

Whitesboro vs. Wright City 4:30 p.m.

Buffalo Valley at Battiest 4:30 p.m.

Bokoshe vs. McCurtain 4 p.m.

Aug. 24

Whitesboro at Stonewall 4 p.m.

Howe vs. Bokoshe 4 p.m.

Aug. 26

Wister at Red Oak 4 p.m.

Howe at Oktaha 4 p.m.

LeFlore at Buffalo Valley 4:30 p.m.

Cameron vs. Bokoshe 4 p.m.

McCurtain vs. Battiest 5 p.m.

Aug. 27

Wister vs. Tushka 4:30 p.m.

Cameron vs. Whitesboro 4:30 p.m. (doubleheader)

Bokoshe vs. Stuart, Haileyville at Stuart 3 p.m.

Buffalo Valley at Clayton 4 p.m.

Aug. 30

Wister vs. Oktaha 4:30 p.m.

Howe at Red Oak 4 p.m.

Cameron vs. Buffalo Valley 4 p.m.

Bokoshe vs. Haileyville 4 p.m.

Aug. 31

LeFlore vs. Wister 5 p.m.

Howe at Haworth 4:30 p.m.

Recommended for you